המרכז הרפואי זיו: ערוכים לקראת אירועי ל"ג בעומר וחגיגות הילולת מירון

3/5/2015

במרכז הרפואי זיו ערוכים לקראת הילולת ל"ג בעומר בקבר הרשב"י במירון, שתפתח ב- 6 במאי, אך קורא לחוגגים לנקוט את מירב הזהירות לבל תיפגם השמחה במקרי פציעה, או כוויות.
 
בימי קיום ההילולה וחגיגות ל"ג בעומר, יתוגברו הצוותים הרפואיים במרכז הרפואי זיו ויתבצע שיתוף פעולה עם צוותי מד"א וגורמי הצלה נוספים הפועלים באזור ההילולה במירון בהעברת נפגעים שיזדקקו לטיפול בבית החולים. כמו כן, בתיאום עם מפקד תחנת משטרת ישראל בצפת, תתבצע הכוונה ופתיחת צירים לבית החולים עבור הצוות הרפואי ואזרחים שיזדקקו לסיוע רפואי.

ד"ר סלמן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו, שערך ישיבת התארגנות עם מנהלי המחלקות וכן יחידות הביטחון והסעד בבית החולים, לקראת הילולת מירון בשבוע הבא אומר, כי מידי שנה מטופלים במרכז הרפואי זיו עשרות נפגעים מהילולת מירון, הסובלים מכוויות, חבלות, התייבשות וכן במחלות כרוניות של משתתפי ההילולה, בה לוקחים חלק עשרות אלפי אנשים, נשים וטף. במהלך ימים אלו נוצר לחץ כבד על מחלקת המיון במרכז הרפואי זיו, הממשיך לטפל גם בתושבי וחיילי הצפון .

לפני כמאה וארבע שנים, ב- 16 במאי 1911 בחגיגות ל"ג בעומר במירון, התרחש אירוע רב נפגעים שהסתיים במותם של תשעה אנשים ועשרות פצועים. האירוע הטרגי התרחש כאשר התמוטט מעקה על גג שעליו התקיימה ה"הדלקה" המסורתית, תשעה בני אדם נהרגו ועשרים ושישה נפצעו ונזקקו לטיפול רפואי דחוף.
האסון הביא לזירוז התארגנות ומתן תרומות מכל העולם, להקמה ראויה של בית חולים בצפת.

התגייסות של ארגונים ואנשים פרטיים אפשרה לרופאים היהודיים שפעלו אז בעיר, ד"ר דוד שו"ב וד"ר צבי ברד"ש ולמוסד שהקימה משפחת רוטשילד להגיש עזרה לנפגעים. האסון התפרסם בארץ ובעולם והחיש את תחילת הפעולה המסודרת של בית החולים רוטשילד. גיוס התרומות זורז ובראש המוסד העמידה הקהילה ועד ציבורי של אנשי צפת, אשכנזים וספרדים. לראשונה היה בעיר מוסד רפואי יהודי שאינו מזוהה עם עדה או כולל מסוימים, וכדי להדגיש זאת הוא נקרא "בית החולים הכללי צפת" או "בית החולים העברי".

ד"ר זרקא מוסיף, כי במרכז הרפואי זיו ערוכים תמיד לטיפול במקרה של אירוע רב נפגעים, אך מבקש מציבור החוגגים במירון ובחגיגות ל"ג בעומר, נקיטת זהירות והקפדה על אמצעי בטיחות ובעיקר שמירה על הילדים והזקנים, ומאחל לכולם חג שמח ובריא.