אירוע סיום השנה של עמותת "חברות" התקיים במרכז הרפואי זיו

18/6/2015

עשרות אנשי צוות המרכז הרפואי זיו, סטודנטים ומטופלים השתתפו באירוע סיום השנה של עמותת "חברות", המפגישה סטודנטים המתנדבים במרכז הרפואי זיו עם מטופלים, שיוצרים יחדיו יצירות אומנות .

באירוע ברכו על היוזמה ושיתוף הפעולה המוצלח מנהל המרכז הרפואי זיו- ד"ר סלמאן זרקא, מנכ"ל מכללת צפת- שמואל הר-נוי, מייסדת ומנכ"לית ארגון "חברות"- רחל אטון ורבים נוספים המפעילים את הפרוייקט המבורך. משתתפי האירוע נהנו מתערוכת עבודות אמנות שיצרו מטופלים, סטודנטים ואנשי הצוות הרפואי ,שהוצגו בתערוכה צבעונית במבואת הכניסה למרכז הרפואי זיו, ולאחר הברכות חברו יחדיו למעגל שירה של תפילות בשפות שונות בהשתתפות הקהל.

"חברות" הינו ארגון ללא מטרות רווח, שהוקם בשנת 2007 ביזמת רחל אטון מטפלת משפחתית המתמחה בעבודה עם משפחות המתמודדות עם מחלות כרוניות, אובדן ושכול, לזכר בתה רות אטון ז"ל, שנפטרה בגיל אחת עשרה וחצי ממחלת הסי אף. הארגון מקיים תכנית שמפגישה סטודנטים ממכללת צפת והפקולטה לרפואה עם מאושפזים במרכז הרפואי זיו במחלקות: דיאליזה, ילדים, המטולוגיה, והריון בסיכון. הסטודנטים מגיעים ממחלקות שונות: רפואה, פיזיותרפיה, חינוך מיוחד, עבודה סוציאלית, אומנות ומוסיקה, ונפגשים עם מטופלים במרכז הרפואי זיו מדי שבוע באופן קבוע, כאשר הדגש בעבודה עם המטופלים הוא יצירה דרך אומנות ומוסיקה.

ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו, אמר כי פרוייקט "חברות" הינו ייחודי וחשוב וכי הינו מלא הערכה לסטודנטים המתנדבים בארגון ומגיעים מידי שבוע לסייע למאושפזים במחלקות השונות "זו השנה השנייה בה מתקיים פרוייקט 'חברות' במרכז הרפואי זיו. מעבר לטיפול הרפואי, החלמתו של כל מטופל תלויה גם במצבו הנפשי. בתחום זה, הסיוע של מתנדבי הפרוייקט משמעותי, בכך שהם גורמית לחולים לזמן של רגיעה ונחת, יצירתיות המביעה תקווה ועידוד וגם חששות, ופותחים בפניהם צוהר אל עולם היצירה, בו הם יכולים לבטא את כישוריהם ולשפר את יכולת התמודדותם עם המחלה והאשפוז. חשוב מאוד כי סטודנטים המשתתפים בפרוייקט , מבחינים באדם ובאנושי שמאחורי המחלה וזוכרים כי נמצאת שם תמיד נפש אדם אליה צריך להתייחס ולעודד להתגבר על הזמנים הקשים " אמר ד"ר זרקא.

רחל אטון מייסדת ומנכ"לית ארגון "חברות", אומרת כי כאשר האדם החולה פוגש עצמו כיוצר, הוא מקבל הזדמנות להתחבר לכוחות הריפוי הפנימיים שלו ולהשתמש בהם כמשאב בהתמודדות עם מחלתו. עבור צוות בית החולים זוהי הזדמנות לפגוש את החולה כאדם שלם, ייחודי ויצירתי ולא רק כסיפור רפואי. "המפגש בין עולם היצירה למרחב הטיפולי ובין הסטודנטים למטופלים מעניק להם כלים רוחניים ויצירתיים התומכים בתהליך הריפוי. גם הצוות המטפל מתחזק באמצעות נוכחות הסטודנטים במחלקה שמאפשרת מרחב אחר של ריפוי" אומרת אטון.

 
ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו וגב' רחל אטון מנכ"לית ומייסדת עמותת חברות