המרכז למיינדפולנס

 הנהלהד"ר אורי יצקר- מנהל המחלקה הפסיכיאטרית לילד והמתבגר. 

גב' חגית יפת- סגנית פסיכולוגית ראשית במרכז הרפואי, והפסיכולוגית האחראית בבריאות הנפש לילדים ונוער. צוות


הדס גלילי- עו"ס קלינית

ענת עברי- מטפלת באומנות.

חמוטל רז- פסיכולוגית קלינית מומחית.

יערה גפני- פסיכולוגית קלינית מומחית.

מיכל גילה- עו"ס.

ד"ר איילה אורי- פסיכיאטרית ילדים.

ד"ר אילנה פרבשטיין- פסיכיאטרית ילדים.

גב' איילה יוכטמן- מנתחת יישומית של התנהגות ומנהלת חממת קרית שמונה
 תיאור המרכז


מיינדפולנס (mindfulness) הוא התבוננות בתהליכי הגוף והנפש באופן פשוט ולא שיפוטי.

מודעות מאוזנת לתהליכים נפשיים וגופניים מוכיחה עצמה, קלינית ומחקרית, במשך שנים רבות כמביאה לשינויים מרחיקי לכת באיזון הנפשי, הפחתת מתחים, כאב, לחץ וחרדה, ושיפור בתפקוד ואיכות החיים.

במרכז הרפואי זיו פועל מרכז מיינדפולנס אשר עוסק בלימוד והכשרה בתחום הן לצוותי הטיפול, והן למטופלים, סטודנטים ולקהל הרחב.

מיינדפולנס פירושו הפניית תשומת הלב באופן עקבי ולא שיפוטי לכל מה שקורה ברגע הנוכחי. תשומת לב למה שמתרחש בגוף, בתודעה ובסביבה מתוך כוונה, ברגע הנוכחי ובאופן לא שיפוטי. באמצעות טיפוח מכוון של מיינדפולנס אנחנו יכולים להשקיט את התודעה, להיות נוכחים יותר בחיינו ולהגיב בצורה יותר יעילה ופחות אוטומטית למצבים מאתגרים.

המשמעות של מיינדפולנס היא אימון מוחי שיטתי שמאפשר לנו להיות נוכחים בהווה , מודעים וערים לכל מה שמתרחש ברגע הנוכחי, קבלה מלאה של כל מה שמתרחש בכל רגע נתון, לפגוש את עצמנו ואת הסביבה בדיוק כפי שהם מבלי לדחות כלום ומבלי לצפות לכלום, להבדיל בין עובדות לבין הפרשנויות האוטומטיות שנלוות אליהן. באמצעות תרגול מיינדפולנס אנחנו משפרים את היכולת להכיר , לקבל ולחקור דפוסים בחיינו ולשנות אותם. לשנות את הדרך בה המוח שלנו קולט את המציאות, מפרש אותה ומגיב אליה. תרגול המיינדפולנס מאפשר לנו לעסוק בחיינו כאן ועכשיו ולהתייחס אליהם בבהירות רבה יותר ובשקט נפשי.

בעשורים האחרונים, עם התיקוף המדעי לכך שהמוח שלנו גמיש ובר שינוי , ישנו גוף מחקר משמעותי הולך וגדל המראה שלימוד ותרגול של מיינדפולנס מוביל לרמות גבוהות יותר של איזון, חוסן נפשי, חמלה, והשתוות הנפש, ומהווה דרך יעילה, בריאה וחסכונית להתמודדות עם מתח נפשי ולשיפור איכות החיים.

בין השאר נמצא כי לתרגול מיינדפולנס יש השפעה טובה על הפחתה ברמת הלחץ, עליה ברמת האושר, שיפור בריכוז ובביצועים, הפחתה במחשבות שליליות חוזרות על עצמן , הפחתה בעצבנות ובתוקפנות, שיפור באמפתיה ובאינטליגנציה רגשית, שיפור בבריאות והפחתת כאב.

 

המרכז למיינדפולנס ומודעות במרכז הרפואי זיו מציע

קורסי מיינדפולנס (MBSR, MBCT), למטפלים, אנשי צוות רפואי, סיעודי, מטופלים (בפסיכיאטריה, יחידה לשיקום לב, מחלקה אונקולוגית), סטודנטים, ולקהל הרחב וכן מבחר טיפולים ולמידה מבוססת מיינדפולנס:

טיפולי DBT פרטני וקבוצתי (במהלך השנה מתקיימות 9 קבוצות )

טיפולי CBT דור שלישי

טיפול בטיקים והפרעות טורט

פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס

פעילות המרכז מלווה במחקר בשיתוף הפקולטה לרפואה בר אילן, אוניברסיטת תל אביב והמרכז הבינתחומי הרצליה בנושא השפעת השפעת מיינדפולנס על מטפלים בבריאות הנפש., השפעה על תהליכים מוחיים ו-EEG. והשפעת מיינדפולנס על המיקרוביום. 


 מידע שימושי

טלפון ליצירת קשר

משרד: 04-6828086 

פקס: 04-6828182

המרכז מעודד הצטרפות אנשי צוות נוספים, עובדי המרכז הרפואי זיו.