"קיבלנו את הילד במתנה לכבוד השנה החדשה"

גלעין אפרסק שנבלע בשלמותו וכבר החל לנבוט בוושט של בן 12 חולץ בשלום תחת הרדמה מלאה במרכז הרפואי זיו בצפת.
2/10/2018

חן ואקנין בן ה- 12, תושב עיר בצפון הארץ, נותח במרכז הרפואי זיו בצפת לאחר שבלע בשלמותו, גלעין אפרסק, שנתקע בצינור הוושט וסיכן את חייו. בחדר הניתוח בזיו, תחת הרדמה מלאה, חולץ בהצלחה גלעין האפרסק שכבר החל לנבוט, תוך שהוא גורם לדלקת חריפה בוושט ובריאות.
 
הנער הובהל לזיו מבית חולים אחר לאחר שאושפז שם יומיים, כשהוא מורדם ומונשם, עם חשד לעצם זר בגופו.
מיד עם הגעתו לזיו, נערך דיון דחוף על ידי מספר רופאים מהמחלקה לרפואה דחופה וטיפול נמרץ ילדים. הנער נשלח לבדיקת CT, שחשפה קיומו של גלעין אפרסק במיקום עמוק, בתחתית הוושט, סמוך לפתח הקיבה.
הגלעין שהיה תקוע במשך יומיים בוושט החל לנבוט וייצר מצב דלקתי חריף, שגרם לנפיחות רבה ודלקת של הריאה השמאלית.
 
ד"ר מסעוד סקר מנהל מחלקת אף אוזן גרון בזיו, הוזעק לחדר הניתוח באישון לילה, בכדי לבצע בדחיפות ניתוח לחילוץ הגלעין שסיכן את חיי הנער, בסיוע צוות רפואי מורחב ממחלקת ילדים וצוות חדר הניתוח, בהליך ניתוחי מורכב מאוד שהצריך יצירתיות רבה ועדינות, שכן הגלעין נצמד חזק מאוד לדפנות צינור הוושט, עקב הזמן הממושך בו היה תקוע.
 
"במהלך הניתוח השתמשנו בכל המכשור האפשרי על מנת לחלץ את העצם הזר, שקשה היה לשלוף ממקומו. בנוסף לציוד הברונכוסקופיה להוצאת עצמים זרים ללא פתיחת חזה, נעזרנו גם באליגטורים מיוחדים המשמשים בדרך כלל בניתוחים אורולוגיים להוצאת אבנים מהכליות. אין ספק שגייסנו כאן חשיבה יצירתית, לחילוץ העצם הזר בכדי למנוע ניתוח פתיחת חזה" אומר ד"ר סקר ומוסיף: "הבוקר ביקרתי את חן במחלקת הילדים ולשמחתי, הוא נמצא כבר בהכרה מלאה, מתקשר ומצבו טוב, הוא נושם בכוחות עצמו ואפילו כבר מסוגל לשתות ולאכול מזון לא מוצק. ערכנו בדיקת שיקוף נוספת הבוקר, ונוכחנו כי לא נגרמו קרעים בוושט והדלקת בתהליך החלמה", אמר ד"ר סקר.
 
אילן ואקנין, האב הנרגש אמר כי הטיפול שקיבל בנו במרכז הרפואי זיו הציל את חייו "כל הסיפור עלול היה להסתיים באופן שונה לחלוטין. למזלנו הרב, הילד הועבר למרכז הרפואי זיו, בו צוות רפואי מצוין שעובד מסביב לשעון, גם במחלקת טיפול נמרץ ילדים וגם בחדר הניתוח ובמחלקת אשפוז ילדים. הטיפול שניתן הוא מעל ומעבר לכל ציפיותינו. אנו מודים לכולם מעומק הלב. עוד מעט אתן לחן קוביית שוקולד כדי שיהיה לו קצת מתוק בגרון אחרי כל מה שהוא עבר בימים האחרונים", אמר ואקנין.
 
בטרם הגיע למרכז הרפואי זיו בצפת הובהל חן באמבולנס, לבית חולים סמוך למקום מגוריו, כשהוא מתקשה לנשום ובהכרה מעורפלת ומצבו הולך ומתדרדר. בבית החולים הראשון בוצעו בדיקות רבות, בהן גם צילום חזה, אולם הרופאים לא הצליחו לגלות את מקור הבעיה. חן אושפז כשהוא מורדם ומונשם, ללא שיפור במצבו ובלי שאותרה הסיבה לקוצר הנשימה ולמצבו הקשה. לאחר יומיים הוחלט להעבירו למחלקת טיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי זיו בצפת, שם כאמור נשלף מגופו גלעין האפרסק וחייו ניצלו.