השר סילבן שלום חנך את חדרי הלידה החדשים במרכז הרפואי זיו

במהלך טקס החנוכה אמר השר כי "מדובר בתיקון עוול של שנים, הקמת חדרי לידה חדשים ומחלקת טיפול מיוחד ביילוד הם צעד המתווסף לשורת צעדים ובראשם הקמת בית הספר לרפואה בצפת, שמטרתם שדרוג בתי החולים ומערכת הבריאות בצפון"
25/8/2010

המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח הנגב והגליל מר סילבן שלום, חנך את חדרי הלידה חדשים במרכז הרפואי זיו. בחדרי הלידה החדשים הושקעו 13 מיליון שקלים. בטקס החנוכה אמר השר: "שדרוג ושכלול בתי החולים בצפון הוא תיקון עוול של שנים. נמשיך לפעול לצמצום הפערים בין מרכז לפריפריה בבריאות, וגם בחינוך, בתשתיות, בתעסוקה ובדיור. חדרי הלידה החדשים והקמת בית הספר לרפואה בצפת הם צעדים משמעותיים הננקטים לקידום מטרה זו".

באירוע ההשקה השתתפו אהרון ולנסי, ראש המועצה האזורית הגליל העליון, ראש עיריית, צפת אילן שוחט, ראש מועצת חצור, שמעון סוויסה, וראש מועצת מטולה, הרצל בוקר.

השר שלום הודה לאגודת הידידים וקרן המחקרים של המרכז הרפואי זיו, משרד הבריאות ולקרן לגסי הריטג' (LEGACY HERITAGE FUND), אשר בסיועם מומן הפרויקט.

המשנה לראש הממשלה אמר כי חדרי הלידה החדשים מעניקים ליולדות אפשרות לבחור באיזה אופן ללדת ומשפרים את חוויית הלידה של היולדת ומשפחתה: "מדובר בתיקון עוול של שנים, הקמת חדרי לידה חדשים ומחלקת טיפול מיוחד ביילוד הם צעד המתווסף לשורת צעדים ובראשם הקמת בית הספר לרפואה בצפת, שמטרתם שדרוג בתי החולים ומערכת הבריאות בצפון". השר הוסיף ואמר: "בראש סדרי העדיפויות של משרדי עומד היום פרויקט בית הספר לרפואה בצפת. לפני כחודש אושר תקציב של 60 מיליון שקלים לבניית מבנה זמני, כך שכבר בספטמבר הבא ייפתחו שערי בית הספר. בית הספר לרפואה ימשוך אוכלוסייה חדשה וחזקה לגליל, יהווה עוגן תעסוקתי, יוסיף כ-5,000 מקומות עבודה, וכמובן יביא לשדרוג בתי החולים ושירותי הרפואה בגליל.

"הקמת בית הספר היא צעד לקראת הקמת אוניברסיטה רב-קמפוסית אשר תוקם בגליל. שמנו לנו למטרה לפעול במלוא המרץ לצמצום הפערים בין המרכז לפריפריה בכל תחומי החיים: בריאות, חינוך, תשתיות, תעסוקה, דיור, חברה ופנאי, על מנת לממש את החזון של הבאת 300 אלף תושבים נוספים לנגב ו- 300 אלף תושבים נוספים לגליל בעשור הקרוב", סיכם השר שלום.

ראש העיר צפת אילן שוחט אמר כי שדרוג חדרי הלידה ליולדות מהאזור הוא אחד הפרויקטים החשובים המתקיימים במרכז הרפואי זיו, וכי הוא מקווה כי המרכז הרפואי זיו יהפוך למרכז מומחים בתחומים נוספים, עם הקמת הקריה לרפואה בצפת. עוד אמר שוחט כי שיתוף הפעולה בין כלל הרשויות באזור, והראייה האזורית לטובת קידום הגליל הביא לאישור הקמת הפקולטה לרפואה, וכי הפרויקט החשוב הבא הוא הקמת מרכז הקרנות לחולי סרטן.

ד"ר אוסקר אמבון, מנהל המרכז הרפואי זיו, בירך את השר וראשי הרשויות שנכחו באירוע ואמר כי שטח חדרי הלידה המחודשים הוא 900 מ"ר - הכוללים שלושה חדרי מיון ליולדות ושבעה חדרי לידה פרטיים ומרווחים, המעוצבים כחדרי מלון. כל החדרים ממוזגים ומצוידים בציוד עדכני ומתוחכם, ובכולם יש שירותים ומקלחת פרטיים. בשניים מהם יש ג'קוזי המאפשר לידה טבעית במים, ובחדרים אלה מותקנים מוניטורים אלחוטיים שבאמצעותם אפשר לעקוב אחר מצב העובר בעת שהיית היולדת בג'קוזי. כל אלה מעניקים ליולדות במרכז הרפואי זיו חוויית לידה "ברמה של חמישה כוכבים".

 
השר סילבן שלום בטקס חנוכת חדרי הלידה החדשים

כדי לאפשר ליולדות ובני זוגן את האינטימיות והפרטיות הנדרשות, נבנה בחדרי הלידה החדשים מסדרון תלוי, ממוזג, למעבר המלווים אל חדרי הלידה. לכל חדר יש מפתח דיגיטלי אישי, וכך מתאפשרת הכניסה רק לבני זוגן של היולדות ונמנעים מצבים לא נעימים של חשיפה לעיניים זרות.

לאחר הלידה נהנות היולדות מחדר התאוששות נוח ומאובזר, הכולל שירותים ומקלחת צמודים ויחידת טיפול והנקה. בסמוך לחדרי הלידה מוקמה המחלקה המחודשת לטיפול מיוחד בילוד, המבטיחה טיפול מקצועי ומיידי במקרי הצורך. המחלקה מוארת, מרווחת וממוזגת לחלוטין, וכוללת שמונה עמדות לטיפול נמרץ ושבע עמדות לטיפול נמרץ ביניים בילוד.