במסגרת יום ההפטיטיס הבינלאומי יבוצעו במרכז הרפואי זיו בדיקות חינם לאבחון המחלה

24/7/2013

לרגל יום ההפטיטיס הבינלאומי (דלקת כבד נגיפית) הנערך ב-30 ביולי יקיים המרכז הרפואי זיו יום בדיקות לאבחון המחלה, בשיתוף חברת יאנסן ואגודת חולי הצהבת. הקהל מוזמן לבדיקת דם ללא עלות, אשר ניתן לבצעה גם בעילום שם, כאשר תוצאות הבדיקה יינתנו במועד מאוחר יותר על ידי רופאי יחידת הכבד במרכז הרפואי זיו - פרופ' עאסי נימר וד"ר אנייס דז'יברה.

פרופ' עאסי נימר, מנהל יחידת הכבד במרכז הרפואי זיו אומר כי מחלת ההפטיטיס הינה הגורם מספר אחד להשתלות כבד וגורמת לסרטן הכבד ושחמת הכבד. "זיהוי מוקדם של מחלת ההפטיטיס הינו חשוב ביותר למניעת התפתחות שחמת וסרטן הכבד. מדובר בבדיקת דם פשוטה המגלה האם הנבדק הוא נשא של המחלה או לא, אשר יכולה למנוע סבל רב בעתיד" אומר פרופ' נימר.

עוד מציין פרופ' נימר כי מידי שנה ביום המודעות הבינלאומי למחלת ההפטיטיס מקיימת יחידת הכבד במרכז הרפואי זיו פעילות הסברה בבית החולים ובקהילות השונות, לצורך העלאת המודעות למחלה, וכן מקיימת המחלקה מחקר, הרצאות ופעילות אקדמית נרחבת בתחום מחלות הכבד כולל הפטיטיס B והפטיטיס C, כבד שומני, שחמת הכבד, גושים בכבד ועוד. "יחידת הכבד מבצעת בדיקות וטיפולים למחלות כבד שונות וכן מעניקה שירותים ייחודיים ביותר כמו בדיקת פיברוסקאן. ביחידה מתקיימים טיפולים וניתוחים מתקדמים בכבד ברמה בינלאומית עבור תושבי הצפון" אומר פרופ' נימר.

דלקת הכבד הנגיפית, הידועה גם בשם "צהבת", עקב הגוון הצהבהב בעורם ועיניהם של הלוקים במחלה, הינה קבוצה של מחלות זיהומיות הידועה בשם הפטיטיס A, B, C, D ו-E המשפיעה על מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם, וגורמת למחלות אקוטיות וכרוניות ומוות של קרוב ל -1.4 מיליון בני אדם מדי שנה.
הפטיטיס B ו-C הינן הצורות הנפוצות יותר של המחלה והינן הגורם השכיח ביותר של שחמת וסרטן כבד. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי 240 מיליון איש בעולם חולים בהפטיטיס B, 150 מיליון בהפטיטיס C ומידי שנה מדווחים כ-1.4 מיליון מקרים של הפטיטיס A.
הפטיטיס A ו-E נגרמים בדרך כלל על ידי בליעה של מזון או מים מזוהמים. הפטיטיס B, C ו-D מתרחשים בדרך כלל כתוצאה ממגע עם נוזלי גוף נגועים, כאשר המקרים השכיחים של העברת המחלה כוללים קבלת דם או מוצרי דם מזוהמים, פרוצדורות רפואיות פולשניות באמצעות ציוד מזוהם, מגע מיני, שימוש בסמים, שיתוף של תערים או מברשות שיניים, העברה בין אימא לילוד בהריון וביצוע קעקועים או פירסינג בציוד לא סטרילי.