כאן נולדתי - מדוע כדאי לך ללדת בזיו

הצוות המקצועי בחדרי הלידה ובמחלקת היולדות במרכז הרפואי זיו , הכולל: רופאים, אחיות ומיילדות, מוביל מזה שנים מסורת של מצוינות ושאיפה מתמדת לשיפור השירות למען רווחת היולדת ובני משפחתה.
18/7/2018

היחס לכל יולדת בזיו הנו אישי לחלוטין, במטרה לייצר אווירה המכבדת את תפיסת עולמה וכזו המאפשרת לה חוויית לידה שלמה, עוצמתית ומיוחדת.
מתוך גישה זו מעודדים את היולדת ובן זוגה להחליט מה נכון ומתאים עבורם ומסייעים להם לקבל שליטה מלאה בתהליך הלידה, עם חופש בחירה ושותפות בקבלת החלטות מכריעות. הכנת תכנית לידה מבעוד מועד ועריכת סיור מקדים בחדרי הלידה ובמחלקת היולדות והיילודים מומלצים מאוד על ידי צוות חדר הלידה, שכן הם תורמים להעצמת היולדת ומאפשרים לה להביע את העדפותיה, רצונותיה והשקפת עולמם בנוגע לחוויית הלידה, עוד בטרם החלה.
 תכנית הלידה שמציע המרכז הרפואי זיו נועדה להציב את היולדת במרכז ולהעניק לה תחושת ביטחון ונינוחות, המבוססים על מעורבות והיכרות מוקדמת עם התהליכים ואנשי המקצוע המלווים אותם.

בחדרי הלידה החדישים בזיו הושקעה מחשבה רבה והם עוצבו כך ששהות היולדת והמלווים שלה, תהיה נעימה ככל האפשר.
כל אחד משבעת החדרים ממוזג ומאובזר בציוד חדיש, ובכולם יש שירותים ומקלחת פרטיים. שני חדרי הלידה הטבעית מעוצבים כחדרי מלון ופונים לעבר נוף עוצר נשימה, מהיפים בארץ, ומאובזרים בג'קוזי ובמוניטורים אלחוטיים.

ד"ר ענבר בן שחר, מנהל מחלקת יולדות במרכז הרפואי זיו אומר כי מטרת צוות המחלקה הנה להעניק תחושה, כי זיו הוא הבית הטבעי, אליו מגיעים ללדת. "אנו שומרים על אוירה משפחתית והרגשה ביתית במחלקה ומעניקים לכל יולדת את האפשרות לטפל ברך הנולד בדרך המתאימה לה ביותר, החל מ'אפס הפרדה' ועד לטיפול כמעט מלא בתינוק על ידי הצוות הסיעודי. אנחנו מאוד תומכים בשהייה של התינוק לצד האם לאורך היממה ומאפשרים לכל אם החפצה בכך לקבל את השירות הרפואי לתינוק בסמוך אליה, כולל בדיקות דם, חיסונים וטיפול באור נגד צהבת יילודים. אנחנו מעודדים ביות מלא ותומכים בהנקה, אבל גם מי שאינן מעוניינות להניק יכולות לבקש ביות מלא. הכל לפי רצונות היולדת ובכפוף כמובן למצב הרפואי של האם והתינוק. אנו עושים כל שביכולתנו להעניק הרגשה נפלאה לנשים לאחר לידה כולל ארוחות מפנקות, הדרכות מקצועיות ומנוחה מירבית ללא הפרעות. אנו משקיעים מאמץ רב בהתמקצעות הצוות המטפל, בהשקעה בתשתיות ובהחדרת טכנולוגיות חדשות בתחומי המיילדוּת, המעקב והטיפול וממשיכים לקלוט רופאים מומחים בתחומים השונים".

החודש השתתפו מיילדות ואחיות מחדרי הלידה ומחלקת היולדות בזיו בסדנת 'ספינינג בייביז' (Spinning Babies) לשדרוג חוויית הלידה ושיפור התוצאות המיילדותיות.
במהלך הסדנה, שהתקיימה לאורך שבע שעות, הוקנה למשתתפות הידע התיאורטי והאנטומי הניצב מאחורי גישת 'ספינינג בייביז'.
כמו כן תורגלו הטכניקות המעשיות שנועדו לסייע ליולדות. הסדנה הייתה חווייתית ומאוד מעשירה עבור הצוות ויישום התוכן הנלמד בה יתרום רבות ליולדות בזיו.
תרגילי 'ספינינג בייביז' מסייעים להכוונת ראש התינוק לאגן, מקדמים את תהליך הלידה, מפחיתים ניתוחים קיסריים ולידות וואקום, ומעניקים הקלה טבעית לכאב. מדובר בטכניקות מגוונות ויעילות, המשפרות את חוויית הלידה ומתאימות הן ללידות עם אפידורל והן ללידות טבעיות.

גם בתינוקייה של זיו השתנתה בשנים האחרונות שיטת הטיפול בתינוקות כך שכל הטיפולים נגישים לאם וליילוד על פי הבחירה של האם בין צורות האשפוז השונות במחלקה:
• ביות חלקי: אשפוז משותף לאם ולתינוק בחלק משעות היממה ונפרד בשאר שעות היממה, • ביות מלא: אשפוז משותף לאורך כל היממה ללא הפרדה, התינוק נמצא עם אמו בחדרה במחלקת יולדות במשך כל היממה כולל בלילה.
• ביות גמיש: אשפוז משותף לאם ולתינוק על פי בחירת היולדת, כלומר, אין הכרח לבחור שיטת אשפוז מראש עם ההגעה מחדר הלידה למחלקת היולדות, אלא ניתן לקחת את התינוק לאשפוז משותף ולהחזירו לאשפוז נפרד בתינוקייה בכל עת ועל פי רצון האם וצרכיה.

פרופסור אריק שינוול מנהל המחלקה לטיפול נמרץ ביילוד אומר כי השנה, הושקעו קרוב למיליון שקלים בציוד חדיש ומתקדם לפגייה, זאת בנוסף לטיפולים חדשניים ומצילי חיים, דוגמת טכנולוגיה מתקדמת בהנשמה לא פולשנית, עזרים מתקדמים לדימות בפגים ועוד.
"צוות הפגייה פועל תחת הכותרת Family Centered Care – טיפול המעמיד את המשפחה כולה במרכז. בנוסף, בשנתיים האחרונות לא נרשמו זיהומים נרכשים בקרב הפגים המטופלים במחלקה, מה שהופך את הפגייה בזיו למובילה בארץ בתחום ואת מחלקת נשים ויולדות בזיו בחזית אחת עם מרכזי לידה מובילים בארץ ובעולם".

במהלך 2017 נולדו בחדרי הלידה של המרכז הרפואי זיו 3,516 תינוקות חמודים, בהם:
1,782 בנים ו- 1,734 בנות. מתוכם 69 זוגות תאומים וגם שלישיה אחת.

פורסם במגזין המיוחד למשפחה של עיתון חדש בגליל