חדרי ניתוח

הנהלה
צוות
תיאור המחלקה
מידע שימושי
מידע למתאשפז
מידע נוסף
מבקרים מספרים

  הנהלה

 

אח אחראי: מר ג'נאן נחלה 

 צוות

 

מזכירה: גב' יעל ממן

 

 תיאור המחלקה

 

במרכז הרפואי זיו ישנם שבעה חדרי ניתוח , מתוכם 2 חדרי ניתוח ממוגנים ומותאמים לשעת חירום

 

 מידע שימושי

 

מיקום:

בניון אשפוז מרכזי , קומת הכניסה.

מספרי טלפון:

04-6828861
פקס: 04-6828228

דואר אלקטרוני: janan.n@ziv.health.gov.il


 

 

 מידע למתאשפז

 

לאורך כל התהליך ילווה אותך צוות סיעודי מיומן מלווה את המנותח לאורך כל התהליך ומוכן לענות על כל שאלה וצורך.

במקרים של ניתוחים קיסריים – באפשרות בן הזוג להיכנס לחדר ניתוח כדי לחוות את אושר הלידה. הכניסה תיעשה בתיאום עם הרופא המרדים ואח/ות חדר ניתוח, ובהתאם להסכמת שני בני הזוג (יש לזכור שלא כל המקרים מתאימים לכניסת בן הזוג לתוך חדר הניתוח).

הורים מורשים ללוות את ילדיהם לתוך חדר ניתוח, על מנת למזער את חרדת הילד מתהליך ההרדמה והניתוח. הכניסה תהיה בתיאום עם הרופא המרדים ואח/ות חדר ניתוח (יש לזכור שלא כל המקרים מתאימים לכניסת הורים אל תוך חדר הניתוח).

הנחיות כלליות לפני ניתוח:

צום: 6-8 שעות לפני הניתוח - אין לאכול ולשתות. המטרה היא למנוע בחילה והקאה בתהליך ההרדמה והניתוח. במקרה שלא תהיה בצום, יהיה צורך לבטל/לדחות את הניתוח. אם קיבלת הוראה אחרת, נהג לפיה.

תרופות קבועות לפני ניתוח: יש לקחת לפי הוראת הרופא. ניתן לבלוע את התרופות עם מעט מים.

מקלחת: יש להתקלח בערב לפני הניתוח ובבוקר הניתוח. רחצה קפדנית מפחיתה את כמות החיידקים שעל עורך ועוזרת להפחית את רמת הסיכון לזיהום לאחר הניתוח.

איפור: יש להסיר איפור. זאת על מנת שנוכל להבחין בכל שינוי בצבע עורך ובמצבך הרפואי בזמן ההרדמה, הניתוח וההתאוששות. נשים מתבקשות להסיר לק מהציפורניים באצבעות הידיים והרגליים.

שנת לילה טובה לפני ניתוח: אם אינך מצליח להירדם במחלקה, קיימת אפשרות להשתמש בתרופה להרגעה או שינה. אנא פנה לצוות הסיעודי.

את מי תפגוש בחדר ניתוח:

צוות חדר ניתוח הינו צוות רב-מקצועי ומורכב מ: רופא מרדים, אח/ות חדר ניתוח, טכנאים רפואיים, רופאים, אחים, אלונקאים וכוחות עזר, שמטרתם העיקרית להעניק לך ולמקורביך טיפול מסור ומיומן.

רופא מרדים: הרופא המרדים יתאים לך את סוג ההרדמה הנדרש על פי סוג הניתוח ומצבך הבריאותי וילווה אותך במהלך הניתוח עד להתאוששותך ושחרורך למחלקה/לביתך.

רופא מנתח: הרופא המבצע את הניתוח וממשיך להיות הרופא המטפל בך במחלקת האשפוז.

אחות קבלה: תטפל בך ובמקורביך בזמן שהייתך בחדר הקבלה, ותערוך לך הערכה סיעודית לפני הניתוח. כמו כן, האחות תשמור על קשר רציף עם מקורבייך על פי בקשתך במהלך הניתוח וההתאוששות, ובכניסתך לחדר ניתוח תמסור למשפחתך קוד אשר על פיו יוכלו לעקוב על תהליך הניתוח במסך אלקטרוני בכניסה לחדר ניתוח ועד שובך למחלקה/לביתך.

אחות חדר ניתוח: אחות אשר עברה התמחות בסיעוד המטופל בחדר ניתוח. אחראית להערכת הצרכים האישיים שלך והטיפול אשר יוענק לך בהתאם, משתתפת באופן פעיל בניתוח ומתאמת בין הצוותים השונים.

אחות התאוששות אחרי הניתוח: אחות אשר עברה הסמכה בסיעוד טיפול נמרץ. אחראית לטיפול בך בהתאוששות לאחר ניתוח, תעריך את צרכיך המשתנים ותטפל בך עד להתאוששותך וחזרתך למחלקת האשפוז/לביתך.

אלונקאי: האיש שיעביר/ילווה אותך ואת משפחתך אל חדר הניתוח וממנו למחלקה.

במחלקה עובדים גברים ונשים. הפנייה היא בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד ומכוונת לשני המינים.

יום הניתוח במחלקה:

מועד ומשך הניתוח: שם המנותח מופיע ברשימת הניתוחים. לא ניתן לקבוע במדויק את שעת הניתוח ואת משך הניתוח. ייתכנו שינויים ביום הניתוח אשר ישפיעו על זמן העברתך לחדר ניתוח או חזרתך למחלקה.

זמן שהייתך בחדר ניתוח כולל: שהייה בחדר הקבלה לפני ניתוח, הרדמה, הניתוח וההתאוששות לאחריו.

בהתקרב מועד הזמנתך לחדר ניתוח: אחות במחלקה תודיע לך על כך. תתבקש ללכת לשירותים (אם קיבלת תרופת הרגעה לא תורשה לעשות זאת). יש להשאיר במחלקה את הפריטים האישיים כגון דברי ערך ותכשיטים, סיכות שיער, עדשות מגע, תותבים למיניהם. תועבר מהמחלקה לחדר ניתוח בליווי אלונקאי. בן משפחה אחד יכול להישאר לצדך בתוך חדר הקבלה עד כניסתך לניתוח.

חדר הקבלה בחדר ניתוח: אחות חדר הקבלה תאמת את פרטיך, תשוחח עימך, תוודא אם נעשו ההכנות הנדרשות לניתוח ותענה על שאלותיך תוך כדי שמירה על פרטיותך. הרופא המרדים ידבר איתך, יסביר לך את סוג ההרדמה אותה יבצע ויחתים אותך על טופס ההסכמה להרדמה. המרדים, האחות והאלונקאי ילוו אותך מחדר קבלה אל החדר שבו יתנהל הניתוח. בכניסתך לחדר הניתוח יימסר למשפחתך קוד אשר על פיו יוכלו לעקוב על תהליך הניתוח במסך אלקטרוני בכניסה לחדר ניתוח ועד שובך למחלקה/לביתך.

חדר הניתוח: חדר הניתוח פועל בסביבה נקייה המתאימה לביצוע ניתוחים. שולחן הניתוחים ניצב במרכז החדר, מעליו ממוקמות מנורות ניתוח ומסביבו ציוד רב המשמש להרדמה, לניתוח ולניטור. כאשר תשכב על שולחן הניתוח, יונחו זרועותיך על משענות מרופדות, יורכב לך עירוי נוזלים, יולבש לך שרוול מתנפח למדידת לחץ דם, יוצמד לאחת מאצבעותיך אטב למדידת רמת החמצון בדם ויודבקו לך מדבקות לניטור. במקביל לתהליך ההרדמה תערוכנה האחיות את הציוד המתאים לניתוח. ההרדמה: ההרדמה יכולה להיות כללית/אזורית/מקומית. סוג ההרדמה נקבע לפי סוג הניתוח ומצב בריאותך הכללי. ייתכן שילוב בין סוגי ההרדמות, על פי שיקול דעתו של המרדים.

הרדמה כללית: מתבצעת ע"י הזרקת תרופות הרדמה למערכת הדם דרך צינורית העירוי שבידך ו/או ע"י החדרת גזי הרדמה בתערובת עם חמצן ואוויר דרך צינור המוכנס לקנה הנשימה (טובוס) או דרך מסכה.

הרדמה אזורית: מתבצעת ע"י הזרקת תרופות הרדמה אל תוך העצבים או בסביבתם. התרופות גורמות לאיבוד תחושה ותנועה של אזור מסוים בגוף. בהרדמה אזורית יכולה להיות הרדמה אפידוראלית או הרדמה ספינלית. ההרדמה נעשית באזור הגב לחלל הספציפי סביב חוט השדרה. בזמן ההרדמה, תקבל לעיתים תרופות שיעזרו לך להירגע ויגרמו לתחושת נמנום. לאחר הרדמה אזורית, אתה עשוי לא לחוש ולא להניע את הגפיים למספר שעות עד שהשפעת התרופה תפוג, תתבקש מדי פעם לנסות להניע את הגפיים.

הרדמה מקומית: מתבצעת ע"י הזרקת תרופות הרדמה בקרבת אזור הניתוח. בכל המהלך הסב-ניתוחי, רופא מרדים יטפל בך וישגיח עליך.

ההתאוששות אחרי ניתוח:

עם סיום הניתוח, תועבר למחלקת התאוששות, בליווי הצוות הרפואי והסיעודי שהשתתף בניתוח שלך. במחלקה תטופל ע"י צוות אחים ואחיות מיומנים אשר יעניקו לך טיפול והשגחה אישיים הכוללים שמירה על צרכיך הרפואיים, הפיזיים והנפשיים, מניעת כאב, טיפול בבחילות והקאות, שמירה על ביטחונך האישי, מתן טיפול סיעודי ורפואי שוטף.

אחד התפקידים החשובים של הצוות הוא זיהוי ומניעת סיבוכים שקורים לאחר ניתוח והרדמה, וזאת באמצעות מעקב אחר לחץ דם, דופק, רמת החמצן בדם ומצב הנשימה שלך. בזמן התאוששות תקבל תוספת של חמצן דרך מסכה או "משקפיים" דרכם מועבר החמצן לפה/לאף, זהו תהליך רגיל. כמו כן, תימדד רמת הערנות ועוצמת הכאב או אי-הנוחות שלך, ועל פיהן ייקבע מתן התרופות להרגעה ולשיכוך הכאב.

הצוות יבדוק ויעקוב אחר: חבישת פצע הניתוח, עירוי הנוזלים, מתן השתן ומצב הדימום וכמו כן אם קיימים נקזים נוספים כמו זונדות מהקיבה, צינורות מפצע הניתוח ואחרים. האחות המטפלת בך תבקש ממך לנשום עמוק, להשתעל ולהניע גפיים במידת הצורך. לעיתים קיימת תחושת קור מוגברת, תמיד תוכל לקבל שמיכה נוספת או סדין חם.

זמן השהייה הממוצע במחלקת ההתאוששות אחרי ניתוח הוא כשעתיים ונקבע על פי הזמן הנדרש עד להתעוררות מלאה, סוג ההרדמה, מצבך הרפואי ומידת אי-הנוחות שלך.

השחרור למחלקת האשפוז נקבע ע"י הרופא המרדים ובתיאום עם האחות שטיפלה בך. למחלקה תועבר ע"י אלונקאי ובליווי משפחתך.

אין אפשרת כניסה של בני משפחה למתחם חדר ניתוח ומחלקת התאוששות מסיבות רפואיות וכדי לשמור על פרטיות המטופלים, למעט כניסת הורה אחד לילדים קטנים במידת הצורך.

מסר לבני המשפחה:

בכניסה למתחם חדר ניתוח ממוקמת פינת המתנה. הינכם מוזמנים לשבת בפינה זו כל זמן שהייתו של בן המשפחה בחדר ניתוח.

בכניסה לחדר ניתוח מוצבות לרשותכם מכונות לשתייה חמה וקרה וכמו כן בקומת הכניסה הראשית ממוקם מזנון.

 

אנו נעשה כל מאמץ על מנת לתת לך טיפול מיומן וישרות אדיב.

מאחלים לך הצלחה בניתוח והחלמה מהירה.

נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה ובקשה בטלפונים הבאים:

ד"ר אלכסנדר איזקסון, מנהל מחלקת הרדמה: 04-6828547
מר אריה ג'נאן נחלה , אח אחראי חדר ניתוח: 04-6828862  

 

  מידע נוסף

 

 
  מבקרים מספרים