הדמייה לתינוקת בת 5 ימים במכשיר ה-MRI החדש סייעה לרופאים לזהות גוש בגודל 8.5 ס"מ בגופה ולהסירו בניתוח

1/11/2015

מכשיר ה-MRI  החדש במרכז הרפואי זיו, שנכנס לפעולה לפני מספר חודשים, מעניק מגוון חדש של אפשרויות לרופאים בבית החולים ומאפשר מגוון טיפולים וניתוחים שבעבר הצריכו נסיעה לבתי חולים מרוחקים. בדיקת MRI ראשונה מסוגה במרכז הרפואי זיו, בוצעה בתינוקת בת 5 ימים ואפשרה זיהוי מדוייק של גוש ציסטי והסרתו בניתוח עוד באותו היום.

בדיקת ה-MRI  המיוחדת בוצעה בתינוקת בריאה במשקל 3.600 ק"ג, שנולדה לאחרונה בחדרי הלידה במרכז הרפואי זיו. יומיים לאחר הלידה הבחין הצוות הרפואי בבליטה חשודה באזור האגן של התינוקת והיא הועברה להמשך טיפול והשגחה במחלקה לטיפול מיוחד בילוד. במחלקה בוצעה לתינוקת בדיקת אולטרסאונד שהצביעה על גידול באזור האגן שטבעו לא היה ברור, ועל פי המלצת הרופאים נדרש המשך בירור בהדמיית MRI.

ד"ר סאהר סרור, מנהל מכון ה-MRI החדש במרכז הרפואי זיו מסביר כי בדיקת MRI בתינוקת כה צעירה הינה עניין מורכב, אשר דרש השתתפות של צוות רב מקצועי ממחלקות ויחידות שונות הכולל את צוות מכון ה- MRI , צוות המחלקה לטיפול מיוחד בילוד, צוות מחלקת הרדמה ומנהלת היחידה לכירורגית ילדים ד"ר לילי היערי. "בדיקת ה-MRI  אורכת כ- 30-40 דקות, במהלכן יש לדאוג כי התינוקת לא תהיה בתזוזה. בדרך כלל בתינוקות הבדיקה מבוצעת תחת הרדמה כללית, אך בגיל כה צעיר זהו הליך מסובך המלווה בסיכונים, לכן השתמשנו לראשונה במתקן מיוחד לקיבוע ולמניעת תזוזה בזמן הסריקה. המתקן המיוחד, שקיים רק במספר מועט של בתי חולים בארץ, אפשר לבצע בדיקה באיכות גבוהה וללא צורך בהרדמה כללית. לכל אורך הבדיקה התינוקת הייתה מנוטרת ובמעקב צמוד של הצוות המטפל .האבחנה המדוייקת שהתקבלה בבדיקה אפשרה לנתח את התינוקת עוד באותו היום" ציין ד"ר סרור.

ד"ר לילי היערי, מנהלת היחידה לכירורגיית ילדים אומרת כי השימוש במכשיר ה-MRI  החדש אפשר לאבחן במדויק את אופי הגוש ולנתח את התינוקת במהירות ויעילות. "בהדמיית ה-MRI  אובחן גוש ציסטי בגודל 8.5 ס"מ באגן התינוקת, אשר גרם ללחץ על הכליות וחייב הסרתו בניתוח מיידי. על פי הממצאים הוחלט על ניתוח בהרדמה אזורית בגב, ובניתוח נוקז בהצלחה הגוש שמילא את האגן. לשמחתנו- יום למחרת כבר שחררנו את התינוקת לביתה".

עוד מוסיפה ד"ר היערי: "מכשיר ה-MRI  החדש והאופציה הייחודית לקיבוע התינוקת בתוך המכשיר ללא צורך בהרדמה, אפשרו לנו להעניק לתינוקת טיפול מהיר ויעיל, לאבחן ולנתח באותו היום, ולמנוע מהוריה את הטרחה של נסיעה עם בתם לבית חולים מרוחק"