במרכז לסוכרת נעורים שבמרכז הרפואי זיו מזהירים: מנות אינסולין עלולות להינזק עקב שהיה בסמוך לתנורים ומפזרי חום ולסכן את חיי הסוכרתיים

24/1/2016

עקב מזג האוויר והטמפרטורות הנמוכות, מזהירים במרכז לסוכרת נעורים במרכז הרפואי זיו כי מנות אינסולין עלולות להינזק עקב שהיה בסמוך למקור חום ולסכן את חיי הסוכרתיים.

בימים האחרונים נזקקו עשרות חולי סוכרת נעורים לסיוע רפואי לאחר שמנות האינסולין שברשותם נהרסו כאשר נחשפו לטמפרטורה גבוהה בזמן ששהו בסמוך לתנורים ומפזרי חום, עקב הקור העז. מטופלים רבים פנו לקבלת הנחיות כיצד לאזן את רמות הסוכר, וכן לקבלת מנות אינסולין חלופיות במקום המנות שהתקלקלו.

במרכז לסוכרת נעורים של המרכז הרפואי זיו אומרים, כי התופעה בה מנות אינסולין מתקלקלות בגלל חום כבד מוכרת בעיקר בקיץ, אך קוראים לסוכרתיים ובני משפחותיהם לנהוג משנה זהירות גם בחורף בקרבת מכשירי חימום, על מנת לא לחשוף את מנות האינסולין לחום גבוה ובכך לסכן את חייהם.

ד"ר אורנה דלי-גוטפריד, מנהלת המרכז לסוכרת נעורים, במרכז הרפואי זיו מסבירה, כי כאשר האינסולין, העשוי חלבון, נחשף לטמפרטורות גבוהות, הוא משנה את מבנהו והתרופה הופכת לבלתי יעילה. ד"ר דלי גוטפריד אומרת, כי עבור חולי סוכרת נעורים מדובר בסכנת חיים. "כאשר ישנו מחסור של אינסולין הגוף מתחיל לפרק שומנים וחלבונים. כתוצאה מפירוק השומנים נוצרים קטונים שהצטברותם בדם גורמת לחמצת מטבולית סוכרתית. מצב זה בצורתו הקיצונית, מהווה סכנת חיים".

ד"ר דלי גוטפריד ממליצה לסוכרתיים ולבני משפחתם להקפיד על מעקב צמוד ולהיות ערים לרמת הסוכר בימים הקרים בהם נמצאים בקרבת מקורות של חום גבוה. "חשוב מאוד לשים לב לרמות הסוכר ולדאוג לשמור על איזון, במידה והאינסולין לא מסייע, ייתכן והוא התקלקל ויש להחליף מיד את מנות האינסולין. במידה ומופיעים סימנים כגון: כאבי ראש, סחרחורות ובחילות, לא לתת למצב להתדרדר! במצב זה יש לפנות בדחיפות לסיוע רפואי", אומרת ד"ר דלי גוטפריד.

המרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים, בראשות ד"ר אורנה דלי-גוטפריד, מטפל במאות מטופלים מכל רחבי הארץ, המגיעים אליו בזכות הטיפול המתקדם המוצע. הצוות הרב-מקצועי במרפאה, הכולל רופאה מומחית ברפואת ילדים, רופא ילדים, אחות מחנכת סוכרת, דיאטנית מומחית לסוכרת, עובדת סוציאלית ופסיכולוג, פועל בגישה מערכתית מתוך הכרה בחשיבות של התגייסות המשפחה להתמודדות מוצלחת עם הקושי. הצוות הרפואי מלווה את המשפחות מרגע אבחון המחלה. בנוסף להדרכות הקבועות, צוות המרכז מקיים סדנאות למטופלים העוסקות בפן החברתי-רגשי של המחלה, בגיל ההתבגרות ובסוגיות נוספות.