ביקור רשמי ראשון של שגריר זר אצל הפצועים הסורים המאושפזים במרכז הרפואי זיו

3/9/2013

שגריר אוסטרליה דייב שארמה בביקורו אצל הפצועים הסורים: שימוש בנשק כימי הינו נגד חוקי המוסר ונגד כל האמנות הבינלאומיות אסד חייב להפסיק את הטבח בבני עמו.

שגריר אוסטרליה בישראל, דייב שארמה ואשתו רייצ'ל, ערכו ביקור רשמי השבוע במרכז הרפואי זיו בצפת וביקרו את הפצועים הסורים המאושפזים במחלקות בית החולים. זהו ביקור ראשון רשמי של נציג בינלאומי אצל פצועי מלחמת האזרחים בסוריה המאושפזים בישראל.

בהתייחסו לשאלות העיתונאים בנושא השימוש בנשק כימי בסוריה כנגד המורדים ציין השגריר, כי יש לברר את כל העובדות, אך הנסיבות מראות, כי היה שימוש בנשק כימי וכנראה לא בפעם הראשונה. עוד הוסיף השגריר, כי לפקחי האו"ם ניתנה גישה לאתר וחשוב לאפשר להם לבצע את עבודתם ללא הפרעה וללא הגבלה ולהגיע למסקנות, אליהן על העולם להתייחס ברצינות. עוד הוסיף, כי ראש ממשלת אוסטרליה ציין, כי קיימת התייחסות ורצינות בעולם למתקפה בנשק כימי המתבצעת על ידי הממשלה הסורית "שימוש בנשק כימי הינו נגד חוקי המוסר ונגד כל האמנות הבינלאומיות. אסד צריך להפסיק את הטבח בבני עמו" אמר השגריר שארמה.

במהלך הביקור סקר סגן מנהל המרכז הרפואי זיו, ד"ר קלין שפירא את מצב הפצועים הסורים ותהליך הבאתם לישראל לאורך ששת החודשים האחרונים, מאז החל המרכז הרפואי לקלוט אותם וערך סיור עם השגריר בין הפצועים הסורים. השגריר ורעייתו התעניינו בסיפורם האישי של הפצועים והתרגשו במיוחד כאשר ביקרו אצל הילדות הסוריות הפצועות במחלקת אורטופדיה, שוחחו איתן ארוכות בסיוע תרגום והעניקו להן בובות של קנגורו וקואלה שהכינו עבורן במיוחד בנותיהן הצעירות.
מנהל מחלקת אורטופדיה, ד"ר אלכסנדר לרנר, סיפר לשגריר ואשתו על פציעות המלחמה הקשות של הילדות והטיפול בהן והסביר, כי למרות שהצליח להציל את רגליהן מקטיעה, עוד נכון להן תהליך שיקום ארוך.
בסיום הסיור במרכז הרפואי זיו הודה השגריר האוסטרלי לצוות על הטיפול המסור בפצועים הסורים וציין, כי מדובר במחווה הומניטרית יוצאת דופן, שלה שותפה גם ממשלת ישראל, המאפשרת העברת הפצועים לטיפול בארץ "מרגש מאוד לראות כיצד המרכז הרפואי זיו פתח את שעריו ואת לבו למספר גדל והולך של קורבנות סוריים ממלחמת האזרחים המשתוללת ממש מעבר לגבול. המקצועיות, המסירות והחמלה של כל צוות בית החולים הינה מראה מרגש. זוהי אנושיות במיטבה".

עד כה טופלו במרכז הרפואי זיו בצפת 72 פצועים סורים ממלחמת האזרחים, מתוכם 8 ילדים. בבית החולים מאושפזים כעת 13 פצועים סורים, מתוכם 3 ילדים ושתי נשים. מצבם של שלושה מהפצועים עדיין מוגדר קשה והם מאושפזים במחלקה לטיפול נמרץ כאשר הם מורדמים ומונשמים.
המרכז הרפואי זיו החל באיסוף תרומות למען הפצועים הסורים. את התרומות ניתן להעביר באמצעות אגודת הידידים של בית החולים.