הצלחה ליום עיון של מחלקת פסיכיאטריה במרכז הרפואי זיו בנושא מחלת הסכיזופרניה

8/3/2015

הצלחה גדולה ליום עיון בנושא מחלת הסכיזופרניה שיזמה מחלקת פסיכיאטריה במרכז הרפואי זיו. ליום העיון המיוחד הגיעו 200 אנשי מקצוע מכל רחבי הצפון וגם ממרכז הארץ – פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, רופאים, צוות סיעודי ומטפלים בתחומים שונים, ממסגרות טיפול שונות, מוסדות שיקום, עמותות ועוד.

יום העיון נפתח בדברי ברכה מפי סגן מנהל המרכז הרפואי, ד"ר קלין שפירא, ומפי הפסיכולוגית הראשית במרכז לבריאות הנפש במרכז הרפואי זיו, חנה מן. בהמשך האזינו המשתתפים למגוון הרצאות ותיאורי מקרה בתחום: ברוריה שיפרון, פסיכולוגית קלינית בכירה באשפוז היום הפסיכיאטרי הציגה את המודל הייחודי של הסטודיו לאומנות במרכז הרפואי זיו, ומחקר שערכו בסטודיו , ממנו עולה כי 88% מהמטופלים שהשתלבו בטיפול בסטודיו ,הצליחו להימנע מאשפוז מאז השתלבותם. הפסיכולוגית הקלינית עינת שפריר-יתח בשיתוף המטפלת באומנות רעות ברנע הסבירו על הטיפול במסגרת הסטודיו ,היבטיו השונים, והאפשרויות המגוונות לביטוי המטופלים באמצעות אומנות .
ד"ר לידיה איזקסון, מנהלת מחלקת פסיכיאטריה במרכז הרפואי זיו סקרה את הטיפול בנושא הפרעות קוגניטיביות בחולי סכיזופרניה, וציינה כי הנושא ראוי להיות במרכז תשומת הלב באבחון המחלה ויעד מחקרי וטיפולי הן פרמקולוגי והן לא פרמקולוגי. בהמשך הציג ד"ר לירון שני תאור מקרה של טיפול בהפרעות קוגניטיביות בחולה סכיזופרניה במחלקת פסיכיאטריה במרכז הרפואי זיו.

אורח מיוחד שהשתתף ביום העיון הינו פרופ' גבי שפלר, הפסיכולוג הראשי של בית החולים הרצוג בירושלים ומנהל מרכז פרויד למחקר פסיכואנליטי באוניברסיטה העברית, שהרצה בנושא מחקר כתומך טיפול וערכו המוסף של המחקר בבחירה ותכנון של פסיכותרפיה בכלל ובחולי סכיזופרניה בפרט.

ד"ר לידיה איזקסון, מנהלת מחלקת פסיכיאטריה במרכז הרפואי זיו אומרת כי מחלת הסכיזופרניה הינה מרכזית ביותר בפעילות המחלקה ולטיפול בה פנים רבות "אחוז אחד מן האוכלוסייה סובל מסכיזופרניה, ועל כן מטבע הדברים מדובר במחלה שמעסיקה רבות כל מוסד העוסק בתחום הפסיכיאטריה. ביום העיון הוצגו גישות שונות לטיפול במחלה בשלביה השונים, משלב האשפוז ועד השיקום, וכן התקיימו דיונים בשילוב הקהל במכלול הנושאים שהוצגו".

עוד הוסיפה ד"ר איזקסון כי אחת ממטרות יום העיון ,הינה חיזוק הקשרים עם מוסדות השיקום, מסגרות התעסוקה, עמותות וגורמים נוספים המסייעים לחולי סכיזופרניה בצפון, אגף השיקום של משרד הביטחון ולשלבם בפעילות המחלקה. "אני שמחה כי ההשתתפות ביום העיון של כלל העוסקים בנושא באזור הצפון הייתה מרשימה. הדיונים היו פרודוקטיביים מאוד וכלל המשתתפים המקצועיים יצאו עם תובנות חשובות להמשך" ציינה ד"ר איזקסון.

כחלק מיום העיון צפו המשתתפים בהצגה "מחול הנפש" המבוססת על ספר שירה שנכתב על ידי חולה סכיזופרניה, המציג את מחלת הסכיזופרניה מזווית ראייתו של החולה המטופל.

הקושי בהתמודדות עם סכיזופרניה, הינו שמחלת נפש זו משתלטת על האדם. אנשים הסובלים מסכיזופרניה עשויים להיות מוזרים, בעלי חשיבה בלתי הגיונית, דלוזיות ופרנויות - שלא ניתן להבינן. כל אלה גורמים לחולה ולסביבה קושי רב בניהול חיי השגרה. חולה במחלת הסכיזופרניה מאבד ברמה זו או אחרת, את החיבור למציאות שמסביבו, וחי בעולם שונה מאיים ולא מובן.מימין: ד"ר איזקסון לידיה, מנהלת מח' פסיכיאטריה במרכז הרפואי זיו, ד"ר קלין שפירא, סגן מנהל המרכז הרפואי זיו, פרופ' גבי שפלר, מנהל מרכז פרויד וראש החוג לפסיכולוגיה באונ' העברית, גב' חנה מן, פסיכולוגית ראשית, מרכז לבריאות הנפש במרכז הרפואי זיו