הכרה בינלאומית לצינתור מורכב שביצע ד"ר אלכסנדר גולדברג מנהל היחידה לקרדיולוגיה פולשנית

21/6/2015

ד"ר אלכסנדר גולדברג, מנהל היחידה לקרדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי זיו, הוזמן לכנס EUROPCR, כנס הצנתורים הגדול והחשוב בעולם, שהתקיים בפריז בירת צרפת, להצגת צינתור מורכב ביותר שביצע במרכז הרפואי זיו , וזכה לתשואות נלהבות מקהל המצנתרים והמומחים מכל רחבי העולם.
הצינתור המורכב בוצע בדוד רומש (80) מקיבוץ הגושרים, אשר סבל במשך זמן רב מתעוקת חזה תמידית, חוסר אוויר, בחילות ודופק מואץ בהליכה, עליה במדרגות וכל מאמץ, אפילו הקל ביותר, ובשל כך נפגמה משמעותית איכות חייו .

רומש, אשר עבר לפני מספר שנים ניתוח מעקפים, הגיע לטיפולו של ד"ר גולדברג כשהוא סובל מחסימות בכל העורקים הטבעיים וחסימה מורכבת במערכת הכלילית שלו מהחלק הרחוקני של העורק ועד לעורק הראשי. בבדיקה בתוך העורק ששימש לניתוח המעקפים, גילה ד"ר גולדברג שתי סתימות קשות מאוד שהצריכו פתיחתן המיידית על מנת למנוע שיבוש באספקת דם לעורק הראשי.

ד"ר גולדברג הסביר למטופל את המצב המורכב והציע תהליך מסובך ולא שגרתי של צינתור, בטכניקה מיוחדת ושונה מצינתורים רגילים, אשר במהלכה מבצעים פתיחה של הסתימה בכיוון ההפוך (פתיחה רטרוגרדית) של כל המערכת הכלילית. בנוסף הראה לו על גבי צילומי חזה כיצד יבוצע הצינתור המסובך
והסביר את כלל הסיכונים הכרוכים בביצוע הפרוצדורה.
לאחר התייעצות עם בני משפחתו לגבי ביצוע הצינתור המורכב החליט רומש לבצע את התהליך. הצינתור ארך שעה, כאשר צינתור רגיל אורך בממוצע כ-15-20 דקות, והסתיים בהצלחה.

דוד רומש אומר: "כיוון שעברתי ניתוח מעקפים לפני 20 שנה , דחו רוב הרופאים את הבקשה שלי לצנתור והסבירו כי לא ניתן לבצע צינתור משום שהסיכון גדול מידי. לעומת זאת ד"ר גולדברג, רופא נפלא ומקצועי, הסביר לי בפרטי פרטים על הצינתור המיוחד. לאחר שקראתי מעט על ד"ר גולדברג וגיליתי שהוא גם אחד המצנתרים הטובים בארץ, התייעצתי עם משפחתי והחלטתי לגשת לטיפול. אני שמח שכך החלטתי, כיוון שהצינתור הצליח ושיפר את מצבי ללא היכר. היום אני מתפקד ללא הכאבים והקשיים ובלי התרופות שהייתי נוטל לפני כן. אני נמצא במעקב על ידי ד"ר גולדברג ומאוד מרוצה מהטיפול והתוצאה" אמר רומש.

ד"ר גולדברג מציין כי מאחר והמטופל עבר ניתוח מעקפים שלאחריו נוצרו סתימות קשות בעורק ששימש למעקף, הסיכון היה כפול, שכן עלולה היתה להיווצר בעיה בהספקת הדם עקב פגיעה בעורק הראשי. "הפרוצדורה שביצענו כרוכה בסיכון רב ורופאים רבים נמנעים מלבצע אותה. במקרה הנוכחי זו הייתה האופציה הטובה ביותר לשיפור איכות חייו של המטופל. נדרשה עבודה עדינה ומדויקת מאוד, אך בסופו של יום תפקידנו הינו לתת מזור לזקוקים לכך בכל אמצעי אשר עומד לרשותנו. השיפור במצבו של המטופל הינו ניכר והוא חזר לתפקד ללא קשיים וכאבים, ומבחינתנו זו הצלחה גדולה" אמר ד"ר גולדברג. עוד מוסיף ד"ר גולדברג כי ההליך והפתרון המיוחד והמורכב, זכה להכרה בכנס מצנתרים בינלאומי בצרפת וקיבל תגובות חמות . "ההערכה הרבה מקולגות מכל רחבי העולם מחמיאה מאוד, אך הכי חשוב שהצלחנו לסייע לאדם שהיה זקוק לכך ולאפשר לו להתנהל ללא הפרעות בחיי היום יום" אמר ד"ר גולדברג.

המחלקה הקרדיולוגית במרכז הרפואי זיו מצויידת בכלל הציוד הרפואי החדיש והמתקדם ביותר ופועל בה צוות רופאים מיומן המאפשר טיפולי צינתור ולב מתקדמים, גם במצבים מסובכים כמו שעבר דודו רומש.

דר אלכסנדר גולדברג, מנהל יחידת קרדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי זיו עם דוד רומש, לאחר הצנתור המורכב