מידע כללי לבדיקות PET-CT

הערה: על מנת להכין את עצמך לבדיקה, מומלץ לקרוא בעיון את הסעיף בהמשך המכונה כיצד להתכונן לבדיקה? כל היתר הוא בגדר מידע לשירותך, במידת העניין.

הסבר לנבדק על בדיקת PET- CT:

בדיקת PET-CT משלבת שתי טכנולוגיות PET ו- CT- והמכשירים החדישים מהירים מאוד ומסוגלים לסרוק אזורים נרחבים בזמן קצר. הבדיקה אינה מכאיבה והנבדק רק צריך לשכב בתוך המצלמה כ-10-20 דקות.

"פט" - בדיקת ה - (PET (Positron Emission Tomography - היא סריקה המבוססת על הזרקת כמות זעירה של חומר רדיואקטיבי. הסמן ניתן דרך הוריד, ונקלט בגוף בצורה שמלמדת מהו המצב הרפואי של הנבדק, במיוחד, מבחינה ביולוגית ומולקולרית. פיזור הסמן בגוף, ניתן לזיהוי וצילום באמצעות סורק PET הקולט את הקרינה המזערית הנפלטת מהסמן. הסמן השכיח ביותר בשימוש הוא ה-FDG, שהוא סוכר המסומן בפלואור 18.

"סי טי" - בדיקת ה -(CT (Computed Tomography- היא שיטת סריקה אנטומית-רנטגנית ממוחשבת של רקמות ואיברים. בשיטה זו ניתן לזהות מצבי מחלה, בעיקר ע"י הדגמת שינוים מבניים באיברי הגוף. בחלק מהבדיקות מוזרק חומר ניגוד על בסיס יוד, המאפשר אבחנה טובה יותר. בהקשר זה, יש להודיע מראש לצוות על רגישות ליוד או לחומרים אחרים, על אסטמה או על הפרעה בתפקוד הכליות.

בשנים האחרונות, הפכה בדיקת PET-CT עם הסמן FDG לכלי אבחוני מוביל של סוגי סרטן שונים ולקביעת מידת פיזורם בגוף, והערכת תגובתם לטיפול. מעבר לכך, הבדיקה נמצאה יעילה באיתור זיהומים וכן משמשת במסגרת בירור נוירולוגי של מחלות מסוג אפילפסיה ומחלות ניווניות של המח, במחלות לב, ועוד. לצד הסמן FDG, אנו משתמשים לעיתים גם בסמנים אחרים, למשל, לצורך מעקב אחר גידולי בלוטת הערמונית.

מהלך בדיקת PET:

מרגע כניסתך ליחידת ה- PET-CT מתחיל תהליך הבדיקה הנמשך בד"כ לא יותר מ-3 שעות. כשעה לפני הצילום יוזרק לך החומר הרדיואקטיבי (שהוא בד"כ FDG), ולאחר ההזרקה תתבקש לעבור לחדר המתנה מיוחד. במהלך ההמתנה תתבקש לנוח בכורסה, ורצוי שתימנע מפעילות יתר, מדיבור ומשימוש בטלפון נייד. אין לצאת מחדר ההמתנה, המצויד בשירותים, לאחר ההזרקה. בזמן ההמתנה תקבל הוראות להתחיל בשתיית חומר ניגוד – כוס אחת כל 10 דקות (לצורך הדגמה טובה של המעי) ותוכל לגשת לשירותים צמודים. בכל מקרה, לפני כניסתך לבדיקה תתבקש לרוקן את כיס השתן. לפני הסריקה תתבקש להוריד תכשיטים, חגורות וכל חפץ מתכתי מהגוף. מיד לפני הצילום, טכנאי רפואה גרעינית ימקם אותך לשכיבה בנוחות מקסימאלית על מיטת הסורק. המיטה ממונעת, וכאשר הטכנאי יעזוב את החדר אל חדר הבקרה הסמוך, ויודיע לך שהבדיקה מתחילה, המיטה תנוע אל תוך חלל המכשיר. בכל זמן הבדיקה תוכל לדבר עם הטכנאי גם כשהוא מחוץ לחדר, והטכנאי יראה אותך גם ישירות, וגם באמצעות מצלמת-קיר. תחילה יבוצע צילום ה- CT -שנמשך כ- 2 דקות. יתכן שבמהלכו נזריק לך חומר ניגוד (יוד) לווריד, שאולי יגרום לך לתחושת חום. לאחר מכן תבוצע סריקת ה- PET שתמשך כ- 10-20 דקות. לאחר סיום ההליך, יש להמתין לטכנאי אשר יעזור לך לרדת מהמיטה באופן בטוח. לאחר תקופת השגחה קצרה תשוחרר מהמכון.

 

כיצד להתכונן לבדיקה?

• לפני זימון יש לשלוח הפנייה מרופא מומחה והתחייבות כספית.

• אם את/ה מקבל/ת טיפול כימותרפי רצוי לא לבצע את הבדיקה טרם חלפו שבועיים לפחות מקבלת הטיפול האחרון. לאחר טיפולים קרינתיים כדאי להמתין לפחות 6 שבועות. במקרים חריגים יש להתייעץ ברופא המפנה וליידע אותנו.

• חולים המטופלים בגליבק, צריכים לברר מבעוד מועד עם הרופא המפנה האם הוא מעוניין שהבדיקה תבוצע לאחר הפסקת התרופה למשך שבועיים, או תוך נטילתה.

• אם אתה מקבל טיפול בסטרואידים, עליך להתייעץ עם הרופא המפנה לגבי העיתוי, ולידע אותנו לגבי עצם הטיפול בסטרואידים.

• ניתן לבצע את הבדיקה במהלך טיפול הורמונלי ובמהלך טיפול בביספוספונטים.

• לגבי טיפולים ביולוגיים, מומלץ להגיע לבדיקה רחוק ככל הניתן מן הטיפול האחרון, בתיאום עם הרופא המפנה.

• במידה ואת/ה מטופל/ת בתרופות המגבירות ספירה לבנה, מומלץ להמתין 7-10 ימים מקבלת Neupogen, ו-14 ימים מקבלת Neulastin .

• חולי סוכרת המגיעים להיבדק: רצוי שיגיעו עם ערכי סוכר שעד 150 מ"ג. ערכי סוכר גבוהים יותר עלולים לפגוע במהימנות הבדיקה. יש להודיע על סכרת בעת קביעת התור לצורך מתן הסבר והכנה מראש לבדיקה.

• בחולי סוכרת הנוטלים מטפורמין ומיועדים לבדיקה עם חומר ניגוד המכיל יוד, יש לשקול להפסיק את התרופה למשך 48 שעות סביב הבדיקה, אך זאת, רק בתיאום עם הרופא המפנה. אם אכן ניתן חומר ניגוד יודני, בזמן הבדיקה, יש לבצע בדיקת קריאטינין בדם, לפני החזרה לתרופה.

• חשוב להימנע מפעילות גופנית מאומצת 48 שעות טרום הבדיקה.

• יש להצטייד בתוצאות בדיקת דם לתפקודי כליה שבוצעה בסמוך לבדיקה, ולכל היותר חודש לפני מועד התור.

• יש להגיע לבדיקה לאחר צום של 4 שעות לפחות. ניתן לשתות מים בלבד. אין ללעוס מסטיק/ לאכול סוכריות בטווח של 4 שעות שלפני הבדיקה (גם אם הם נטולי סוכר). יש להימנע משתייה ממותקת ומאלכוהול ערב לפני הבדיקה. במקרה של קבלת עירוי בנבדק מבוגר מאושפז, במסגרת הצום המקדים אסור לתת לו סוכר בעירוי, לפחות ב- 4 השעות שלפני הבדיקה. לגבי ילדים קטנים, יינתנו הוראות בנפרד.

• יש להצטייד בצילומים קודמים של (מיפויים CT, MRI, PETCT ) נא להביא דיסקים ותשובות אם בוצעו במרכז רפואי אחר.

• יש להימנע מהגעה עם תכשיטים או חפצי ערך, ומחלקי לבוש מתכתיים, ביום הבדיקה.

• ניתן ליטול תרופות כרגיל, בתנאי שאינן מכילות סוכר, ובליווי מים בלבד.

• למי שסובל מפוביה ממקומות סגורים כדאי לשקול ליטול תרופות הרגעה לפני הבדיקה, בייעוץ הרופא המטפל. במקרה כזה, רצוי להימנע מנהיגה, ובמקרה הצורך לבוא עם נהג מלווה. הדברים נכתבים כמשנה זהירות, היות והמצלמה פתוחה משני צדדיה, ובד"כ אין בעיה לנבדקים לשכב בתוכה.

• יש להגיע למשרד הקבלה בזמן שנקבע. מאחרים עלולים להפסיד את תורם. משך השהות במכון עד 4 שעות.

• בכל ביטול או עיכוב יש ליידע אותנו מיד בטלפונים 077-3631010. ניתן גם להשאיר הודעה בשעות בהן המשרד סגור, ולהשאיר טלפון כדי שנוכל לחזור אליך. ניתן גם להתקשר אלינו בכל שאלה אחרת.

שאלות נפוצות :

האם מותר לי לבוא במגע עם אנשים אחרים אחרי הזרקת הסמן?
מותר. הקרינה הנפלטת מהגוף היא ברמה מזערית ואינה מסכנת אותך או את האנשים שסביבך.


האם יוזרק לי חומר ניגודי המכיל יוד?
במקרים רבים אנו מעוניינים להזריק חומר ניגוד המכיל יוד, על מנת לשפר את איכות הבדיקה. החומר לא יוזרק אם אין בו צורך, או במקרים בהם קיימת רגישות לחומר ניגוד כזה, או קיימת הפרעה משמעותית בתפקודי כליות או בכל בעיה אחרת שבגללה יחליט הרופא שלא להזריק חומר כזה. אם תוזרק, הטכנאי והאחות יידעו אותך על כך מראש. אם ידוע לך, שאסור להזריק לך חומר ניגוד כזה עליך ליידע אותנו.

האם ניתן לבצע את הבדיקה בהריון?
באופן כללי בדיקות הכרוכות בחשיפה לקרינה אינן מומלצות בהריון. אם הנך בהריון או שקיימת אפשרות סבירה שאת בהריון, יתכן בהחלט שהבדיקה לא תבוצע. עליך לדווח על הריונך לרופא או לטכנאי המכון טרם קבלת הזריקה.

האם מותר להניק אחרי בדיקת PET-CT ?
ביממה הראשונה אחרי המיפוי מופרשת כמות קטנה של החומר הרדיואקטיבי בחלב האם. לפיכך, יש להפסיק הנקה ל - 24שעות. מומלץ לשאוב את החלב ולזרוק אותו. לאחר מכן ניתן לחדש את ההנקה ללא חשש.

האם ישנן תופעות לוואי לבדיקה?
לא ידועות תופעות לוואי לאחר PET.
תופעות לואי לאחר הזרקת חומר ניגוד ידועות, כמו בבדיקות CT דומות.