הצלחה לכנס הבינלאומי בנושא ניווט ממוחשב בניתוחי אורטופדיה .

21/5/2013

תחת הכותרת - ניווט ממוחשב בניתוחי אורטופדיה, התקיים הכנס הבינלאומי השני ביזמת המחלקה האורטופדית במרכז הרפואי זיו ובשיתוף בית החולים הדסה בירושלים, בו השתתפו 100 אורטופדים מובילים מהארץ ומחו"ל, מנהלי מחלקות האורטופדיה בבתי החולים הדסה, רמב"ם, סורוקה, מאיר, נהריה, פוריה ורופאים צבאיים. בנוסף נכחו בכנס גם מהנדסים מתעשיית המכשור הרפואי המתקדם העוסקים בייצור ופיתוח של מערכות ממוחשבות חכמות לניווט בניתוחי אורטופדיה.

בכנס שארך שלושה ימים הוצגו מחקרים חדשים ושיטות טיפול חדשות ומתקדמות על ידי רופאים ומדענים מובילים מהארץ ומחו"ל בתחום התמיכה הממוחשבת בניתוחים אורתופדיים, תוך שימוש בטכניקות של ניווט הכוללים: ניתוחי החלפת מפרקים, טיפול בשברים ועיוותי גפיים וחידושים באורטופדיה וטראומה. בנוסף, נערכו סדנאות עבודה על מודלים באמצעות הטכנולוגיות החדשות אותן העבירו מומחים מחו"ל.

בין המומחים שהגיעו לכנס: פרופ' מהמט קוקאוגלו מאוניברסיטת איסטנבול בטורקיה, אורטופד ידוע מאוד בעולם ומרצה מבוקש בכנסים בינלאומיים ופרופ' ג'רלד ווזאשק מאוניברסיטת וינה באוסטריה, אשר זכו לאות הוקרה על תרומתם ותמיכתם ברפואה האורטופדית בישראל מטעם האיגוד האורטופדי הישראלי אותו העניק להם ד"ר רוז'ה סבי, נשיא האיגוד. כמו כן השתתף בכנס אנדראס וודי, מומחה של חברת אסקולפ, אחת מחברות המיכשור הרפואי המובילות בעולם, שהגיע לכנס במיוחד מגרמניה והעביר לרופאים סדנאות לימוד והתנסות במכשיר חדש ומתקדם לניווט ממוחשב בניתוחי החלפת מפרקים.

פרופ' מאיר ליברגל, מנהל המערך האורטופדי בבית החולים הדסה, אשר סייע בארגון הכנס, פתח את הכנס בהרצאה על חשיבות הניווט הממוחשב בניתוחי האורטופדיה והתוצאות המצוינות אותן ניתן להשיג בשימוש בטכנולוגיות החדשות. הוא ציין, כי עתיד הניתוחים האורטופדיים נמצא בשימוש בטכנולוגיית הניווט הממוחשב וכי על כל קהילת האורטופדים בארץ ובעולם להתאחד ולתמוך בקידום תחום זה והשקעת משאבים בפיתוחו למען בריאות הציבור. ד"ר דויד רותם, מנהל יחידת ניתוחי מפרק ירך במרכז הרפואי זיו ומנתח מוביל בתחום החלפות המפרקים באמצעות ניווט ממוחשב סקר בפני באי הכנס את הניסיון אותו צבר המרכז הרפואי זיו בשנה החולפת בניתוחים אורטופדיים מונחי מחשב והצביע על התוצאות המצוינות מבחינת הצלחת הניתוחים וחזרת המנותחים לחיים רגילים במהרה. פרופ' לאו יוסקוביץ', מזכיר האיגוד העולמי לנביגציה באורטופדיה, מהנדס במקצועו, הציג בפני באי הכנס את הפיתוחים והתמורות בתחום מנקודת המבט של חברות המכשור הרפואי ואת היכולות המתקדמות של מכשירי הניווט לניתוחים אורטופדיים בהשגת תוצאות ניתוח מדויקות ומשופרות.
 
ד"ר אלכסנדר לרנר, מנהל המחלקה האורטופדית במרכז הרפואי זיו אומר, כי זהו הכינוס האורטופדי הבינלאומי השני אותו יזמה המחלקה וכי הצלחתו מעידה על הביקוש הרב לכנסים מסוג זה בקרב קהילת האורטופדים בארץ, על מנת ללמוד על מחקרים ושיטות טיפול וניתוח חדשות ומתקדמות המביאות לתוצאות טובות יותר עבור המטופלים. "לפני שנתיים ערכנו את כנס האורטופדיה הבינלאומי הראשון, מאז התרחבה פעילות המחלקה האורטופדית והוכנסו לשימוש מכשירים מתקדמים חדשים. הצטברות הניסיון, המחקרים והמכשור המתקדם הביאו אותנו לקיים כנס בינלאומי שני בו שיתפנו את בית החולים הדסה ומומחים בינלאומיים וחלקנו בידע ובמחקרים המתקדמים עם קולגות מהארץ ומחו"ל. לאור ההצלחה של שני הכנסים אנו מתכוונים להתחיל במסורת של כנסים אורטופדיים בינלאומיים שיתקיימו בצפון" אומר ד"ר לרנר.