כיווני מחקר עדכניים במעבדות של זיו

מעבדת המחקר בזיו מעורבת במעל 20 מחקרים בשיתוף עם מחלקות שונות של המרכז הרפואי. מבין המחלקות המעורבות: אא"ג, אורולוגיה, אורטופדיה, דיאליזה, המטולוגיה, נוירולוגיה, פסיכיאטריה, כירורגיה וקרדיולוגיה, וכן ישנם שיתופי פעולה עם המעבדות הקליניות (גנטית, ביוכימית ומיקרוביולוגית).
1/10/2018

מעורבות מעבדת המחקר שונה בכל מחקר בהתאם לצורך, החל מתכנון משותף והכוונה בהצעות מחקר, ביצוע בפועל של בדיקות גנטיות, מולקולריות, ביוכימיות וציטולוגיות, ואנליזה של תוצאות.
במחקרים רבים חוקרי המעבדה מהווים חלק חשוב בחשיבה ופיתוח כיווני המחקר.

מחקרי מיקרוביום:
תחום מחקר חדש ששולב במחקרים רבים בשנה האחרונה הוא המיקרוביום. המושג מיקרוביום מתייחס לאוכלוסיות החיידקים אשר נמצאת בתוך גוף האדם באופן טבעי, אשר כוללות מאות זנים שונים של חיידקים הנחוצים לבריאותינו, למטאבוליזם שלנו, לאיזון מערכת החיסון, פירוק רעלים ועוד. בשנים האחרונות התברר כי במצבי מחלה רבים ישנן אוכלוסיות חיידקים אופייניות ושונות מאשר בבריאים, לרוב עשירות פחות במגוון החיידקים. למרות שלא ידוע בכל המקרים "מי הביצה ומי התרנגולת?" כלומר האם שינויים בהרכב החיידקים גורמים למחלות או שמדובר רק בסימפטום של המחלות עצמן, יש ממצאים המעידים על כך שחוסר המאזן באוכלוסיות החיידקים עשוי להיות מזיק בפני עצמו. בנוסף, מציאת חיידקים ייחודיים למצבי מחלה עשויה לעזור באיבחון מוקדם והבנה של מנגנוני מחלה. דר' הדר נוימן הינה שותפה פעילה כיום במספר מחקרים בזיו המשלבים מחקר מיקרוביום:
• המיקרוביום של חולי פרקינסון במגזרים אתניים שונים (חוקר ראשי: דר' ראדי שאהין)
• המיקרוביום באוזן התיכונה בילדים הסובלים מדלקת תפליטית (חוקר ראשי: דר' סקר מסעוד)
• המיקרוביום בסרטן הערמונית (חוקר ראשי: דר' רן כץ)
• המיקרוביום בחולי דיכאון קליני לפני ואחרי טיפולי חשמל (חוקרת ראשית: דר' לידיה איזקסון)
• המיקרוביום ביילודים עם כוריואמניוניתיס (חוקר ראשי: דר' יגאל פורטנוב)

מחקרים עם קשר לתזונה:
כחלק מגישה חדשה ברפואה הנקראת רפואה מותאמת אישית, ישנה משמעות רבה גם לאורח החיים הכללי של המטופל ובראש ובראשונה לתזונה.
מציאת קשר בין מצב מחלה למדד תזונתי עשויה במקרים מסוימים לפתח טיפול יחסית פשוט (תוסף תזונתי, שינוי דיאטה וכו') אשר יכול לסייע לחולה באופן יותר טבעי.
ישנם כיום שני מחקרים בהם דר' איילת עומר-ערמון הינה שותפה פעילה אשר בוחנים קשר בין מרכיבי תזונה למצבי מחלה:
• השפעת אומגה 3 על ילדים עם ADHD (חוקר ראשי: דר' אורי יצקר)
• בחינת התאמה בין מדדים תזונתיים לטרשת נפוצה (חוקר ראשי: דר' ראדי שאהין)

מחקרים גנטיים: 
מעבדת המחקר מעורבת גם כן במספר מחקרים גנטיים. הכנת מקטעי הדנ"א נעשית במעבדות המחקר ושיטות הריצוף כוללות ריצוף קלאסי (במעבדה הגנטית) וריצוף מתקדם NGS אשר מתאפשר בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן.
האוכלוסייה המגיעה למרכז הרפואי זיו הינה מגוונת מבחינה אתנית וכן כוללת קבוצות ייחודיות לגליל גם מבחינה גנטית.
במחקרים הגנטיים מטרתנו היא בראש ובראשונה לזהות מוטציות חדשות כגורמי מחלה - דבר העוזר למשפחות אותם החולים, אך גם להבין יותר לעומק מנגנוני מחלה והקשר בין שינויים בדנ"א ומצבי מחלה.
מחקר ייחודי אשר יזם דר' איגור קרסנוב, בודק את הקשר בין גנטיקה, מערכת החיסון ופוסט טראומה (חוקר ראשי: דר' אלכסנדר לרנר). דר' קרסנוב פירסם השנה מחקר בו מצא כי ישנה התאמה בין שינויים גנטיים נקודתיים בגנים הקשורים למערכת החיסון לבין סיכוי לפתח פוסט-טראומה. במחקר הנוכחי הכוונה היא לבחון הבדלים בהורמונים ורכיבים חיסוניים בדם בקרב אנשים בריאים מול אלו הסובלים מפוסט טראומה. מחקרים גנטיים נוספים:
• ריצוף גן מוצין 1 בדגימות מנשים עם סרטן שד (חוקר ראשי: דר' וג'די ספדי)
• ריצוף הגן לפקטור קרישה 7 במטופלים עם חסר בפקטור זה (חוקר ראשי: דר' נג'יב דלי)

קשר בין מדדים ביוכימיים בדם ומצבי חולי:
אחד הכלים הנפוצים ללמוד על מצבו הקליני של מטופל הוא דרך מדדים בבדיקות דם.
למרות שקיימות אינספור בדיקות מסוגים שונים, ישנו צורך מתמיד לשיטות איבחון מדויקות יותר ואינפורמטיביות יותר דרך בדיקות דם לא פולשניות.
מספר מחקרים המתקיימים בזיו בוחנים את הקשר בין מדדים ביוכימיים בדם לבין מצבי מחלה וכלים אבחנתיים אחרים. המטרה היא להבין את מנגנוני המחלה וליצור כלי איבחון יעילים. מבין מחקרים אלו:
• השפעת המודיאליזה על מדדים ביוכימיים לבביים בדם (חוקר ראשי: דר' יונס בטחיש)
• קורולציה בין מדדי CT לבבי ועקה חימצונית בדם (חוקרת ראשית: דר' אינה רוזנפלד)
• מדדים בדם בסובלים מורטיגו (חוקר ראשי: דר' נעים סמעאן)
• בחינת פעילות המיטוכונדריה ומדדי עקה חימצונית בטרשת נפוצה (חוקר ראשי: דר' ראדי שאהין)

מחקרים נוספים בשלבי תכנון ומחקר ראשוני:
מחקר בנושא עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה (חוקר ראשי: דר' שמעון אדלשטיין), מחקר בנושא מדדי מאמץ ומיקרוביום בספורטאים (חוקר ראשי: דר' רון גולן), מחקר בנושא מאפיינים קליניים של אפילפסיה במגזרים השונים (חוקר ראשי: דר' נעים סמעאן).