שיכוך כאבים בלידה

הכאב הוא חלק בלתי נפרד של הלידה, אך ניתן בהחלט להתמודד עימו. הכנה רגשית מתאימה עשויה להכין אותך לכאב זה, ולאפשר לך להעצים את חווית הלידה ללא שימוש במשככי כאבים, אם זו השקפתך ורצונך. עם זאת - תמיד שמורה לך האפשרות להשתמש במשככי כאבים במהלך הלידה.

כשהצירים יתחזקו תוכלי לבחור בסוג המשכך בהתאם למצבך המיילדותי, ואין צורך להחליט מראש על משכך זה או אחר.

שיכוך כאבים אלטרנטיבי

טכניקות נשימה והרפיה. שיטה של נשימה והרפיה מודעת עשויה להיות יעילה ביותר ולהשפיע על הלידה. הנשימה מאפשרת לך להרפות את גופך בזמן כאב, לשחרר את רצפת האגן ולהגדיל את נפחו.

תנועתיות ושינוי תנוחות. תנועתיות בלידה עשויה להקל בצורה משמעותית את ההתמודדות עם הכאב, ועל פי הרפואה הסינית היא מסייעת גם לשחרור חסימות אנרגטיות (ניתן להיעזר בכדור פיזיו, סולם שוודי וכו').

שימוש במים. מים נחשבים למקור מרפא, למשכך כאבים בעל אפקט מרגיע ולמעביר חום שניתן לכוונו למקומות כואבים בגוף.

תמציות ארומטיות. שיטה המבוססת על שימוש בשמנים אתריים וחומרים נדיפים המופקים מצמחים. תמציות ארומטיות מסייעות בהפגת מתחים, בהפחתת כאבים ובקידום הלידה.

עיסוי ומגע. טיפול במגע בזמן הלידה מקל על היולדת בהתמודדות עם הכאב ומסייע לה להרפות את גופה. יולדת שמתנסה בעיסוי לפני הלידה מכירה טוב יותר את תחושת הרפיון שטיפול גופני יכול להעניק.

שיכוך כאבים תרופתי

במקרה שתחליטי שאת מעוניינת בשיכוך כאבים תרופתי יינתן לך הסבר מלא על הטיפול, כולל יתרונותיו וחסרונותיו.

גז הצחוק (ניטרוס N2O). נשאף על ידי היולדת במסכה, רק בזמן הציר. הוא מרגיע ומשכך כאבים, ואינו משפיע על העובר.

פטידין ופנרגן. חומרים אלה ניתנים דרך הווריד או לשריר, ונקראים בשפה עממית "טשטוש". הם משפיעים, בדרך כלל, למשך כשעה וחצי, וניתן להזריקם פעמים אחדות במהלך הלידה.

אפידורל/ספינל (spinal). הזרקת חומר מרדים לתוך החלל האפידורלי/ספינלי בעמוד השדרה, המפסיק את תחושת הכאב מהמותניים ומטה (בחלק מהמקרים מאפשר המשך הליכה). פעולה זו מתבצעת על ידי רופא מרדים, ומלווה בחתימה נפרדת בנוכחות המרדים.