שגרירים של תקווה: פרס בינלאומי יוקרתי הוענק במדריד למרכז הרפואי זיו בצפת עבור הסיוע ההומניטרי לפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה

21/6/2018

הפרס הוענק לד"ר רויזנטול בעבור הישגים רפואיים מצוינים בתחום ניתוחי פה ופנים, שנערכו לפצועי קרב, בהם ילדים רבים, נשים וגברים, במסגרת הסיוע ההומניטרי המוענק במרכז הרפואי זיו כבר מעל חמש שנים לפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה. כשהוא מלווה בבתו בת ה-23, נתנאלה, עלה  ד"ר רויזנטול לבימת הכנס, על מנת לקבל את הפרס מידיו של נשיא SECIB, פרופ' אדוארד ולמסדה-קסטלון שברך בחום את הזוכה הישראלי ואמר כי צוות וועדת הפרס התרשם מאוד מהפעילות הענפה והמקצועית הנעשית בזיו למען האזרחים הסורים, הסובלים מזה שבע שנים בשל מלחמה שסופה אינו נראה באופק.
ד"ר רויזנטול הודה לנשיא SECIB, לוועדת הפרס ולקהל הפרופסורים והרופאים הבכירים, שהגיעו מרחבי ספרד לכבד את האירוע. "הפרס שהוענק, שייך לקבוצה מופלאה של רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים ופרמדיקים, העושים לילות כימים במסירות אדירה, למען מטופלים ממדינת אויב, המקבלים טיפולים מצילי חיים בבית חולים ישראלי, ממשלתי, בעיר הקטנה צפת, השוכנת במרחק 40 ק"מ בלבד מהגבול הסורי ו- 11 ק"מ מהגבול הלבנוני", אמר ד"ר רויזנטול וציין בפני הקהל את אחריותו ומעורבותו האישית של אל"מ (במיל') ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו, בטיפול בנפגעים הסורים, עוד מרגע הגעתם של הפליטים הראשונים לגבול הסורי, בחורף 2013, בעת שעדיין שירת בצה"ל בתפקיד רפואי בכיר, במסגרתו ייסד וניהל את בית החולים הצבאי לטיפול הומניטרי על הגבול עם סוריה.

עוד הוסיף ד"ר רויזנטול כי הפרס הנו מחווה למדינת ישראל, "התומכת בעבודתנו למען הסורים, ללא הגבלות או ספקות, תוך הכרה בכך שהצוות הרפואי יעשה כל שנדרש למען הצלת חיי אדם באשר הוא אדם, באופן הנכון והמדויק ביותר שניתן. הצוות המקצועי בזיו מאמין בעשייה הומניטרית למען הזולת ומונחה על ידי ערכים מוסריים ועקרונות של זכויות אדם. יש בנו תקווה עמוקה כי עשייה זו תייצר פתח של תקווה עבור העמים במזרח התיכון ותראה לעמיתינו, רופאים ומנתחים ברחבי העולם, כי הרפואה עשויה לשמש כתרופה נגד אלימות וכגשר של שלום".

בשבת ה-16 בפברואר, 2013, התקרבו לגדר הגבול ברמת הגולן שבעה סורים אשר נפצעו קשה מאוד בקרבות. כוחות צה"ל זיהו כי הם זקוקים לסיוע רפואי והעבירו אותם תחת מעטה כבד של חשאיות לטיפול במרכז הרפואי זיו בצפת. היתה זו הפעם הראשונה שפצועים סורים ממדינת אויב טופלו בישראל. מאז ועד היום, כבר חמש וחצי שנים, טופלו במרכז הרפואי זיו, מעל 1,500 סורים, בהם מאות תינוקות וילדים, נשים חולות, פצועות או הרות שילדו תינוקות סורים ופצועים שסבלו מפציעות מלחמה קשות ומורכבות. בשנת 2016 הקים צה"ל ברמת הגולן את מינהלת "שכנות טובה" שמטרתה העמקה משמעותית של הסיוע האזרחי ההומניטרי לשכנים הנזקקים מעבר לגבול, תוך שימור עיקרון אי-המעורבות במאבק הפנימי בסוריה. במסגרת הפרויקט מטופלים בזיו מדי חודש, עשרות תינוקות וילדים סורים חולים, בעלי מומים וכאלו שידם אינה משגת טיפול רפואי הולם בארצם, בשל קריסת מערכת הבריאות בסוריה.