יוזמה חדשה במרכז לסוכרת נעורים במרכז הרפואי זיו: מפגשים חברתיים של בני נוער המתמודדים עם סוכרת נעורים

5/7/2015

בני נוער מכל רחבי הצפון המתמודדים עם סוכרת נעורים ישתתפו במפגשי היכרות וגיבוש, ביזמת המרכז לסוכרת נעורים במרכז הרפואי זיו.
במסגרת היוזמה החדשה הוקמה קבוצה של נערים ונערות, אשר תתכנס מידי שבועיים במרפאת הסוכרת במרכז הרפואי זיו, למפגשים בהנחיית עו"ס המרפאה- אורלי רייך-ברי, ואבישג נבו- דיאטנית המרפאה. המפגשים ישמשו לגיבוש בני הנוער לקבוצה הומוגנית אשר תאפשר דיאלוג במגוון נושאים הקשורים להתמודדות עם המחלה על היבטיה השונים, תמיכה וחברות, ודיון בשאלות ערכיות והתנהגותיות העולות בגיל ההתבגרות.
הקבוצה שהחלה במפגשים לאחרונה מתנהלת במתכונת של "קבוצת רכבת", כאשר המפגשים מתקיימים במקום וזמן מוגדרים, ובמהלך התקופה יכולים בני נוער חדשים להצטרף וותיקים יכולים לעזוב בכל עת.
 
עו"ס המרכז לסוכרת נעורים, אורלי רייך-ברי מהשירות לעבודה סוציאלית במרכז הרפואי זיו, אשר יזמה את המפגשים החברתיים עבור בני הנוער הסוכרתיים, אומרת כי במרכז לסוכרת נעורים מטופלים בני נוער רבים אשר מתמודדים עם מחלת הסוכרת כבר מספר שנים. קבוצת מטופלים זאת מבקרת ושוהה בין כתלי המרפאה זמן רב, אך כמעט ולא קיימים בין חבריה קשרי תמיכה וחברות. "שיתוף ודיבור יכולים לסייע לבני הנוער בנשיאת העול הרגשי והנפשי בהתמודדות עם מחלה כרונית. זיהינו צורך זה אצל רבים מהם והחלטנו לקיים את המפגשים החברתיים שיאפשרו לאלו שרוצים בכך לשתף את בני גילם בלבטים והתמודדויות הקשורים במחלה ובגיל ההתבגרות, ליצור חברויות ותמיכה" אומרת רייך-ברי.

עוד מוסיפה עו"ס רייך-ברי כי בגיל ההתבגרות, מתגבשת אישיותו וזהותו של האדם כבוגר ובשלב זה בחיים מפתחים הנערים והנערות את יכולתם לנהל את חייהם, לקבל החלטות, ולהתמודד עם אתגרי החיים. "בשלבים אלו של ההתבגרות מתעוררות שאלות שונות הנובעות מהתפתחות היכולות השכליות והרגשיות, ומבטאות אצל המתבגרים את הצורך לגבש זהות משל עצמם. לעיתים תקופה זו מלווה בהרבה בלבולים, תסכולים, הוצאת דברים מפרופורציה, תחושת חוסר שייכות או חוסר בטחון. המפגשים הקבוצתיים מאפשרים לצעירים הסוכרתיים להתבונן בשאלות קיומיות העולות ביתר שאת בגיל זה, והינן ספציפיות להתמודדות עם מחלת הסוכרת, דרך מפגש עם 'קבוצת השווים' החשופים לאותן התמודדויות ולבטים, ובכך להאיץ את תהליכי העצמאות בטיפול ובחיים עם המחלה" מציינת רייך-ברי.

המרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים, בראשות ד"ר אורנה דלי-גוטפריד, מטפל בעשרות סוכרתיים מכל רחבי הארץ, המגיעים אליו בזכות הטיפול המתקדם המוצע. הצוות הרב-מקצועי במרפאה, הכולל רופאה מומחית ברפואת ילדים, רופא ילדים, אחות מחנכת סוכרת, דיאטנית מומחית לסוכרת, עובדת סוציאלית ופסיכולוג, פועל בגישה מערכתית מתוך הכרה בחשיבות של התגייסות המשפחה להתמודדות מוצלחת עם הקושי. הצוות הרפואי מלווה את המשפחות מרגע אבחון המחלה. בנוסף להדרכות הקבועות, מקיים צוות המרכז סדנאות למטופלים, העוסקות בפן החברתי-רגשי של המחלה, בגיל ההתבגרות ובסוגיות נוספות.