3% מהאוכלוסייה בעולם המערבי סובלים מפוסט-טראומה (PTSD)

23/6/2013

קבוצת תמיכה וטיפול לנפגעי פוסט-טראומה (PTSD-Post-traumatic stress disorder), תחל לפעול בסוף החודש במרכז הרפואי זיו. במסגרת פעילות הקבוצה יקבלו המשתתפים תמיכה מקיפה שתכלול טיפול אישי ופרטני, עבודה קבוצתית וטיפול משפחתי, על מנת לתת מענה מיטבי לכל משתתף על פי צרכיו האישיים ורצונותיו. זוהי הקבוצה הרביעית הנפתחת במרכז הרפואי זיו, כאשר עד עתה מרבית משתתפי הקבוצות היו נפגעי מלחמה, פעולות איבה ומקרי אלימות קשים. בחודשים הקרובים תיפתח קבוצה מיוחדת שתתמקד בנשים שעברו תקיפה מינית.

קבוצת התמיכה נפגשת פעמיים בשבוע למשך שעתיים לאורך חמישה חודשים ובנוסף מתקיים מפגש שבועי פרטני עם כל משתתף ומפגש עם משפחתו אחת לחודש. במפגשים תכנים שונים ומגוונים והם מועברים על ידי צוות רב מקצועי המורכב מפסיכולוגים, פסיכיאטרית, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק ועוד. בוגרי הקבוצה המעוניינים להמשיך במפגשים יכולים לעשות זאת גם לאחר סיום המסלול בן חמשת החודשים, בשיתוף ותמיכת הצוות המקצועי.
 
אלן כהן, פסיכולוג ביחידה לבריאות הנפש במרכז הרפואי זיו, האחראי על קבוצת התמיכה אומר, כי רבים מהסובלים מ-PTSD כלל לא מודעים למקור הסבל שלהם. "פעמים רבות מתחילה תופעה של PTSD בהפרעות שינה, כאשר האנשים אינם מודעים לכך שמדובר בעצם בהפרעה-PTSD. לעיתים מלווה ההפרעה בסוג של "פלשבקים", זיכרונות חוזרים ופעולות לא רציונליות במהלך היום. למשל מי שהיה מעורב בהיתקלות עם מחבלים ויום אחד הולך ברחוב, מזהה משהו שמזכיר לו את החוויה שעבר ומגיב. בנוסף, אלו הסובלים מן ההפרעה בדרך כלל לא מדווחים מיידית כי משהו אינו כשורה, אלא מסתגרים ומנתקים קשרים חברתיים ומשפחתיים, כך הסיפור מחמיר והסימפטומים מתחזקים" אומר כהן.

ד"ר צ'ילה שאטאן, פסיכיאטרית אחראית היחידה לאשפוז יום במחלקה לבריאות הנפש במרכז הרפואי זיו אומרת, כי בימים אלו עומלים ביחידה על הרחבת המערך לטיפול בסובלים מפוסט-טראומה ובניית תכניות מותאמת לטיפול על פי מאפייני הפגיעה. "בישראל, עקב הנסיבות המיוחדות שכולנו מכירים, האוכלוסייה חשופה הרבה יותר לאירועים טראומטיים וקיים אחוז גבוה יחסית של נפגעי PTSD. מדובר בתופעה מאוד מורכבת. היחידה במרכז הרפואי זיו מטפלת בכל סוגי הטראומה ומתאימה טיפול פרטני לכל מקרה ומקרה. מניסיוננו, התוצאות של טיפולים קבוצתיים הן טובות מאוד, מאחר ובקבוצה פוגשים הנפגעים אנשים עם בעיות דומות לשלהם המסוגלים להזדהות עמם. השילוב עם הטיפול הפרטני והמשפחתי מביא לכך שכל מטופל מקבל מענה מקיף על פי צרכיו ורצונותיו" אומרת ד"ר שאטאן.

הפרעה פוסט טראומטית שייכת לקבוצת הפרעות החרדה ומתפרצת בעקבות אירוע טראומטי ספציפי. מדגמים באוכלוסייה הכללית בעולם המערבי מראים, כי 3% סובלים מן ההפרעה וכ-15% סובלים מצורות תת-קליניות שלה, אך התופעות מהן הם סובלים אינן עונות במלואן על האבחנה של פוסט-טראומה. עוד עולה מן הנתונים, כי 20% מבין האנשים שחוו טראומה קשה בחייהם יפתחו PTSD. ההפרעה נגרמת בדרך כלל בעקבות אירוע בו חווה האדם איום משמעותי לחייו או לחיי יקיריו. רמות האיום יכולות להיות שונות, החל מפריצה או תאונה קלה וכלה באונס, אירוע מלחמתי קשה, שבי או פיגוע. עם זאת, סוגים מסוימים של טראומות כמו התעללות מסוגים שונים וחשיפה לקרב ופיגועים, קשורים בצורה חזקה יותר להתפתחות הפרעה פוסט טראומטית. התופעה נפוצה בקרב גברים ונשים, כאשר הגורמים להפרעה אצל גברים הינם בדרך כלל אירועים הקשורים לקרב ולמלחמה ואצל נשים מדובר ברוב הפעמים בתגובה לאירוע אונס או תקיפה. נפגעי פוסט-טראומה סובלים מתופעות רבות, פיזיות ונפשיות, הכוללות: עוררות יתר, הימנעות חברתית, רגישות לרעשים, פלשבקים וזיכרונות חוזרים, רגישות לאנשים ומקומות הומים ובמקרה שמדובר בהורים לילדים, חרדה עזה לשלום ילדיהם שלעיתים מתבטאת בחוסר יכולת לטפל בהם.