מכונית היגואר העתיקה של סבא נמכרה, מחלקת הילדים במרכז הרפואי זיו קיבלה מכשירי טאבלט במתנה

3/12/2014

תרומה מרגשת של 14 מכשירי טאבלט למחלקת ילדים במרכז הרפואי זיו, עם סיפור מיוחד מאחוריה. מכונית יגואר עתיקה שאוחסנה במשך 22 שנים נמכרה לאספן ובתמורה שנתקבלה נקנו מכשירי טאבלט שנתרמו לשלוש מחלקות ילדים בבתי חולים בארץ – המרכז הרפואי זיו, בית חולים ברזילי באשקלון ובית החולים הלל יפה בחדרה.

סיפורה של מכונית היגואר מתחיל בשנות ה- 70 המוקדמות של המאה ה- 20 בבית משפחת קמינר בארצות הברית, ובאבי המשפחה נחום קמינר, שעסק במכונאות של רכבי יוקרה אירופיים. מדי פעם רכש נחום גרוטאות של מכוניות לצורך חלקי חילוף, ויום אחד גילה שהוא הבעלים של שלוש מכוניות יגואר MarK 2 שיוצרו בתחילת שנות ה60. נחום החליט לקחת על עצמו פרוייקט, לאסוף את החלקים הטובים מכל אחת מהמכוניות ולבנות מהם מכונית אחת מושלמת. הוא חידש את כל החלקים, המנוע, הריפודים וכל המערכות המקוריות של המכונית, צבע אותה, והצליח להוציא לרכב רישיון ואישור נהיגה. במהלך השנים יצאו בני משפחת קמינר עם מכונית היגואר המשופצת לטיולי שבת, סיורים ומפגשים של אספנים. בשנת 1992 הלך נחום לעולמו לאחר מאבק במחלה קשה והרכב אוכסן על ידי אלמנתו , שרה קמינר.
לפני כשנתיים, אחרי 20 שנות אכסון, החליטו בני המשפחה לבדוק את מכונית היגואר האהובה של אביהם. לצערם מצב המכונית היה עגום מאד. בני המשפחה - האלמנה שרה ושלושת ילדיו של נחום- רונית, גליה ודרור, החליטו כי אין ביכולתם לחדש את המכונית המיוחדת ולהחזירה לימי תהילתה ולכן יעניקו אותה כתרומה למטרה טובה. הבן דרור, המתגורר בישראל , פנה לאספני מכוניות במטרה למכור הרכב הנדיר במחיר סמלי, כאשר התמורה תיתרם לעמותה אותה תיבחר המשפחה. ההתעניינות מצד האספנים היתה עצומה, והרכב הובא ארצה ונמכר, וכעת עובר תהליך רסטורציה מקיפה על די הקונה המאושר.
את התמורה ממכירת המכונית החליטו בני המשפחה למנף עבור מטרה חיונית וחיובית , והחליטו לתרום למחלקות ילדים בשלושה בתי חולים בארץ 14 מחשבי טאבלט לכל מחלקה.

בשבוע האזכרה של אבא וסבא נחום, הגיעו בני משפחת קמינר המורחבת, האם שרה, שלושת הילדים ובני זוגם ו-9 נכדים והעניקו את מכשירי הטאבלט החדשים למחלקות הילדים במרכז הרפואי זיו בצפת, בבית החולים ברזילי באשקלון ובבית החולים הלל יפה בחדרה, בו נולד הבן דרור.

במחלקת ילדים במרכז הרפואי זיו נפגשו בני משפחת קמינר עם פרופ' אנטוני לודר, מנהל המחלקה, ריקי סופר, האחות האחראית במחלקה ומר אבידן לאנדו, אח במחלקה. פרופ' לודר הדגיש את חשיבותם של הטאבלטים עבור הילדים המאושפזים במחלקה, שיוכלו להשתמש במכשירים לצרכי לימוד ומשחק. לדבריו של פרופ' לודר: "לילדים כיום אוריינות מחשב מגיל רך. דרך אספקת מידע וניסיונות אינטראקטיביים, השימוש הנכון של מדיה דיגיטלית עשוי להפוך את השהייה של הילד ושל משפחתו ליותר מרגיעה בסביבת בית חולים. אני בטוח שהטאבלטים יסייעו לילדים לעבור את הזמן בצורה מועילה וחינוכית יותר. אנחנו שמחים מאד לקבל את התרומה הזאת, אשר מהווה דוגמה מצוינת של הקשרים הקרובים שיש לנו עם הקהילה, וגם המודעות שהולכת וגדלה שפילנתרופיה אינה מיועדת רק למרכז העשיר של המדינה" ציין פרופ' לודר.

ד"ר דנה קרופיק
, מנהלת מיון ילדים במרכז הרפואי זיו, הסבירה את חשיבות השימוש בטאבלטים: "בזמן ביצוע פעולה רפואית לא נעימה ,או כזו הגורמת לחרדה בקרב הילדים ,אנו משתמשים במכשיר הטאבלט על מנת להסיח את דעתו של הילד. בעזרת שימוש בטאבלטים ניתן להתאים את טכניקת הסחת הדעת לגיל המטופל - פעוטות יכולים לצפות בסרטים בעוד שילדים גדולים יותר יכולים לשחק משחקי מחשב ועל ידי ריכוז במשימה המעניינת אותם להתעלם מהפעולה המבוצעת באותו הזמן" אמרה ד"ר קרופיק.

בני משפחת קמינר הביעו תקווה כי תרומתם תעניק שמחה, בידור ועיסוק לילדים המתוקים המאושפזים, וציינו כי בחרו לתת את תרומתם דווקא לבתי חולים מרוחקים מהמרכז מפני שהם מאמינים שלילדים בפריפריה מגיעים אמצעים שווים לאלו שבמרכז הארץ וכי קיימת נטייה להתעלם דווקא מבתי חולים בפריפריה המשוועים לתרומות.