שבוע ההנקה הבינלאומי במחלקת היולדות במרכז הרפואי זיו וחנוכת חדר הנקה חדש

2/8/2012

כחלק משבוע ההנקה הבינלאומי, המתקיים בתאריכים 5-9 באוגוסט 2012, במטרה לעודד הנקה, תקיים מחלקת יולדות במרכז הרפואי זיו, מגוון הרצאות ליולדות בהיבטים מגוונים של הנקה.

במהלך שבוע ההנקה תיערך חנוכה רשמית של חדר הנקה חדש, הממוקם כחלק ממחלקת יולדות וילודים, ומעניק ליולדות אזור נעים, שקט ונוח להניק את תינוקיהן.

ההרצאות במהלך שבוע ההנקה יתקיימו במגוון נושאים, ביניהם: תזונת האם המניקה, דרכים להגברת חלב אם, מיתוסים נפוצים בהנקה, הכנה להנקה לפני לידה, הנקת פגים, שאיבה ושימור חלב אם, סיבות לקשיים בהנקה ודרכים למניעה וטיפול ועוד.

את ההרצאות יעבירו אחיות מוסמכות ויועצות הנקה במחלקת היולדות במרכז הרפואי זיו - מיה קרת, מיקה לובובסקי, נג'ואן סלימן, אלינה גבלב ורחל לוי, אחות אחראית מחלקת יולדות, יוזמת ארגון שבוע ההנקה בבית החולים. בנוסף תינתן הרצאה מפי הפיזיותרפיסטית רוזלין אנדראוס מהמכון לפיזיותרפיה בנושא שימור רצפת אגן והנקה בתנוחה נכונה.

רחל לוי, אחות אחראית מחלקת יולדות במרכז הרפואי זיו ויועצת הנקה, אומרת כי להנקה הטבעית יתרונות רבים על פני השימוש בתחליפי החלב והיא תורמת גם לאם וגם לתינוק. "חלב אם הוא המזון המיטבי לתינוק בשל תרומתו להתפתחות ולגדילה, למניעת מחלות זיהומיות ולקשר בין האם לתינוק. בנוסף, יש לו יתרונות בריאותיים גם לאם, ההנקה שורפת קלוריות ומסייעת לאם לחזור למשקלה הקודם. כמו כן, על פי מחקרים אחרונים הנקה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן שד, סרטן שחלות ואוסטיאופורוזיס. פעולת ההנקה מסייעת לרחם לחזור לגודלו ומיקומו המקורי, כמות הדימום פוחתת והמערך ההורמונאלי בגוף היולדת מתאזן", אומרת לוי.

על פי נתוני משרד הבריאות, 85% מהיולדות בישראל מניקות את תינוקן מיד לאחר הלידה, שלושה חודשים ממועד הלידה יורד שיעור המניקות לכ-70%, ולאחר חצי שנה מניקות פחות מ-46% מהאמהות.

המצב בישראל טוב יחסית. בארצות הברית, לצורך השוואה, רק 70% מהאמהות מניקות את תינוקן לאחר הלידה ובגיל חצי שנה רק 33% מהתינוקות האמריקנים יונקים.

על פי ארגון הבריאות העולמי מומלץ להזין את התינוק בהנקה עד לגיל חצי שנה ולהמשיך להניק בשילוב עם מזונות נוספים עד לגיל שנתיים ואף יותר.

על פי נתוני הארגון פחות מ-40% מהתינוקות בעולם מתחת לגיל חצי שנה מוזנים באמצעות הנקה באופן בלעדי.

תוכנית ההרצאות:

5.8.12: גב' מאיה קרת - הכנה להנקה לפני לידה.
הרצאה חברת "מאמי קר "- מוצרי הנקה.

6.8.12: גב' נג'ואן סלימן -תזונת האם המניקה.

7.8.12: גב' מיקה לובובסקי - כאב בפטמות בעקבות ההנקה, סיבות ודרכים למניעה וטיפול.

8.8.12: גב' אלינה גבלב - דרכים להגברת חלב אם.

9.8.12: גב' מיה קרת - הנקה לאחר ניתוח קיסרי.
גב' רוזלין אנדראוס - שימור רצפת אגן, הנקה בתנוחה נכונה.

הרצאות שבוע ההנקה יתקיימו מידי יום בתאריכים 5-9 לאוגוסט, בין השעות 11:00-12:00 בחדר האוכל במחלקה.