טקס פתיחת מכון ההקרנות של הצפון

19/6/2017ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן חנכו הבוקר (ב') מכון הקרנות לחולי סרטן , שנפתח לראשונה בגליל. לאחר מאבק אזרחי ממושך בן כשני עשורים יצא לדרך המרכז הטיפולי החדשני לחולי סרטן בבית החולים זיו בצפת, שיסייע לאלפי תושבים מהגולן ומהגליל. עד כה נאלצו החולים לנסוע לצורך טיפולים ממושכים וקשים לבית החולים רמב"ם בחיפה או לבתי חולים במרכז הארץ

בבית החולים זיו סיפרו כי רבים מחולי הסרטן תושבי הצפון נאלצו במשך שנים לוותר טיפול מציל חיים שנמשך דקות ספורות ומתבצע אחת לכמה ימים, וזאת בשל הקושי בנסיעה האורכת כשלוש שעות לכל כיוון. המכשור החדש במכון שנחנך הוא מהמתקדמים ביותר בעולם והטוב מסוגו במזרח התיכון.

בטקס גזירת הסרט וחנוכת המתקן נאמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן, לצד ראש עיריית צפת אילן שוחט ובכירים בבית החולים. "הרב ליצמן הוא שותף אמיתי במאמץ לבטל את הפריפריה, לצמצם את הפערים ולתת לאזרחי ישראל את השירותים הבסיסים בשמירה על החיים עצמם, ואתם רואים היום את הביטוי המאוד מרגש הזה", שיבח נתניהו את שר הבריאות.

ליצמן הכריז בטקס כי הפעלת המכון הראשון בצפון הוא יום חג של ממש, למרות התקווה שהשימוש בו יהיה מועט. הוא בישר כי החליט ביחד עם ראש הממשלה על רכישת מאיץ קווי נוסף לטיפול בהקרנות.

מנהל המערך האונקולוגי בבית החולים, פרופ' ג'מאל זידאן, הסביר לעשרות האורחים בטקס כי על פי המלצות ארגון האנרגיה הבינלאומי, אוכלוסייה המונה מיליון בני אדם זקוקה לארבעה עד חמישה מאיצים קוויים לצורך הקרנות לחולי סרטן. בצפון נאלצו שניים וחצי מיליון תושבים להסתפק בארבעה מאיצים בלבד, שהוצבו בבית החולים רמב"ם בחיפה.

פרופ' זידאן סיפר על הדרך הארוכה שעברו תושבי הגליל במאבק על הקמת חדר ההקרנות, בעוד ועדת הרפואה של משרד הבריאות ובתי חולים נאבקו כדי שלא יתקבלו התקציבים הדרושים להקמת המכון. בין הארגונים שהובילו את הקמת המרכז הייתה גם עמותת 'שתיל', שאנשיה נאבקים כעת על מימון אנשי המקצוע המפעילים את המכשירים נוסף על תקצוב נקודתי של מכשירי ההקרנות.

"כ-60 אחוז מחולי הסרטן זקוקים בשלב כזה או אחר לטיפול במכון הקרנות", אמר זידאן, והוסיף: "אחרי מאבק של עשר שנים קיבלנו סוף כל סוף את מה שמגיע לצפון". הוא ציין כי השנים ללא מכון הקרנות לחולי הסרטן היו עוול לאומי לתושבים בצפון, והביע תקווה שכעת, עם הצהרתו של ליצמן על תקצוב מכשיר הקרנות נוסף על זה שנחנך היום, יהיה הדבר צעד מכונן לשדרוג מערכת הבריאות.

יו"ר קרן אדליסט שתרמה להקמת המכון, רבקה בוכריס, הצהירה כי הקרן תמשיך לתרום לקידום הרפואה בגליל. "תושבי הצפון, כמו התושבים בכל קצוות המדינה, חייבים להיות חלק אינטגרלי של המדינה", אמרה בוכריס. "הערכים היהודיים לא יכולים לסבול חוסר שוויון בטיפול באוכלוסייה כשמדובר בבריאות ובחינוך. כל יהודי המדינה חייבים לקבל בריאות איכותית, שירותי חינוך איכותיים והזדמנויות שוות. אנחנו נמשיך לתמוך בכל הנוגע לחינוך ולרפואה בפריפריה כדי שהתושבים כאן יקבלו את הטיפולים הטובים ביותר, כמו אלו שבמרכז".

(מתוך אתר nrg)