דבר מנהל המחלקה

מחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי זיו היא מחלקה שמשנה את פניה בשנים האחרונות בכל אגפיה השונים. אנו קולטים רופאים חדשים, שמצטרפים לצוות הוותיק, ושואפים בצד שיפור השירות למטופלים, לפתח מוקדי הצטיינות הן בתחומים קליניים חדשים והן במחקר קליני ובסיסי. במסגרת זאת, אגף המיילדות חנך חדרי לידה, מחלקת סיבוכי הריון ומחלקת יולדות ויילודים חדשים. בחדרי הלידה ישנם שני חדרים ללידה טבעית, שמאפשרים ליולדת לעבור את הלידה כמה שניתן ללא התערבות, כולל אמצעים כמו ג'קוזי, סולמות ועוד. זאת, תוך כדי ניטור עוברי אלחוטי, שמאפשר לעקוב אחר הדופק העוברי גם לא בשכיבה ובעת השהות במים.

במחלקת נשים מתבצעים ניתוחים חדשים, כולל ניתוחים מתקדמים לתיקון דליפות שתן וצניחה של איברי האגן באמצעות רשתות סינתטיות, וכן ניתוחים אנדוסקופיים לטיפול בפתולוגיות הקשורות לאיברי הרבייה של האישה, כולל ניתוחים גינקואונקולוגיים, ניתוחי אנדומטריוזיס, טיפול בשרירנים ועוד.

מרפאות הנשים הרחיבו את פעילותן וחידשו פניהן עם הכנסת ציוד אנדוסקופי מהשורה הראשונה בעולם, והן כוללות, בנוסף למרפאות צוואר הרחם ויחידת האולטרה-סאונד, גם מרפאת הריון בסיכון, מרפאת מומים, מרפאה גינקואונקולוגית ומרפאה אורוגינקולוגית, העורכת, בין היתר, בדיקות אורודינאמיקה. בנוסף מתבצעים במרפאה היסטרוסקופיות אבחנתיות וייעוץ גנטי.

מחלקת נשים ויולדות מעורבת במחקר קליני ובסיסי ולאחרונה אף זכתה בפרס ראשון בכינוס מרכזי של רפואת האם והעובר, במחקר שהצליח לזהות אוכלוסיות נשים בסיכון לפתח רעלת הריון באמצעות שימוש בחלבון חדש. המחלקה החלה את שיתוף הפעולה עם הפקולטה החדשה לרפואה בגליל, המסונפת לאוניברסיטת בר אילן. רופאי המחלקה משתתפים בהוראת הסטודנטים והינם חלק מסגל המורים של הפקולטה.

אנו רואים באוכלוסייה של צפון הארץ אוכלוסיית יעד שבית החולים ומחלקת נשים רוצים לשרת, גם מאזורים שבעבר לא נהגו לפקוד את בית החולים. המחלקה מעניקה היום רפואה מודרנית ועדכנית, וכל זאת עם תשומת לב מיוחדת ויחס אישי לכל מטופלת.

ד"ר עינבר בן-שחר
מנהל מחלקת נשים ויולדות