זיו הכי בטוח בצפון!

על פי בדיקת משרד הבריאות, המרכז הרפואי זיו נמצא במקום ראשון בין בתי החולים הממשלתיים ובמקום רביעי בין 28 בתי החולים הציבוריים, בבטיחות ובניהול הסיכונים!
2/9/2018

במשרד הבריאות מעוניינים להעלות את רמת הבטיחות בבתי החולים. הכוונה היא בעיקר ליכולת של בתי החולים להתנהל בדיוק על פי הפרוטוקולים הרפואיים באופן שימנע טעויות במתן טיפול רפואי או תרופות.
במשרד החליטו לבצע בדיקות של רמת הבטיחות ולדרג את בתי החולים על פי הישגיהם, זאת במטרה לעודד את הצוותים הרפואיים לשפר את רמת בטיחות הטיפול בחולים.

הבדיקות שנעשו העלו כי במקומות הראשונים מבין המרכזים הרפואיים נמצאים בתי החולים שניידר והשרון בפתח תקווה עם ציון 94.8, אחריהם בית החולים מאיר בכפר סבא עם ציון 93.5 והמרכז הרפואי זיו בצפת עם ציון 91.8.

הסקר שערך משרד הבריאות בדק מספר נושאים מרכזיים, ב־28 בתי חולים בישראל:
בתי מרקחת, בנק הדם, חדרי ניתוח, מכוני דימות וחדר מיון, שהם אזורים בהם טעויות בטיפול עלולות לגרום לנזק משמעותי למטופל.

בכל אחד מאותם המקומות נבדקו שני פרמטרים:
האחד תהליכים בהתנהלות הבטיחות של בית חולים (מדדי תהליך) והשני התוצאות של אירוע הבטיחות (מדדי תוצאה).
הנתונים משתקללים לציון אחד, המבוסס גם על הדיווח שמעביר בית החולים למשרד הבריאות וגם על ביקורת שבוצעה על ידי סוקרים חיצוניים שעברו הכשרה מיוחדת ובדקו את התנהלות בית החולים בשטח.

במסגרת בדיקת מדדי התהליך, נבחן האם בית החולים פועל נכון על מנת לזהות את המטופל, בכדי למנוע מצב בו חולה יקבל בטעות תרופה של חולה אחר ושהסניטרים משנעים את המטופל הנכון למחלקה הנכונה, שהרופא מוודא את פרטיו של המטופל לפני שהוא נותן לו ייעוץ על פי הנוהל של משרד הבריאות, שבחדרי הניתוח נספרים כל הפרטים בסוף הפרוצדורה הטיפולית, על מנת לוודא שלא נותר ציוד רפואי מהניתוח בגופו של המטופל ושהמנתחים מוודאים סימון של האיברים המיועדים לניתוח על פי הכללים שנקבעו על מנת למנוע טעויות.

הסוקרים בבתי החולים בדקו גם האם הצוות הרפואי והסיעודי עברו את ההכשרות הקשורות לבטיחות בצורה טובה, עשו סבב בכל בית החולים על מנת לוודא שהתשתיות עומדות בתקנים של כללי הבטיחות וקיימו שיחות עם אנשי הצוות הרפואי והסיעודי, כדי להתרשם מרמת המודעות שלהם בתחום הבטיחות.
במסגרת בדיקת מדדי התוצאות נבדק אילו פרויקטים נעשו בכל מחלקה על מנת לשפר את הבטיחות בבית החולים.

ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו אמר, כי הוא שמח על תוצאות הסקר, בו זכה המרכז הרפואי זיו במקום ראשון בין בתי החולים הממשלתיים ומקום רביעי בין 28 בתי החולים הציבוריים, בתחום הבטיחות וניהול הסיכונים.
 "הערכתי הגדולה לצוותים הרפואיים, האחים, האחיות והסיעוד בכל המחלקות, על המקצועיות והאיכות בעבודה ועל עבודה מסורה שנעשית בכדי לקדם את זיו והשירותים למען הקהילה. זהו חלק מתהליך מבדק איכות ובטיחות בינלאומי - JCI שעבר זיו בהצלחה רבה ואשר ערכיו מוטמעים בכל תהליכי העבודה במרכז הרפואי זיו", אמר ד"ר זרקא.

פורסם באתר צפונט