"הגשר לקשר" - סטודיו טיפולי לאמנות

"הגשר לקשר" הינו סטודיו טיפולי לאמנות, שהוקם בשנת 2002 כמענה לטיפול המשכי לאחר אשפוז לחולי סכיזופרניה ופוסט-טראומה.

אחד המרכיבים היוצרים איכות חיים נמוכה אצל חולי סכיזופרניה ופוסט-טראומה הוא צמצום חיי הרגש והאינטראקציה הבינאישית, צמצום היכולת לרצות ולבחור, לפעול בצורה יעילה להשגת מטרות. תופעות אלו ידועות בכינוי "סימפטומים שליליים". אנחנו רואים תופעות אלה כהימנעות שמופיעה כתגובה הגנתית לפסיכוזה. העבודה בסטודיו מעודדת ומחזקת את היכולת לביטוי העולם הפנימי באמצעות המטפורה. האמנות היא כלי מתבקש לצורך זה מאחר והיא עוסקת בביטוי מטפורי של החוויה.

יצרנו בית חם המוקף בחצר קטנה המאפשר מרחב טיפולי בו מותר להתנסות, לחקור, לשחק, גם בקלילות והומור, ולגלות את האומן היוצר שבך. צוות המטפלים יוצר במקביל עם המטופלים וכל השיחות נעשות בגובה העיניים. כיום הסטודיו מהווה מקום לסטאז' למטפלים, מושך אליו מתנדבים ומקיים קשרים חמים עם אומנים שונים המגיעים בהתנדבות להעשיר אותנו בידע וחוויה.

איך זה עובד?

קפה בוקר טוב

יום העבודה נפתח בשעה 08:30, במפגש בלתי אמצעי על כוס קפה. במהלך חצי שעה אנשים מתאספים, דואגים לעצמם לשתייה, משוחחים על הרגשות, חוויות ואירועים אישיים.

במפגש הבלתי אמצעי של חברי הסטודיו והצוות מודגש הקשר האישי והאנושיות הפשוטה של החברים.

חיבור אל הגוף

בשעה 09:00 אנחנו נכנסים ל "חימום" הבוקר. אנו מתחילים בתשומת לב לגוף, לנשימה, לתנועה, מתיחות וגבולות הגוף. דואגים למרכוז וקרקוע ומשלבים ביטוי פיזי של תנועות ומשמעותן בגוף.

אחד הדברים הבולטים אצל אנשים חולים הוא הנתק מעצמם ומהחוויה שלהם את עצמם. הרמה הכי בסיסית של החיבור לעצמי הוא החיבור אל הגוף. בעבודה אנו מחדדים את ההקשבה לתחושות ולתנועה הפנימית והחיצונית של הגוף, אבחנה בדקויות פנים וחוץ, גבולות הגוף, מרכז פנימי, והמשמעות הסובייקטיבית שאני שם על תחושות אלה.

דיבור מטפורי והתכוונות מודעת

מהחימום הגופני אנחנו עוברים למעגל הדיבור המטפורי והתכוונות. מטרת מעגל הביטוי המטפורי לאפשר למידה על דרכים שונות לביטוי החוויה שאיתה הגענו, ולתרגם את החוויה לביטוי מטפורי שמארגן את הרגשות בצורה הניתנת לקומוניקציה. אנו משתמשים בעזרים שונים כגון קלפים, תמונות, ספרים, דמויות זעירות, חומרי אמנות ועוד, כדי להקל על מציאת הייצוג המטפורי לחוויה הפנימית.

בשלב זה אנשים מקבלים הזדמנות לתרגל את הדיבור המטפורי, להיות בקשר עם העולם הפנימי, לתרגם אותו לדימוי פיגורטיבי מתוך מודעות לכך שהדימוי אינו הדבר בעצמו, אלא ייצוג של החוויה. מבחינה טיפולית התרגול הזה יוצר בסיס רחב יותר להבנה ואמפתיה וחיבור לרגשות.

לאחר שנתן ביטוי לחוויה הרגשית מתבקש האדם לקחת אחריות על ההתנהלות שלו בצורה של התכוונות: למה הוא רוצה לשים לב? מה הוא רוצה ללמוד על עצמו? איך הוא רוצה להתנהל מול ההרגשות שבא איתן הבוקר?

יצירה

לאחר ההתכוונות כל אחד בוחר את המצע, החומר, הגודל של היצירה שלו להיום וניגש לעבודה. העבודה בדרך כלל עצמאית, ואם מישהו נתקל בקושי הוא יכול לפנות אל המטפלות או לחברי סטודיו אחרים לעזרה. המטפלים יוצרים לצד המטופלים ויוצרים דיאלוג אמנותי "בגובה העיניים". במהלך העבודה אנשים יכולים לקבוע את המקצב שלהם, לקחת הפסקות, שתייה, שיחה וכו'.

בסטודיו חלל מרכזי ובו מגוון חומרים, שולחן גדול וחללים נוספים. אלו מאפשרים לאנשים לקחת אחריות לבחירת מקום העבודה והחומרים באמצעותם ייצרו. זמן היצירה מהווה את אזור המשחק שבו היוצר מנהל דיאלוג בין עולמו הפנימי לבין הביטוי החיצוני שלו באמנות. העבודה באמנות מפגישה את היוצר עם גבולות המציאות של החומר אותו בחר, גבולות היכולת הטכנית שלו בחומר הזה, והפער ההכרחי בין הפנטזיה (העולם הפנימי) ובין המציאות של היצירה האמנותית. מודגשת ההבחנה בין פנים וחוץ, והיוצר מעודד לקבל את עצמו כיוצר וכאדם עם המגבלות.

התבוננות

בשעה 11:30, כולם מתקבצים לתהליך של התבוננות ביצירות של היום. הדגש הוא על תהליך היצירה, הבחירות שאדם עשה, ומה הוא למד על הנושא שלקח לעצמו בהתכוונות. ההתבוננות נטולת שיפוטיות ואנשים מוזמנים לבטא את החוויה שלהם מול יצירה של האחר.

ההתבוננות, הנעשית דרך הצגת שאלות המאפשרת רפלקסיה על התהליך היצירתי, מעצימה את הערך של הביטוי האישי ביצירה, משקפת ונותנת ערך ותוקף לעולם הפנימי המגוון של כל אחד, ומאפשרת דיבור מאוד אישי אך לא חודרני בין האנשים.

עבודת הצוות

בשעה 12:30 המטופלים הולכים והצוות נשאר לדיון ולעבודה על תכנים והתלבטויות שעלו במהלך היום. אנו לומדים ומפתחים כל הזמן את מודל העבודה והמשמעויות שלו ומתרגלים את עצמנו בהתבוננות וחקר.

הצוות

ברוריה שפרון פסיכולוגית קלינית - מנהלת הסטודיו

ענת הלר, דרמה-תרפיסטית

רונית קרנגה, דרמה-תרפיסטית

חגית לאופר, מטפלת באמנות

עינת שפריר בן יתח, פסיכולוגית קלינית מתמחה

פנינה אסולין, רכזת בריאות הנפש

צור קשר

מס' טלפון: 04-6828067, 077-5355429, פקס 04-6921397.

הסטודיו פועל בימים: ב', ד', ה' ,בין השעות 08:00 - 15:00

מייל: ברוריה שיפרון bruriashifron@gmail.com

מייל סטודיו: studio@ziv.health.gov.il

ניתן להגיע ליום התנסות בתיאום מראש.