ברך תחת ברך

ריאיון עם ד"ר דוד רותם – מנהל יחידת החלפות מפרקים על ניתוח שהתבצע לראשונה בזיו
1/8/2019

ניתוח החלפת מחצית הברך החיצונית, התבצע לראשונה במרכז הרפואי זיו בליווי פרופ' דקל שמואל, לשעבר מנהל המחלקה האורתופדית באיכילוב, כיום עובד באסותא ומנתח חולים פרטיים ופליטים ללא תשלום, ובהשתתפות ד"ר שחאדה מנהל שירות ברך ומחליף מפרקים.

פרופ' דקל, ספר לנו מדוע התכנסנו כאן היום?
"בעבר היו באים אלי מטופלים ממטולה ומכול הצפון, היום אין דבר כזה. אני מייד אומר למטופלים שאין צורך להגיע עד אלי מכיוון שבמרכז הרפואי זיו יש מחלקה אורתופדית איכותית שמחזיקה בידע ובמכשור מקצועי וחדיש מבתי חולים אחרים בארץ. מזמן לא ראיתי מחלקה כזו מצוינת כמו בזיו. אני מבקר בהמון מחלקות במרכז, והמחלקה האורתופדית כאן מצוידת במיטב הציוד. תענוג לראות שבצפת, מקום כל כך חשוב מבחינה ביטחונית, יש מחלקה אורתופדית על רמה.
המיקום של המרכז הרפואי זיו קריטי, מכיוון שכשיש מקרה חירום – 70% מהפציעות הן אורתופדיות, ויש פה מחלקה פשוט מדהימה שהרשימה אותי כהוגן. ציוד כזה אפילו אין בבתי החולים הפרטיים. ד"ר דוד רותם מנתח בחסד עליון, פדנט ודייקן, תענוג לראות אותו בעבודה. אני אבוא לבקר אתכם הרבה".

בתחום החלפות הברכיים אפשר להחליף או את כל הברך או רק מדור אחד. הברך מתחלקת ל- 3 מדורים. כאשר מדובר בהחלפה חלקית של הברך, מתייחסים או לחלק הפנימי או לחלק החיצוני של הברך.
בהחלפה חלקית של הברך הניתוח השכיח ביותר הוא החלפה של המדור הפנימי בברך. אך במקרה הזה, נותחה לראשונה במרכז הרפואי זיו אישה צעירה בת 46 שסבלה משחיקה של הצד החיצוני של הברך בלבד.

מספר שאלות אליך, ד"ר דוד רותם –

ספר לנו את התהליך שביצעתם עם המטופלת החלוצה
ד"ר דוד רותם: "לפני שהחלטנו שהמטופלת מתאימה לניתוח הספציפי הזה, ביצענו בדיקת MRI לוודא שהרצועה הצולבת הקדמית תקינה, ושאין פגיעה משמעותית בצד הפנימי של הברך. כדי לעשות החלפה חלקית של הברך, אנחנו צריכים שהצד השני של הברך יהיה תקין, כי חלק מהנדרש בניתוח הוא להסיט את הכוחות גם לצד שלא החלפנו. במידה ובצד השני יש מחלה, שחיקה או פגיעה במיניסקוס, אנחנו למעשה נחמיר את הכאב בצד השני, ואז הניתוח לא יצליח וכנראה יהיה צריך לעשות החלפה מלאה של הברך. במקרה הזה החולה התאימה לניתוח מבחינת הגיל (46), ההתייצגות בהדמיית הרנטגן וה-MRI. זו חולה צעירה עם שחיקה משמעותית של המפרק בצד החיצוני של הברך כאשר הצד הפנימי בסך הכל במצב טוב, וזה מקרה לא שכיח בכלל".

כיצד נגרמת השחיקה בברך החיצונית?
"מדובר בעיקר בגנטיקה. אצל המטופלת הזו לא מצאנו סיבה שגרמה לשחיקה, אלא מבנה של רגליים בצורת איקס – valgus knees או גנו-ולגום, ובמבנה של הסחוס. זה דבר שבדרך כלל עובר בתורשה. המטופלת ניסתה את כל הטיפולים הלא ניתוחיים האפשריים – פיזיותרפיה, הזרקות ותרופות, אך לאחר כישלונם והשחיקה המשמעותית במדור החיצוני של הברך, וידאנו שהיא מתאימה לניתוח חלקי של החלפה חיצונית ואישרנו בהתאם את הניתוח".

איך היתה החוויה המשותפת עם המנתח האורח – פרופ' דקל?
"למעשה זו פעם ראשונה שאני מבצע את הניתוח במרכז הרפואי זיו, אני יודע שיש הרבה מרכזים בעולם שלא עושים ניתוחים כאלה בגלל השכיחות של המקרה. לכן פנינו לפרופ' דקל שמואל, לשעבר מנהל המחלקה האורתופדית באיכילוב, כיום עובד באסותא. לדעתי הוא הרופא בעל הניסיון הרב ביותר בישראל בהחלפות חלקיות של הברך ובטח בצד החיצוני של הברך. יש לו שנים רבות של ניסיון, הוא למד באוקספורד – המקום בו פיתחו את הטכניקה הניתוחית הזו, ויחד איתו ביצענו את הניתוח בהצלחה רבה".


מדוע במרכזים רפואיים אחרים לא מבצעים את הניתוח?
"ראשית, זה נדיר שיש חולים שסובלים בגיל צעיר מפגיעה בחלק החיצוני של הברך, ללא פגיעה או טראומה בצד הפנימי של הברך. לכן מלכתחילה לא פוגשים בהרבה חולים כאלה.
שנית, מבחינה טכנית זה ניתוח שדורש טכניקה עדינה וחייבים לדעת לעשות זאת היטב. כל טעות קטנה יכולה לסבך את הניתוח ולגרום לכישלון מוקדם. המנתח חייב להיות מיומן ובעל ניסיון שיצמצם את הסיכוי לסיבוכים בניתוח. לכן הזמנו את פרופ' דקל, שהוא אחד האורתופדים הבכירים בישראל שחינך הרבה מאוד אורתופדים במהלך השנים. הוא איש בעל יכולות כירורגיות מצוינות שאוהב ללמד".

אז יש לנו סיבה טובה לגאווה מקומית נוספת בזיו?
בהחלט. אני חושב שהיום רוב החולים שזקוקים להחלפות מפרקים ומתגוררים בצפון, עוברים את ניתוח במרכז הרפואי זיו, וזה לא מובן מאליו. זה גם בזכות צוות הרופאים במחלקה האורתופדית, וגם בזכות ההנהלה שמאפשרת לעשות פה את הניתוח. זה מעלה את קרנה של המחלקה והמרכז הרפואי זיו בקרב הקהילה בצפון. אנחנו מסוגלים לתת מענה בהחלפות ראשוניות והחלפות חוזרות, ולבצע ניתוחים מורכבים בתחום החלפות המפרקים. מגיעים לפה מטופלים ממרכז ודרום הארץ לעבור ניתוחים בזכות שמה של המחלקה והשירות שמקבלים פה המטופלים. אנשים בוחרים את זיו, אנחנו ממש רואים את החזון של זיו מתגשם, פעם מנהל המרכז הרפואי זיו אמר: 'פעם אמרו רק לא זיו, והיום אומרים רק זיו'. בתחום החלפות המפרקים אנחנו ממש שם.
אנחנו רואים את כל סוגי האוכלוסייה שיש פה, את כל הדתות. גם אנשים עם ביטוח פרטי מעדיפים לעשות את הניתוח אצלנו, בגלל שהם שמעו מהשכנים ומהחברים שגם הניתוח הצליח וגם השירות שקיבלו מסביב לניתוח היה מצוין".פרופ' אלכסנדר לרנר מנהל המחלקה האורתופדית בזיו ציין גם כן, כי זוהי הפעם הראשונה שניתוח מסוג זה מתבצע במרכז הרפואי זיו על ידי מנתחים מהמחלקה האורתופדית ובשיתוף פעולה של פרופ' דקל. לדברי פרופ' לרנר – "החלפת הברך בחלק המסוים הזה זה די נדיר, ולכן זו הפעם הראשונה שזה מבוצע בצפון. אנחנו במחלקה פתוחים לתהליכים מתקדמים ברפואה, רוצים לעזור לאנשים, והמטרה שלנו היא שכול מגוון הניתוחים האורתופדים, כולל המורכבים והקשים, יבוצעו פה בצפון, כדי שהקהילה לא תצטרך לנסוע למרכז. כבר היום חלק מהניתוחים המורכבים נעשים פה בזיו, בשונה מבתי חולים גדולים במרכז הארץ שטרם מבצעים אותם".

ולסיכום –
פרופ' דקל סיכם את החוויה הרפואית המשותפת: "הניתוח עצמו הוא ניתוח החלפת חצי ברך, החלפה חלקית. באירופה כ-50% מהחלפות הברכיים הן החלפות חלקיות. בארץ אנחנו מפגרים בנושא מכיוון שהניתוח קשה לביצוע. הוא דורש הרבה יותר תכנון ודיוק מניתוחים אחרים. אני מתרשם שהצוות בזיו קלט היטב איך מבצעים את הניתוח. אמרתי לד"ר דוד רותם שאני אבוא לעזור גם בניתוחים הבאים, ואתם תהפכו להיות מרכז רפואי להחלפות ברך. זה ישפר רבות את איכות חייהם של תושבי הצפון, בעיקר בקרב החקלאים, שיוכלו לעבור החלפה חלקית של הברך קרוב לבית ולחזור תוך זמן קצר לטרקטור, ללא שיקום ארוך ומרוחק. הייתה לי חוויה מאלפת לבוא אליכם היום".