הטיפול ביילוד

לאחר הלידה מועבר היילוד להשגחה במחלקת היילודים. השגחה למשך 6-4 שעות מאפשרת לך לנוח ולנו לבדוק ולהעריך את בריאות התינוק. תינוקך יובא אליך על ידי אחות מהמחלקה, שתעביר לך הדרכה בהנקה, האכלה וטיפול בשורר (חבל הטבור).

שגרת מחלקת היילודים כוללת את הבדיקות והפעולות הבאות: 

רחצה וחימום (לפי הצורך) – לאחר הקבלה מחדר הלידה. 

טיפול בשורר (חבל הטבור) על ידי הרמתו, ניגובו בחיתול או ייבושו בקיסם עטוף בצמר גפן. על פי המלצת משרד הבריאות ניתן, לאחר ייבוש השורר, טיפול בתמיסה נגד זיהומים, שנועד למנוע את זיהום השורר בחיידקים. בהמשך, במהלך האשפוז (ועד גיל שבוע) מורם השורר ומיובש בפד גזה בכל החתלה. 

מריחת העיניים במשחה אנטיביוטית, מיד לאחר הלידה, על פי המלצת משרד הבריאות, כדי למנוע זיהום העלול להיגרם במהלך הלידה. 

הזרקת ויטמין K לתוך השריר בסמוך ללידה, על פי המלצת משרד הבריאות. ויטמין K חיוני להפעלה תקינה של מערכת קרישת הדם ולמניעת דימומים בהמשך, וכל היילודים מקבלים זריקה זו. 

חיסון ראשון נגד דלקת כבד נגיפית מסוג B, בזריקה לשריר סמוך ללידה, על פי המלצת משרד הבריאות. לתינוקות שמשקלם בלידה נמוך ניתנת הזריקה בהגיעם למשקל של 2.5 ק"ג, או לפני שחרורם מבית החולים. 

בדיקת דם לסקר - תת-פעילות של בלוטת התריס, פנילקטונוריאה ואחרים, בהמלצת משרד הבריאות. לבדיקות אלה נלקחת דגימת דם מהעקב ביום השלישי לחיים, ולא לפני 48 שעות מהלידה. הבדיקות אינן שוללות במאה אחוזים את קיומן של המחלות הללו או של מחלות מולדות אחרות. ההחלטה על קיום הבדיקות, ביצוען והמעקב אחרי תוצאותיהן היא באחריות משרד הבריאות. בדיקות דם נוספות תבוצענה בהתאם לצורך או בהתאם להמלצות התקפות באותה עת. בדיקות דם כמו המטוקריט, בילירובין וגלוקוז יבוצעו בהתאם למצב היילוד, לפי נוהלי המחלקה. מדובר בכמות זעירה של דם, בדרך כלל רק כמה טיפות, שנועדה לאבחן מחלות מוקדם ככל שניתן ולהתחיל בטיפול מיידי במקרים של חוסר או עודף דם, צהבת או חוסר סוכר.

זכרו: זכותכם לסרב לביצוע הבדיקות או למתן הטיפולים. יש להודיע על כך מראש ובכתב למנהל מחלקת היילודים. אי-מתן הודעה על סירוב ייחשב כהסכמה לביצוע הבדיקות ולמתן הטיפולים. בכל שאלה או בקשה להבהרה, אנא פנו לצוות המטפל.

תיתכן נקיטת פעולות רפואיות נוספות לצורך אבחון או טיפול, על פי הוראה רפואית. מידע על כך יובא לידיעתכם מראש.

צהבת: אצל רוב התינוקות מופיעה צהבת קלה, שאינה מדבקת ואינה דורשת טיפול.

בטיחות: לאחר קבלת היילוד לטיפולך את אחראית לביטחונו, ולכן אין להשאירו בחדר ללא השגחת מבוגר, לא על מיטת היולדת ולא על מגש העריסה. אין להתהלך עם התינוק על הידיים מחוץ לחדר, אלא להסיעו בעריסה.