מחלקת ילדים

 

הנהלה
צוות
תיאור המחלקה
מידע שימושי
פעילות אקדמית ומחקרית
מידע להורים
מידע נוסף
מבקרים מספרים הנהלה

 

מנהל המחלקה: פרופסור אנתוני לודרסגן מנהל מחלקה: ד"ר בעין הינו
אחות אחראית: גב' טלי ווקסלר
סגנית אחות אחראית: גב' אלה נחמייב

מזכירה: גב' חנה אלקבץ

 

 צוות

 

רופאים בכירים
פרופ' דני מרון, מחלות זיהומיות
דר' מיכאל הררי
דר' דועא בכרי
דר' אורנה גוטפריד
דר' משה דותן, קרדיולוגיה ילדים
דר' דנה קרופיק, מנהלת מחלקה לרפואה דחופה ילדים
דר' מוניה שעלאן, מתמחה בנוירולוגיה ילדים
דר' לילי היערי, כירורגיה ילדים

רופאים ומתמחים
דר' נסיף עאסלה
דר' שרבל עאסף
דר' אלבינה וולקוב
דר' מירב אלוביץ
דר' זהירה איברהים
דר' עאטף חטיב
דר' סלאח חטיב
דר' איתי מזרחי
דר' פולינה גורביץ
דר' סוזן סולימן
דר' סוזנה חרבוש

ט.נ. ילדים 

דר' וינר יורי - מנהל היחידה לט.נ. ילדים 

דר' מוטי עינן - רופא בכיר 

דר' טטרנקו סבטלנה - רופאה מתמחה 

ענבל וקרט - מזכירת ט.נ ילדים 
 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 תיאור המחלקה


המחלקה לרפואת ילדים מציעה שירותים לכל המגוון הרחב של בעיות בריאות חריפות וכרוניות של ילדים. במחלקה מחלקת אשפוז, חדר מיון ויחידת אשפוז קצר, יחידה לטיפול נמרץ בילדים, ומרפאות חוץ המתמחות בקרדיולוגיה, נפרולוגיה, ריאות, המטולוגיה/אונקולוגיה, אנדוקרינולוגיה וסוכרת ילדים, גנטיקה ומטבוליזם, נוירולוגיה, גסטרואנטרולוגיה ותזונת ילדים, קשב וריכוז, ומעקב וייעוץ כללי (בדגש על הרטבה ועצירות).

מחלקת הילדים כוללת 30 מיטות אשפוז. שיבוץ הילדים לחדרים נקבע משקולים מקצועיים בלבד - ילדים הנזקקים להשגחה מיוחדת ישובצו בחדרים הקרובים לתחנת האחיות, ונערים ונערות ימוקמו בחדרים נפרדים. ייתכן שבמהלך האשפוז יתעורר צורך לשנות את חדר האשפוז בשל המצב הרפואי של הילד.

המחלקה מצוידת בציוד רפואי משוכלל המאפשר ניטור של מצב הילד במהלך אשפוזו. ליד כל מיטה יש ארונית לאכסון חפצים אישיים וכורסה נפתחת למלווה, ולכל חדר יש שירותים ומקלחת צמודים. במטבחון עומדים לרשות המלווים מייחם ומקרר. על פי הוראת המרכז הרפואי רק מלווה אחד יכול להישאר בלילה לצד הילד המאושפז.

במחלקה עובדים מומחים ויועצים במקצועות שונים, המתמחים בטיפול בילדים ומסייעים למיצוי תהליכי האבחון והטיפול ולקיצור משך האשפוז.

המרכז הרפואי מחויב גם למתן השכלה והדרכה לסטודנטים לרפואה ולסיעוד שלוקחים חלק בטיפול בילדים, וזה נעשה תחת השגחתם של מנהל המחלקה והאחות האחראית.

שירותים נוספים במסגרת אשפוז יום: 

ברונכוסקופיה גמישה:
בדיקה שמטרתה לאבחן דלקות ריאה מיוחדות, בעיקר בחולים מדוכאי חיסון, גופים זרים בדרכי האוויר, הפרעות אנטומיות של מיתרי הקול ודרכי האוויר התחתונות. הבדיקה נערכת הן לילדים מאושפזים והן לילדים אמבולטוריים.
הבדיקה מאופיינת בסקירה ישירה ונרחבת של דרכי האוויר ממערות האף והפוליפים, דרך מיתרי הקול, הקנה ועד הפיצולים הקטנים של הריאה.
הבדיקה מבוצעת על ידי רופא מיומן בתפעול מכשיר הברונכוסקופ (צינור גמיש), המצויד בסיבים אופטיים, ומצלמה שסוקרת את דרכי האוויר, ונעשית תחת טשטוש ובהרדמה חלקית.

גסטרוסקופיה: 
בדיקה שבה ניתן לראות את מערכת העיכול העליונה - ושט, קיבה ותריסריון, וזאת באמצעות צינור גמיש שבקצהו מקור אור ומצלמת וידאו זעירה. בעת הצורך הרופא נוטל דגימות רקמה ממערכת העיכול (ביופסיות).

דגש על בטיחות ילדים
מחלקת ילדים מקדמת בטיחות ומניעת היפגעות ילדים. הצוות הסיעודי במחלקה עבר הכשרה להדרכת הורים בנושא מניעת היפגעות בקרב ילדים. כל ילד שמגיע למרכז הרפואי ולמיון ילדים מתאשפז במחלקה. הילד והוריו מקבלים הדרכה בנושא בטיחות, הכוללת הדרכה פרטנית, עלונים רלוונטיים, מידע על אפשרות הפנייה לארגון "בטרם" והמשך הדרכה ומעקב בקהילה.

למידה, משחק והנאה
במרכז הרפואי פועל בית הספר "זיו", בפיקוח משרד החינוך, שתפקידו להעניק תוכן חינוכי, לימודי, רגשי וחברתי לילדים המאושפזים, ולסייע להם להשלים פערי למידה. בצוות ההוראה יש גם מטפלת באומנות. כיתת הלימוד נמצאת בקצה המחלקה. בית הספר פועל בשנת הלימודים בימים א'- ה', בין השעות 15:00-08:00, ובימי ו' בין השעות 13:00-08:00. בזמני החופשות של בתי הספר יש שינויים בזמני הפעילות.  

 
 מידע שימושי

 

מיקום: 

בית הילד

מספר מיטות: 

30

מספרי טלפון: 

מזכירה: 04-6828712
מחלקה: 04-6828900/01
תחנת אחיות: 04-6828903
פקס: 04-6828647

דואר אלקטרוני: 
hana.e@ziv.health.gov.il 
שעות ביקור משפחות:
10:00-12:00 ו- 16:00-21:00

שעות שיחה עם רופא בכיר/רופא ואחות במחלקה: 

בתיאום עם מזכירת המחלקה

  

 
  פעילות אקדמית ומחקרית

במחלקה פועלת תוכנית אקדמית ולימוד סטודנטים.

הצוות הרפואי והסיעוד של המחלקה עורך מחקרים רבים. חלקם זכו בפרסים לאומיים ובין-לאומיים: פרופ' עמירב וד"ר לודר מקדמים מחקר במחלה גנטית Primary Ciliary Dyskinesia. המחקר זכה למענק ממשרד הבריאות בסך של 300 אלף שקל.

פרופסור לודר וד"ר פיטר גילבי, מנהל מחלקת אף-אוזן-גרון, מקדמים מחקר בתחום אקופונקטורה.

ד"ר לודר הינו סגן דיקן הפקולטה לרפואה "אילן בגליל", שנפתחה בצפת בשנת 2011, ועובד כחלק מהנהלת הפקולטה.

ב-20 השנים האחרונות למדו במחלקה סטודנטים לרפואה מהטכניון. סטודנטים מהפקולטה החדשה ימשיכו ללמוד בה בעתיד. בנוסף, במחלקה לומדים סטודנטים לסיעוד, לתזונה, לחינוך מיוחד, לעבודה סוציאלית ולמקצועות קליניים אחרים.  

 

 

 מידע להורים


אנו זקוקים לשיתוף הפעולה שלכם כדי לסייע לאחיות לטפל בילדכם ולהתכונן לביקור הרופאים. אנא ערכו את התארגנות הבוקר בין השעות 08:00-07:30, כולל קיפול כורסאות השינה וכלי המיטה ואיסוף חפצים אישיים. כך אפשר יהיה לנקות את החדר באופן יסודי. האחיות תוכלנה לתת את טיפול הבוקר וביקור הרופאים יתנהל בצורה הטובה ביותר.

שמירה על ניקיון והיגיינה אישית:
אנו זקוקים לעזרתכם במניעת זיהומים במחלקה. אנא הקפידו לרחוץ ידיים לעתים תכופות, או לחטא אותן בחומר החיטוי העומד לרשותכם. הקפידו על ניקיון החדר ועל שימוש בפחי האשפה שמחוץ לחדר. ודאו גם שהצוות המטפל יקפיד על רחיצת ידיים לפני הטיפול בילדכם.

מנוחה וביקורים:
למנוחת הילדים יש תפקיד חשוב בהחלמתם. שעות הביקור מפורסמות על גבי לוח המודעות המחלקתי, ואנו מבקשים מאד להקפיד עליהן. בנוסף, אנא שמרו על השקט והעבירו את הטלפונים למצב שקט. מומלץ מאד להימנע מביקורי ילדים קטנים במחלקה.

שחרור מהמחלקה:
בעת השחרור מנופק מכתב שחרור והנחיות לגבי המשך הטיפול התרופתי והמשך המעקב במרפאת הקהילה, או במרפאות החוץ של המרכז הרפואי. במסגרת הפעילות במחלקה ניתנים מכתבי השחרור בין השעות 16:00-14:00, והדבר עשוי להשתנות בהתאם לצרכי המחלקה.

תורים להמשך מעקב במרפאות החוץ של המרכז הרפואי אפשר לתאם ביום היציאה הביתה, במשרדי המרפאות שבקומת הכניסה, או במספר הטלפון 04-6828880, בימים א'-ה' בין השעות 16:00-08:30.

ביקורי רופאים:
מדי בוקר עוברים רופאי המחלקה בין החדרים לבירור מקרים דחופים ולהכרת הילדים החדשים. בסביבות השעה 10:00 מתקיים ביקור רופאים, הכולל בדיקה מקיפה. בין השעות 14:00-13:00 מתקיים ביקור רופאים נוסף, המנוהל על ידי מנהל המחלקה או רופא בכיר. בהזדמנות זו ניתן לברר פרטים על מצב הילד, תוכניות שחרורו מהמרכז הרפואי והמשך המעקב.

אחיות המחלקה:
בכל אגף נמצאת "אחות הפקדה", האחראית לטיפול בילד. אחות זאת עומדת לרשות המשפחות במהלך המשמרת ותשמח לענות על שאלות. המשפחות מוזמנות גם לפנות לאחות האחראית במשמרת, או לאחראית המחלקה, האחות רבקה סופר, שישמחו לסייע בכל עניין.

החלפת משמרות:
החלפות משמרות האחיות מתקיימות בשעות 07:30-07:00, 15:00-14:30, 23:30-23:00. מהשעה 08:00 עורכות האחיות בדיקות חיוניות במחלקה. בשעה זאת רצוי להמתין לאחיות בחדרים ולהיות מוכנים לתחילת הטיפול. אנא דווחו לאחות האחראית, או לאחראית משמרת על כל יציאה מהמחלקה.

מסירת מידע רפואי:
ניתן לשוחח עם הרופאים הבכירים בכל יום מהשעה 13:00. לתיאום שיחה יש לפנות למזכירת המחלקה. ניתן לתאם פגישה עם מנהל המחלקה, ד"ר אנתוני לודר, באמצעות מזכירתו, גב' חנה אלקבץ.

הארוחות במחלקה:
הארוחות מוגשות בחדר האוכל או מובאות למיטות הילדים שאינם יכולים לקום.
ארוחת הבוקר מוגשת בשעות 09:00-08:00.
ארוחת הצהריים מוגשת בשעות 13:00-12:00.
ארוחת הערב מוגשת בשעות 19:00-18:00.
יש להודיע לצוות הרפואי על מגבלות מזון כלשהן על מנת שיוזמן לילד מזון חליפי.
שימו לב שהארוחות במחלקה מיועדות לילד המאושפז בלבד. ההורים מוזמנים לסעוד בקפטריה.

  

 
  מידע נוסף

קישורים

פורום רפואת ילדים באתר mamy בניהול פרופסור אנתוני לודר

פורום גנטיקה באתר beOK בניהול פרופסור אנתוני לודר

ארגון בטרם

אתר "חיסונים"

רפואת ילדים במשרד הבריאות
 

 
  מבקרים מספרים