בדיקה לא-פולשנית חדישה לגילוי פיברוזיס בכבד

חולים הסובלים ממחלת כבד כרונית מפתחים בשלב ראשון דלקת בכבד, ההופכת אצל חלק מהם לצלקת (פיברוזיס). עם הופעת הפיברוזיס מועד החולה להחמרת התהליך הצלקתי, עד כדי הופעת שחמת הכבד על כל סיבוכיה. משום כך חשוב מאד להעריך את עצם הימצאות הפיברוזיס בכבד אצל כל חולי הכבד, ללא קשר לסיבת מחלתם, ולכמת את עוצמתו. עד היום ענתה על שאלות אלה רק ביופסיה של הכבד, שהיא תהליך חודרני ואף יקר יחסית.

הפיברו-סקאן הוא פיתוח חדיש להערכת קיומו של פיברוזיס בכבד ומידת עוצמתו. המכשיר סורק את הכבד, בודק את מידת האלסטיות של הרקמות ומסוגל להעריך בדייקנות את שיעור הפיברוזיס בו. המכשיר הוכיח מידת דיוק מצוינת כמעט בכל מחלות הכבד, בהשוואה להערכת פיברוזיס באמצעות ביופסיה. תוצאותיו טובות במיוחד אצל חולים הסובלים מדלקת כבד מסוג C, אך גם אצל חולים בדלקת כבד מסוגB , או אצל הלוקים בכבד שומני ואלכוהולי ובמחלות כבד כולסטטיות כמו צמקת ביליארית ראשונית (Primary Biliary Cirrhosis).

כל בדיקה המבוצעת במכשיר נמדדת עשר פעמים, ובמקרים מסוימים נערכת הבדיקה בכמה אזורים שונים של הכבד. התוצאה, הנמצאת כאמור במתאם מצוין לביופסיית הכבד, מתאימה לארבע דרגות של צלקת בכבד:

F0/F1 - היעדר צלקת או צלקת מינימלית המוגבלת לאזורים מסוימים (רווח פורטלי).

F2 - צלקת בדרגה קלה.

F3 - צלקת בדרגה בינונית.

F4 - צלקת בדרגה קשה, עד כדי שחמת.

מי מתאים לבדיקת פיברו-סקאן?

כל חולה עם הפרעה באנזימי הכבד או עם הגדלה של הכבד, או חולה הסובל מכאבים לא-מוסברים בבטן העליונה הימנית. הבדיקה מתאימה גם לילדים.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה היא סריקת כבד חיצונית, לא חודרנית. היא קצרה (כעשרים דקות בלבד) ואינה מלווה בכל כאב. אין צורך בהכנות מיוחדות לקראת הבדיקה, כמו צום או הפסקת שימוש בתרופות.  

היכן מתבצעת הבדיקה? כיצד היא ממומנת?

בדיקת הפיברו-סקאן מתבצעת ביחידת הכבד של המרכז הרפואי "זיו" בצפת, בקומת הכניסה לבית החולים. היא אינה כלולה עדיין בסל הבריאות, וממומנת עצמאית על ידי הנבדק.

מי מבצע את הבדיקה?

צוות מיומן באבחון מחלות כבד אחראי לתפעול המכשיר. מבצעת הבדיקה היא ד''ר אנייס דז'ברה, מומחית למחלות כבד, שהשתלמה בביצוע הבדיקה ב- University of Lille בצרפת. את הבדיקות מפענח ד"ר עאסי נימר, מנהל יחידת הכבד, והתשובות ניתנות במקום.

יצירת קשר והזמנת תור לבדיקה

לקביעת תור לבדיקת הפיברו-סקאן אנא התקשרו ליחידת הכבד במרכז הרפואי "זיו", בימים א'-ה', בין השעות 08:00 – 14:00, לטלפונים 04-6828845, 04-6828188, 04-6828442.