טיפול ניסיוני חדשני ובלעדי לבלוטת הערמונית בזיו

פטנט ישראלי חדש - פתרון רפואי קבוע ללא ניתוח לערמונית מוגדלת בבלעדיות במרכז הרפואי זיו
2/1/2019

לראשונה בישראל בוצע במרכז הרפואי זיו, טיפול חדשני בערמונית מוגדלת, המהווה חלופה מתקדמת לניתוחים ולטיפולים התרופתיים הנהוגים כיום בעולם.
ההליך הרפואי מתקיים במינימום פולשנות ונערך על ידי ד"ר רן כץ, מנהל המחלקה האורולוגית בזיו, בהרדמה מקומית ובאשפוז יום. משך הטיפול כ- 10 דקות בלבד!!!

ד"ר רן כץ, אומר, כי תוצאות הטיפול הראשוני משביעות רצון: "המטופל הראשון, גבר בן 71, השלים מעקב מוצלח של חודש, עם שיפור משמעותי באיכות החיים לאחר קבלת הטיפול, ללא צורך בטיפול תרופתי ונמצא תחת מעקב סדיר, הכולל בדיקות דימות ואחרות. עד כה טופלו במרכז הרפואי זיו בהצלחה שלושה גברים באמצעות הפטנט החדשני ואנו ממתינים למטופלים נוספים".

הטיפול נערך במסגרת ניסוי קליני של המרכז הרפואי זיו, בשיתוף חברת הסטארט-אפ הישראלית באטרפליי מדיקלButterfly Medical, שיצרה פטנט עולמי לבעיית ערמונית מוגדלת אצל גברים, מערכת באטרפליי לטיפול בערמונית מוגדלת.

מדובר בהתקן קפיצי בצורת כנפי פרפר נפתחות, המוחדר באמצעות קטטר, ממוקם במרכז הערמונית ודוחק הצידה את אונות הערמונית המוגדלת הלוחצות על צינור השופכה וגורמות לקשיים במתן שתן.
ההתקן עשוי ניטינול, תערובת של ניקל וטיטניום, הנקראת סגסוגת זיכרון, הזוכרת את צורתה הגיאומטרית המקורית וחוזרת אליה לאחר שקופלה והוחדרה למקום המיועד בגוף. מטופלים מתנדבים נוספים כבר מבקשים לעבור את הטיפול.

ד"ר רן כץ מסביר, כי בשל תהליכים הורמונליים המתרחשים בגוף הגבר עם השנים, מתחילה בלוטת הערמונית לגדול אצל כל הגברים ללא יוצא מן הכלל. המונח הרפואי לתופעה הנו ערמונית מוגדלת שפירה BPH - Benign Prostatic Hyperplasia. "כאשר הגדילה היא היקפית אין בכך הפרעה מיוחדת, שכן באגן יש מספיק מקום ואולם די בצמיחה מועטה בלבד כלפי פנימה, על מנת שהערמונית תתחיל ללחוץ על צינור השופכה ותגרום להצרת קוטרו, מה שמוביל לחסימה ולהופעת בעיות בהטלת השתן. 50% מכלל הגברים יסבלו מבעיות בהטלת שתן",

"ההתקן קיבל אישור של האיגוד האירופאי, של משרד הבריאות (אישור אמ"ר) ושל וועדות אתיות במספר מרכזים רפואיים בישראל ולמעשה כבר מותר למכור אותו במחיר מלא. ואולם, האנשים המתאימים המעוניינים בטיפול החדש, במסגרת הניסוי הקליני, יכולים להגיע ולקבלו במרכז הרפואי זיו, ללא תשלום! לאחר שיעברו הערכה רפואית המאשרת את התאמתם".