שיתוף פעולה בין מחלקות העיניים במרכז הרפואי זיו ובית החולים רמב"ם

30/7/2013


הצלחה לכנס בין מחלקתי בהשתתפות רופאי מחלקת עיניים במרכז הרפואי זיו ורופאי מחלקת עיניים בבית החולים רמב"ם בנושא מחלת הגלאוקומה, בו הוצגו מקרים קליניים קשים של מחלת הגלאוקומה ונערך דיון מקצועי משותף על אפשרויות טיפול שונות וניתוחי גלאוקומה.

הכנס נערך במרכז הרפואי זיו ביוזמתם של ד"ר יוסי פיקל, מנהל מחלקת העיניים במרכז הרפואי זיו ופרופסור איתן בלומנטל, מנהל מחלקת העיניים ברמב"ם, אשר תחום עיסוקו המרכזי הינו מחלת הגלאוקומה. כמו כן השתתפו בכנס: ד"ר יצחק בירן, סגן מנהל מחלקת עיניים בבית החולים רמב"ם, אף הוא מומחה בגלאוקומה, ד"ר אירנה אפשטיין מהמרכז הרפואי זיו האחראית על תחום הגלאוקומה במחלקה, רופאים בכירים ומתמחים משתי המחלקות.

ד"ר יוסי פיקל, מנהל מחלקת העיניים במרכז הרפואי זיו אומר, כי הכנס היה מוצלח ביותר וכי מנהלי המחלקות אמרו, כי הם מקווים שזו פתיחתה של מסורת מבורכת של מפגשים בין מחלקתיים נוספים. "חשיבות מפגשים מסוג זה הינה עצומה מפני שהם מאפשרים העברת מידע וסיעור מוחות, לגבי מצבים קליניים בהם אנו נתקלים ביום יום. אין ספק, כי המשתתפים הפיקו תועלת רבה מהכנס, בעיקר הרופאים הצעירים יותר אשר נחשפו לתהליכים ושיקוליהם של הרופאים הבכירים, בכל מקרה ומקרה" אמר ד"ר פיקל.

בדברי הסיכום לכנס הדגיש פרופסור איתן בלומנטל, מנהל מחלקת עיניים בבית החולים רמב"ם את חשיבות יצירת תהליך של שיתוף פעולה בין מחלקתי ואת היתרונות הגלומים בו לשתי המחלקות ובעיקר לבריאותו של ציבור המטופלים. עוד ציין פרופסור בלומנטל את חשיבות האפשרות להתבטא ולהתלבט בפורום של רופאים בעלי תחום משותף וניסיון במקרים שונים ומגוונים ולשתף בידע בנושאים מקצועיים ועל ידי כך ליצור תהליך למידה מבורך, המשפר את השירות.

הגלאוקומה הינה מחלה בה הלחץ התוך עיני גבוה ובעקבות כך נפגע עצב הראיה ויש ירידה בראיה. המחלה פוגעת בכ-3% מהאוכלוסייה, מופיעה בדרך כלל מעל גיל 50 ושכיחותה עולה ככל שעולה הגיל. בגילאי 80 ומעלה המחלה מקיפה עד 30% מהאוכלוסייה והינה שכיחה יותר בקרב חולי סוכרת. גורמי הסיכון למחלה הינם תורשתיים: קוצר ראייה גבוה, סוכרת, לחץ דם נמוך ושימוש ממושך בסטרואידים.
מחלת הגלאוקומה מכונה גם "הגנב הסמוי של הראייה" מאחר והלוקים בה אינם חשים כי ראייתם נפגעת, עד שהמצב מאוחר מידי לריפוי.