אילנה סביר סבלה משחיקה מלאה של מפרק הברך, אך נמנעה מניתוח בשל אלרגיה למתכות מהן מיוצרי מפרקי הברך המלאכותיים.

26/11/2015

במשך 12 שנים סבלה אילנה סביר (77) משדה אליעזר משחיקה מלאה של מפרק הברך, אך עקב אלרגיה למתכות, מהן גם מיוצרים מפרקי ברך מלאכותיים, נמנע ממנה לעבור ניתוח להחלפת המפרק. השבוע נותחה בהצלחה במרכז הרפואי זיו על ידי ד"ר דוד רותם, מנהל יחידה במחלקת אורטופדיה, אשר השתיל בגופה משתל מסגסוגת מיוחדת אשר אינה מכילה מתכות אליהן היא אלרגית.

ד"ר דוד רותם, מנהל יחידה במחלקת אורטופדיה, שביצע את הניתוח, מסביר כי ניתוח להחלפת מפרק ברך הינו ניתוח שבשגרה, אך במקרה זה, עקב רגישות המטופלת למתכות, נדרש פתרון מיוחד. "המטופלת הגיעה אליי וסיפרה כי במשך 12 שנים נמנעה מהחלפת המפרק הפגוע, עקב אלרגיה למתכות, וכי היא סובלת כאבים עזים מידי יום ההופכים את איכות חייה לקשים ובעייתיים. כיוון שמשתלי מפרק ברך סטנדרטיים עשויים ממתכת היו גורמים לתגובה אלרגית קשה, ערכנו למטופלת סדרה של בדיקות וטסטים מיוחדים עם מתכות שונות, על מנת למצוא הרכב מתכות מדוייק ולהזמין עבורה מחו"ל משתל שאינו מכיל מתכות אלו. לאחר שהתקבל המשתל, ביצענו את הניתוח שארך כשעתיים ועבר בהצלחה. לאחר התאוששות קצרה, המטופלת כבר צועדת במחלקה. אנו נשאיר אותה להשגחה מספר ימים במחלקה ובהמשך הינה מתוכננת לעבור טיפולי שיקום ופיזיותרפיה במרפאות בקהילה" אומר ד"ר רותם.

אילנה סביר מספרת: "במשך 12 שנים אני סובלת משחיקה של הסחוס בברך, שהצריכה החלפה של המפרק, אך עקב תגובתי האלרגית למתכות הדבר לא התאפשר. מדובר על כאבים יום-יום כל היום, אשר לא מאפשרים לבצע אפילו את הפעולות הפשוטות. כל תנועה היתה מלווה בכאב ופעולות "מסובכות" כמו לרדת מהמדרכה לא יכולתי לבצע בעצמי ונאלצתי להסתמך על עזרה של חברים או של בעלי. כבר שכחתי מה זה ללכת לקניות או לצאת לטיול. במשך זמן רב חיפשתי פתרון עד ששמעתי על ד"ר דוד רותם ממחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי זיו. הגעתי לד"ר רותם עם החששות הרגילים, אך מהר מאוד גיליתי רופא אדיב עם יחסי אנוש נפלאים, שמדבר בגובה העיניים. ד"ר רותם הקשיב למצוקה שלי והבטיח שימצא פתרון. לאחר מספר בדיקות ד"ר רותם הסביר כי במיוחד עבורי יוזמן שתל מיוחד, שאותו ניתן יהיה להשתיל ללא חשש מהאלרגיה למתכות. כשהמפרק המיוחד הגיע מחו"ל עברתי הניתוח. יום לאחר מכן כבר צעדתי עם המפרק החדש וללא כאבים. ד"ר רותם הבטיח וקיים, ועכשיו עם מעט שיקום ופיזיותרפיה, אני אהיה מסוגלת ללכת ללא כאבים, לאחר שנים כה רבות. אני מודה לד"ר רותם ולכל צוות מחלקת אורטופדיה על היחס החם, המקצועיות והדאגה" אמרה סביר.

פרופ' אלכסנדר לרנר, מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי זיו מציין, כי המחלקה עושה את המיטב על מנת להעניק לתושבי הגליל ורמת הגולן את השירות והטיפול המתקדמים והטובים ביותר שניתן, כולל טיפולים ייחודיים ומותאמים אישית במקרי הצורך. "אנו שואפים להעניק למטופלינו שירות בסטנדרטים הגבוהים ביותר הן מבחינת הטיפול המתקדם, הציוד והטכנולוגיה הרפואית הנמצאים בשימוש והן מבחינת היחס האישי והפתרון המותאם לצרכיו של כל מטופל. רופאי המחלקה מקפידים להתעדכן בכל שיטות הטיפול המתקדמות הקיימות בעולם ולהכיר את כל הציוד והמכשור הרפואי החדיש. אנו מרחיבים את מגוון הניתוחים והשירותים במחלקה על מנת להעניק למטופלים את הטיפול המקצועי הטוב ביותר שניתן, אומר פרופ' לרנר.

 
ד"ר דוד רותם במהלך הניתוחד"ר דוד רותם עם אילנה סביר. הצליחה ללכת יום לאחר הניתוח