לקראת החמסין הצפוי בסוף השבוע מזהירים במרכז בריינין לסוכרת נעורים מנות האינסולין עלולות להינזק

14/3/2013

ד"ר אורנה דלי-גוטפריד, מנהלת מרכז בריינין לסוכרת נעורים, במרכז הרפואי זיו מסבירה כי כאשר האינסולין, העשוי חלבון נחשף לטמפרטורות גבוהות, הוא משנה את מבנהו והתרופה הופכת לבלתי יעילה.
ד"ר דלי גוטפריד אומרת, כי עבור חולי סוכרת נעורים מדובר בסכנת חיים. כאשר ישנו מחסור של אינסולין הגוף מתחיל לפרק שומנים וחלבונים. כתוצאה מפירוק השומנים נוצרים קטונים שהצטברותם בדם גורמת לחמצת מטבולית סוכרתית. מצב זה בצורתו הקיצונית, מהווה סכנת חיים.

"בקיץ הישראלי הטמפרטורות גבוהות מאוד, שהייה של אפילו שלושת רבעי שעה בחוץ עלולה להרוס את האינסולין שברשות החולה ולסכן את חייו. במקרה כזה חשוב להיות ערים לסימנים כגון רמת סוכר גבוהה, כאבי ראש, סחרחורות ובחילות ולא לתת למצב להתדרדר. במצב זה יש לפנות בדחיפות לסיוע רפואי" אומרת ד"ר דלי גוטפריד.

ד"ר דלי גוטפריד ממליצה לחולי סוכרת לא לצאת לשטח במזג אוויר חם במיוחד, אלא להישאר במקומות ממוזגים ומוצלים. אם אין ברירה והם חייבים לצאת אל מזג האוויר החם יש להצטייד בערכת אינסולין חלופית, שאותה חובה לשמור בקירור, בצידנית מלאה קרח.

המרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים, בראשות ד"ר אורנה דלי-גוטפריד, מטפל בעשרות מטופלים מכל רחבי הארץ, המגיעים אליו בזכות הטיפול המתקדם המוצע. הצוות הרב-מקצועי במרפאה, הכולל רופאה מומחית ברפואת ילדים, רופא ילדים, אחות מחנכת סוכרת, דיאטנית מומחית לסוכרת, עובדת סוציאלית ופסיכולוג, פועל בגישה מערכתית מתוך הכרה בחשיבות של התגייסות המשפחה להתמודדות מוצלחת עם הקושי. הצוות הרפואי מלווה את המשפחות מרגע אבחון המחלה. בנוסף להדרכות הקבועות, צוות המרכז מקיים סדנאות למטופליםהעוסקות בפן החברתי-רגשי של המחלה, בגיל ההתבגרות ובסוגיות נוספות.