מחלקת ילדים


  
הנהלה
צוות
תיאור המחלקה
מידע שימושי
פעילות אקדמית ומחקרית
מידע להורים
מידע נוסף

  הנהלה


מנהל המחלקה:
פרופסור אנתוני לודר , מומחה בגנטיקה רפואית ומחלות מטבוליות
 

 

סגן מנהל מחלקה:
ד"ר דועאא בכרי, מומחית בהמטולוגיה אונקולוגיה ילדים
אחות אחראית: גב' טלי ווקסלר
סגנית אחות אחראית: גב' אלה נחמייב
מזכירה: גב' חנה אלקבץ

  צוות

 
רופאים בכירים
פרופ' דני מרון, יועץ במחלות זיהומיות
דר' מיכאל הררי, מרפאת עקב אשפוז, הרטבה ועצירות
דר' דועאא בכרי, מומחית בהמטולוגיה אונקולוגיה ילדים
דר' ביאן הינו, מומחה בגסטרואנטרולוגיה ילדים 
דר' אורנה גוטפריד, מנהלת מרפאות חוץ ילדים ומרכז סוכרת נעורים
דר' משה דותן, קרדיולוגיה ילדים
דר' מוניה שעלאן, מומחית ברפואת ילדים ומומחית בנוירולוגיה ילדים
דר' לילי היערי, מנהלת כירורגיה ילדים

רופאים ומתמחים
דר' ביאן אבו סאלח 
דר' חאתם עואד
דר' אחסאן נאסר
דר' עאטף ח'טיב
דר' גלאא אבראהים
דר' זאהר אבו עואד
דר' בראא ח'טיב
דר' חנאן אשקר
דר' סוזאן סולימן
דר' עלי טרביה
דר' יאנה קוז'בנקוב


רופאי בית במחלקת ילדים :

דר' נסיף עאסלה
דר' איגור גוכלר (תורן חוץ)

היחידה לטיפול נמרץ ילדים :

מנהל דר' וינר יורי - מנהל היחידה לט.נ. ילדים 
אחות אחרית: גב' ציפורה
דר' מוטי עינן - רופא בכיר
דר' טטרנקו סבטלנה - רופאת בית בטיפול נמרץ
מזכירה: גב' ענבל וקרט

המחלקה לרפואה דחופה ילדים :

מנהלת:
דר' דנה קרופיק
אחות אחראית: גב' אורית אוחנה
לראש העמוד


 תיאור המחלקה

תיאור המחלקה
המחלקה לרפואת ילדים מציעה שירותים לכל המגוון הרחב של בעיות בריאות חריפות וכרוניות של ילדים כולל בעיות כירורגיות. ענפי המערך:במחלקת אשפוז, מחלקה לרפואה דחופה ילדים (חדר מיון) ויחידת אשפוז יום, יחידה לטיפול נמרץ בילדים, ומרפאות חוץ: קרדיולוגיה ילדים, המטולוגיה/אונקולוגיה, אנדוקרינולוגיה וסוכרת ילדים, גנטיקה ומטבוליזם, נוירולוגיהילדים והתפתחות, גסטרואנטרולוגיה ותזונת ילדים, קשב וריכוז, ומעקב וייעוץ כללי ברפואת ילדים (בדגש על הרטבה ועצירות.קיימת בדיקות מיוחדות למטופלים סורים תקופתיות.
מחלקת הילדים כוללת 32 מיטות אשפוז כולל חדר בידוד מיוחד. שיבוץ הילדים לחדרים נקבע משקולים מקצועיים בלבד, לכן - יתכן שבמהלך האשפוז יתעורר צורך לשנות את חדר האשפוז בשל המצב הרפואי של הילד.
המחלקה מצוידת בציוד רפואי משוכלל, חדר טיפולים מיוחד וחדר לטיפול בכוויות. חדרי אשפוז מעוצבים לנוחות, פרטיות ורווחת המטופלים. בכל חדר שרותים ומקלחת. ליד כל מיטה יש ארונית לאכסון חפצים אישיים וכורסה נפתחת למלווה, ולכל חדר יש שירותים ומקלחת צמודים. במטבחון עומדים לרשות המלווים מייחם ומקרר. על פי הוראת המרכז הרפואי רק מלווה אחד יכול להישאר בלילה לצד הילד המאושפז.
במחלקה עובדים מומחים ויועצים במקצועות שונים, המתמחים בטיפול בילדים ומסייעים למיצוי תהליכי האבחון והטיפול ולקיצור משך האשפוז.
המרכז הרפואי מחויב גם למתן השכלה והדרכה לסטודנטים לרפואה ולסיעוד שלוקחים חלק בטיפול בילדים, וזה נעשה תחת השגחתם של מנהל המחלקה והאחות האחראית.

שירותים נוספים במסגרת אשפוז יום:
 

גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה  
בדיקה שבה ניתן לראות את מערכת העיכול העליונה ותחתונה - ושט, קיבה ותריסריון, ומעי הגס. הבדיקה נעשית תחת טשטוש באמצעות צינור גמיש ("אנדוסקופ") שבקצהו מקור אור ומצלמת וידאו זעירה. בעת הצורך הרופא נוטל דגימות רקמה ממערכת העיכול (ביופסיות).

דגש על בטיחות ילדים  
מחלקת ילדים מקדמת בטיחות ומניעת זיהומים היפגעות ילדים. הצוות הסיעודי במחלקה עבר הכשרה להדרכת הורים בנושא מניעת היפגעות בקרב ילדים. כל ילד שמגיע למרכז הרפואי ולמיון ילדים מתאשפז במחלקה. הילד והוריו מקבלים הדרכה בנושא בטיחות, הכוללת הדרכה פרטנית, עלונים רלוונטיים, מידע על אפשרות הפנייה לארגון "בטרם" והמשך הדרכה ומעקב בקהילה.כל צוות המחלקה מקפידה לשמור על נקיון וסדר על מנת למנוע זיהומים. המחלקה מצוידת באמצעים מודרנים לאתר להתריע ולתת מענה לכל סוג של מצב חרום שעלול לקרות.

למידה, משחק והנאה
 

במרכז הרפואי פועל בית הספר "זיו", בפיקוח משרד החינוך, שתפקידו להעניק תוכן חינוכי, לימודי, רגשי וחברתי לילדים המאושפזים, ולסייע להם להשלים פערי למידה. בצוות ההוראה יש גם מטפלת באומנות. כיתת הלימוד נמצאת בקצה המחלקה. בית הספר פועל בשנת הלימודים בימים א'- ה', בין השעות 15:00-08:00, ובימי ו' בין השעות 13:00-08:00. בזמני החופשות של בתי הספר יש שינויים בזמני הפעילות. 


לראש העמוד


 מידע שימושי
 

מיקום:
בית הילד

מספר מיטות:
30

מספרי טלפון:
מזכירה: 04-6828712
מחלקה: 04-6828900/01
תחנת אחיות: 04-6828903
פקס: 04-6828647

דואר אלקטרוני:
hana.e@ziv.health.gov.il

שעות ביקור משפחות:

10:00-12:00 ו- 16:00-21:00

שעות שיחה עם רופא בכיר/רופא ואחות במחלקה:
בתיאום עם מזכירת המחלקה

לראש העמודפעילות אקדמית ומחקרית

במחלקה פועלת תוכנית אקדמית ולימוד סטודנטים.

הצוות הרפואי והסיעוד של המחלקה עורך מחקרים רבים. חלקם זכו בפרסים לאומיים ובין-לאומיים.

המחלקה מקדמת מחקר בתחום שיפור בחווית החולה באמצעות תמונות של הצוות מודפסות וכעת עובדים על יישום למחשבי טבלט, בתמיכת מענק מיוחד של 50,000 ₪.

מענק של 250,000 דולר אוסטרלי הושג למען מחקר רב היקף למניעת פציעות ילדים בתאונות, מחקר נעשה במלר"ד ילדים ומחלקת ילדים.

בתקופה האחרונה הסתיים מחקר בשיתוף בין פרופ' ישראל עמירב ופרופ' לודר בתחום מחלה גנטית נפוצה ברמת הגולן Primary Ciliary Dyskinesia. המחקר זכה למענק ממשרד הבריאות בסך של 300,000₪.

פרופ' לודר וד"ר פיטר גילבי (לשעבר מנהל המחלקה לאף, אוזן וגרון), דר' שלמה ברייטלר ומר יניב אברהם פרסומו לאחרונה מחקר בתחום אקופונקטורה וטיפול בכאב לאחר ניתוח.

פרופ' לודר משמש סגן דיקן של הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי בגליל של אוניברסיטת בר אילן בצפת.
 

מידע להורים

כללי
כל אנשי הצוות מזוהים ע"י טגי זיהוי, והם יציגו את עצמם בעת כל טיפול. זכותכם להכיר את מטופליכם! אנחנו מבקשים לעיין בדלתות כניסה ויציאה במקרה שתתבקשו לצאת מהר בעת חרום. אנא תתענינו בהוראות אש ורעידת אדמה שרשומות בפוסטרים מיוחדים במחלקה. אתם מוזמנים לעשות שימוש בגינה המיוחדת במחקלה -אנא לשמור על הנקיון וסדר ותזכרו -העישון אסור באופן מוחלט במחלקה ובסביבה כולל הגינה. אנא לא להשאיר ילד או חפצים ללא השגחה. אנו זקוקים לשיתוף הפעולה שלכם כדי לסייע לאחיות לטפל בילדכם ולהתכונן לביקור הרופאים. אנא ערכו את התארגנות הבוקר בין השעות 08:00-07:30, כולל קיפול כורסאות השינה וכלי המיטה ואיסוף חפצים אישיים. כך אפשר יהיה לנקות את החדר באופן יסודי. האחיות תוכלנה לתת את טיפול הבוקר וביקור הרופאים יתנהל בצורה הטובה ביותר.

שמירה על ניקיון והיגיינה אישית:
אנו זקוקים לעזרתכם במניעת זיהומים במחלקה. אנא הקפידו לרחוץ ידיים לעתים תכופות, או לחטא אותן בחומר החיטוי העומד לרשותכם. הקפידו על ניקיון החדר ועל שימוש בפחי האשפה שמחוץ לחדר. ודאו גם שהצוות המטפל יקפיד על רחיצת ידיים לפני הטיפול בילדכם.

מנוחה וביקורים:
למנוחת הילדים יש תפקיד חשוב בהחלמתם. שעות הביקור מפורסמות על גבי לוח המודעות המחלקתי, ואנו מבקשים מאד להקפיד עליהן. בנוסף, אנא שמרו על השקט והעבירו את הטלפונים למצב שקט. מומלץ מאד להימנע מביקורי ילדים קטנים במחלקה.

שחרור מהמחלקה:
בעת השחרור מנופק מכתב שחרור והנחיות לגבי המשך הטיפול התרופתי והמשך המעקב במרפאת הקהילה, או במרפאות החוץ של המרכז הרפואי. במסגרת הפעילות במחלקה ניתנים מכתבי השחרור בין השעות 16:00-14:00, והדבר עשוי להשתנות בהתאם לצרכי המחלקה.
תורים להמשך מעקב במרפאות החוץ של המרכז הרפואי אפשר לתאם ביום היציאה הביתה, במשרדי המרפאות שבקומת הכניסה, או במספר הטלפון 04-6828880, בימים א'-ה' בין השעות 16:00-08:30.

ביקורי רופאים:
מדי בוקר עוברים רופאי המחלקה בין החדרים לבירור מקרים דחופים ולהכרת הילדים החדשים. בשעה 09:30 כל יום (לבד שבת) מתקיים ביקור רופאים על הקבלות החדשות, הכולל היכרות עם המשפחה ובדיקה מקיפה. בין השעות 14:00-12:00 מתקיים ביקור צוות מרכזי, המנוהל על ידי מנהל המחלקה או רופא בכיר. בהזדמנות זו ניתן לברר פרטים על מצב הילד, תכוניות שחרורו מהמרכז הרפואי והמשך המעקב.

אחיות המחלקה :
בכל אגף נמצאת "אחות הפקדה", האחראית לטיפול בילד. אחות זאת עומדת לרשות המשפחות במהלך המשמרת ותשמח לענות על שאלות. המשפחות מוזמנות גם לפנות לאחות האחראית במשמרת, או לאחראית המחלקה, האחות רבקה סופר, שישמחו לסייע בכל עניין.

החלפת משמרות:
החלפות משמרות האחיות מתקיימות בשעות 07:30-07:00, 15:00-14:30, 23:30-23:00. מהשעה 08:00 עורכות האחיות בדיקות חיוניות במחלקה. בשעה זאת רצוי להמתין לאחיות בחדרים ולהיות מוכנים לתחילת הטיפול. אנא דווחו לאחות האחראית, או לאחראית משמרת על כל יציאה מהמחלקה.

מסירת מידע רפואי:
ניתן לשוחח עם הרופאים הבכירים בכל יום בביקור המרכזי מהשעה 12:00. לתיאום שיחה פרטנית יש לפנות למזכירת המחלקה.

הארוחות במחלקה:
הארוחות מוגשות בחדר האוכל או מובאות למיטות הילדים שאינם יכולים לקום.
ארוחת הבוקר מוגשת בשעות 09:00-08:00.
ארוחת הצהריים מוגשת בשעות 13:00-12:00.
ארוחת הערב מוגשת בשעות 19:00-18:00.
יש להודיע לצוות הרפואי על מגבלות מזון ומצבי אלרגיה כלשהן על מנת שיוזמן לילד מזון חליפי.
שימו לב שהארוחות במחלקה מיועדות לילד המאושפז בלבד. ההורים מוזמנים לסעוד בקפטריה.


לראש העמוד

  מידע נוסף

קישורים

ארגון בטרם
אתר "חיסונים"
רפואת ילדים במשרד הבריאות