כאב בצד שמאל של הבטן

כאב בטן בצד שמאל הוא כאב שאי אפשר לפספס. בצידה השמאלי של הבטן יש איברים רבים כגון הקיבה, חלק מהלבלב, הכליה השמאלית וחלק מהמעי הגס, ולכן כאב זה עלול להופיע מסיבות רבות ומגוונות (למשל גזים, צרבות, קלקולי קיבה ועוד). הכאב הזה לא נעים, אך לרוב הוא אינו מסוכן, ובכל זאת חשוב לדעת לזהות מתי כאבי בטן מתמשכים בצד שמאל עלולים להיות מסוכנים ודורשים בדיקה רפואית, למשל מעי רגיז, אבנים בכליות, ציסטות בשחלות או מקרים אחרים הדורשים טיפול רפואי ובדיקה מעמיקה. כמו כל כאב, הבסיס לטיפול והריפוי של כאבי בטן בצד שמאל תלויים באבחון מדויק של הגורמים לכאב. במאמר זה נבין ביחד ממה כאבים אלה יכולים לנבוע ומתי כדאי שנפנה לרופא לאבחון ולטיפול רפואי, ומתי שינוי באורח החיים וטיפול ביתי יוכלו לפתור את הבעיה.

איך מרגישים כאבי בטן בצד שמאל?

כאבי בטן בצד שמאל מורגשים בדרך כלל כחוסר נוחות וכאב באזור כולו או באזור ממוקד, לפי הנסיבות. ייתכן שתחוו התכווציות, לחץ, תחושת שריפה, רגישות או כאב חד ודוקר.

כדי להבין טוב יותר את הנושא, כדאי להכיר את האיברים הממוקמים באזור זה. הצד השמאלי של הבטן מכיל כמה מבנים עיקריים:

 • כליה שמאלית
 • שופכן שמאלי
 • חלק מהמעי הגס – מעי גס סיגמואיד ומעי גס יורד
 • שחלה שמאלית (אצל נשים)
 • חצוצרה שמאלית (אצל נשים)

חשוב לציין שלא כל כאבי הבטן בצד שמאל מעידים על בעיה בריאותית חמורה. עם זאת, כאשר חזק, מתמשך או מלווה בתסמינים נוספים, מומלץ להתייעץ עם רופא.

סיבות שכיחות לכאבי בטן בצד שמאל

ישנן כמה סיבות שכיחות לכאבי בטן בצד שמאל:

 • תסמונת המעי הרגיז (IBS) – תסמונת המעי הרגיז היא הפרעה נפוצה המשפיעה על המעי הגס ועלולה לגרום לכאבים בבטן השמאלית התחתונה, בליווי תחושת נפיחות, גזים ושינויים ביציאות.
 • אבנים בכליות – כאשר משקעים קשים של מינרלים ומלחים נוצרים בכליות, הם עלולים לגרום לכאב חמור משני צידי הבטן. הכאב מאבנים בכליות יכול להיות מורגש בצד השמאלי התחתון או הימני של הבטן, והוא עשוי להקרין לגב התחתון.
 • דיברטיקוליטיס – שקיות קטנות הנקראות דיברטיקולה עלולות להתפתח על הרירית הפנימית של המעי הגס, (בייחוד בצד שמאל). כאשר שקיות אלו הופכות מודלקות או מזוהמות, הן עלולות לגרום לכאב בבטן השמאלית התחתונה.
 • ציסטות בשחלות – אצל נשים, ציסטות יכולות להיווצר על או בתוך השחלות, מה שמוביל לכאבי בטן בצד שמאל. הציסטות לרוב אינן מזיקות, אך הן עלולות לקרוע או לסובב את השחלה ולגרום לכאבים עזים, ונדרש טיפול רפואי דחוף במקרה כזה.

סימנים ותסמינים

כאשר חווים כאבי בטן בצד שמאל, יש כמה סימנים ותסמינים היכולים לעזור לזהות את הגורמים האפשריים לאי הנוחות. אחד התסמינים הנפוצים ביותר הוא בחילות והקאות, אשר אלה עשויים להצביע על בעיות במערכת העיכול. זה יכול להיות קשור לדיברטיקוליטיס או לדלקת בחלקים מסויימים של המעי. לעיתים הם מלווים גם בחום וברגישות בבטן.

סימן נוסף שיש לשים לב אליו הוא כאבים בחזה המקרינים לזרוע שמאל. כאבים אלה יכולים להיות קשורים לבעיות בריאותיות חמורות יותר, כגון בעיה הקשורה ללב.

אנשים רבים החווים כאבי בטן בצד שמאל עשויים גם לחוות עצירות או שלשולים. תסמינים אלו יכולים להיות קשורים לבעיות בתוך המעי או אפילו לנוכחות של אבנים בכליות.

אם נסכם, אלה הסימנים והתסמינים שיש לשים לב אליהם:

 • בחילות והקאות
 • כאבים באזור החזה
 • כאב מקרין לזרוע שמאל
 • חום
 • רגישות בבטן
 • עצירות או שלשולים

במקרים חמורים מסוימים, אנשים עלולים לחוות דם בצואה. זהו סימפטום מדאיג מאוד, המצריך טיפול רפואי מיידי. חשוב לציין כי חומרת התסמינים והופעתם עשויים להשתנות בהתאם לסיבה של כאבי הבטן בצד שמאל.

אבחון

עכשיו, לאחר שדיברנו על התסמינים, זהו הזמן לדבר גם על שיטות האבחון של הגורמים לכאבי הבטן:

בדיקה גופנית

במהלך בדיקה גופנית, יבדוק הרופא באמצעות לחיצות עדינות את האזורים השונים בבטנו של המטופל כדי לזהות כל רגישות, נפיחות או כאב. הוא גם יקשיב לכל צליל חריג בבטן באמצעות סטטוסקופ. הרופא יבדוק גם סימנים של דלקת או זיהום, כגון חום או קצב לב מוגבר.

בדיקות מעבדה

אפשר להשתמש בכמה בדיקות מעבדה כדי לסייע באבחון הגורם לכאבי בטן בצד שמאל, למשל בדיקות דם, שנועדו לבדוק סימנים של זיהום או דלקת, בדיקות שתן שמטרתן לסייע בזיהוי זיהומים בדרכי השתן או בעיות אחרות הקשורות לכליות, בדיקות צואה היכולות לסייע באיתור נוכחות חיידקים, טפילים או דם בצואה – אינדיקטורים לבעיות שונות במערכת העיכול, או בדיקות הדמיה שונות כמו רנטגן, אולטרסאונד, CT או MRI כדי להציג תמונה ברורה יותר של האיברים הפנימיים. במקרה של הדמיה, סוג הבדיקה שייבחר יהיה תלוי בסימפטומים הספציפיים של המטופל ובהיסטוריה הרפואית שלו. בעזרת שילוב תוצאות הבדיקה הגופנית, בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה, רופאים יכולים לצמצם את הגורמים האפשריים לכאבי בטן בצד שמאל ולהציע תוכנית טיפול מתאימה.

אפשרויות טיפול

יש אפשרויות טיפול שונות הזמינות לפי הסיבה לכאבים, החומרה שלהם ומשך הזמן שאתם סובלים מהם:

תרופות

במקרים רבים אפשר לטפל בכאבי בטן בצד שמאל באמצעות תרופות מכמה סוגים:

 • משככי כאבים – תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) כגון איבופרופן, אספירין או נפרוקסן, עשויות לסייע בהפחתת כאב ודלקת. חשוב לעקוב אחר הוראות המינון המומלצות ולהתייעץ עם גורם רפואי מוסמך אם התסמינים נמשכים.
 • אנטיביוטיקה – אם הכאב נגרם מזיהום חיידקי, כגון דיברטיקוליטיס, ירשום לכם הרופא אנטיביוטיקה כדי לטפל בזיהום.
 • נוגדי עוויתות – תרופות אלו מסייעות להרפות את השרירים החלקים של מערכת העיכול ולהפחית עוויתות העלולות לגרום לכאבי בטן.

פיזיותרפיה

לחלק מהחולים תרגילי פיזיותרפיה עשויים להקל על כאבי בטן בצד שמאל, בייחוד אם הם קשורים למתח בשרירים או לחולשה. הינה דוגמאות לכמה תרגילי פיזיותרפיה:

 • תרגילי מתיחה – תרגילים היכולים לעזור לשפר את הגמישות ולהפחית את המתח בשרירים, אשר עשוי לגרום לכאבי בטן.
 • תרגילי חיזוק – התמקדות בשרירי הבטן והגב התחתון יכולה לקדם יציבה נכונה ותמיכה בשרירים, ולהפחית את הסיכוי להופעת כאב.
 • תרגילים אירוביים – עיסוק בפעילויות בעצימות נמוכה כגון הליכה, שחייה או רכיבה על אופניים יכול לעזור לשפר את זרימת הדם בגוף ואת הבריאות הכללית, ולתמוך בתהליכי הריפוי של הגוף.

ניתוחים

אף שהתערבות כירורגית נפוצה פחות, קיימים מקרים מסוימים של כאבים שעשויים לדרוש אותה. התערבות כזו שמורה בדרך כלל למקרים חמורים או מתמשכים שבהם אפשרויות טיפול אחרות נכשלו. להלן כמה דוגמאות:

 • ניתוח לפרוסקופי – במקרים שבהם הכאב נגרם כתוצאה ממצבים כגון דיברטיקוליטיס או חסימה, אפשר לבצע ניתוח לפרוסקופי זעיר פולשני לטיפול בבעיה.
 • תיקון בקע – אם הכאב נובע מבקע המערב את דופן הבטן, אפשר לבצע הליך כירורגי לתיקון הבקע באזור הפגוע.
 • כריתת רחם או כריתת שחלות – במקרים של כאבי בטן בצד שמאל הקשורים לבעיות גינקולוגיות כגון ציסטות בשחלות, ייתכן שיהיה צורך בהסרה כירורגית של הרחם או של השחלה והחצוצרה הפגועות.

טיפולים ביתיים ותרופות סבתא

יש כמה טיפולים ביתיים היכולים לעזור להקל את אי נוחות. חשוב לזכור כי יש להשתמש בהם בזהירות, ואם הכאב נמשך או מחמיר חשוב להתייעץ עם איש מקצוע רפואי.

בראש ובראשונה, שתיית מים היא המפתח. שתייה מספקת של מים מסייעת לשטוף רעלים מהגוף, מונעת זיהומים בדרכי השתן ויכולה להקל את כאבי בטן הנגרמים מהתייבשות. חשוב לשתות מים לאורך כל היום כדי לשמור על תפקוד תקין של מערכת העיכול.

דרך נוספת להקל את הכאב היא שינוי תפריט התזונה שלכם. נסו להימנע ממזונות חריפים, העלולים לגרות את רירית הקיבה ולגרום לאי נוחות. שילוב מזונות עשירים בסיבים כמו פירות וירקות יכול גם לקדם עיכול בריא ולהקל כאבים.

הנחת כרית חימום חמה על הבטן השמאלית התחתונה יכולה לספק הקלה זמנית של הכאב. החום יכול לעזור להרפות את השרירים ולהקל התכווצויות הקשורות לאי נוחות בבטן. חשוב שלא להשתמש בכרית החימום במשך זמן רב, ולדאוג שהטמפרטורה אינה גבוהה מדי כדי למנוע כוויות.

יוגה ומתיחות פשוטות (כמו שכתבנו למעלה) יכולות לעזור להרפות שרירי בטן תפוסים ולקדם את זרימת הדם. עם זאת, הימנעו מפעילות גופנית אינטנסיבית כדי לא להחמיר את הכאב.

במקרים שבהם טיפולים ביתיים אינם עוזרים להקלה בכאבים, אפשר להשתמש בתרופות ללא מרשם כמו משככי כאבים אנטי דלקתיים. היצמדו להוראות המינון המומלץ והתייעצו עם רופא מקצועי אם הסימפטומים נמשכים או מחמירים.

טיפים למניעת הכאבים

אפשר למנוע כאבי בטן בצד שמאל באמצעות אימוץ שינויים מסוימים באורח החיים ומודעות לבריאות הגופנית שלכם. הינה כמה טיפים שיעזרו לכם למזער את הסיכון לחוות אי נוחות כזו:

 • שמרו על תזונה בריאה – צריכת תזונה מאוזנת ועשירה בסיבים יכולה לעזור למנוע עצירות ולמזער את הסבירות לבעיות עיכול. אכילת שפע של פירות, ירקות ודגנים מלאים יכולה לתמוך במערכת עיכול בריאה.
 • הקפידו על שתיית מים – שתיית מים בכמות מספקת לאורך היום היא חיונית לשמירה על תפקוד מעיים תקין. השתדלו לשתות לפחות 8 כוסות מים ביום כדי למנוע עצירות ובעיות עיכול אחרות.
 • שימו לב לגודל המנות – אכילת יתר עלולה לגרום לאי נוחות ולנפיחות, מה שמוביל לכאב פוטנציאלי באזור הבטן. כדי למנוע זאת, אכלו ארוחות קטנות ותכופות יותר במקום ארוחות גדולות, וקחו את הזמן כדי ללעוס לאט ולבלוע מבלי למהר.
 • פעילות גופנית סדירה – עיסוק בפעילות גופנית מקדם עיכול טוב יותר ויכול לסייע במניעת עצירות. יש לשאוף ל-30 דקות של פעילות גופנית מתונה ביום לפחות, כגון הליכה, שחייה או רכיבה על אופניים.
 • שחרור מתח – מתח עלול להשפיע לרעה על מערכת העיכול שלכם ולתרום לכאבי בטן. שקלו לעסוק בפעילויות להקלת מתח נפשי כגון מדיטציה, יוגה או תרגילי נשימה עמוקה.

מתי לפנות לרופא?

כאבי בטן בצד שמאל עלולים להיות מדאיגים, וחשוב לדעת מתי צריך לפנות לטיפול רפואי. באופן כללי, עליכם להתייעץ עם רופא אם אתם מבחינים בכאב מתמשך, אינטנסיבי או מחמיר המשפיע על חיי היום יום שלכם. הינה כמה תרחישים ספציפיים המצריכים ביקור אצל הרופא:

 • כאב הנמשך יותר משבוע
 • כאב חמור שאינו משתפר תוך 24 עד 48 שעות
 • כאב מחמיר או כזה המופיע באופן תכוף
 • כאב המלווה בבחילות ובהקאות
 • לחץ בחזה המקרין לזרוע שמאל
 • דם בצואה

סיכום

כאבים בצידה השמאלי של הבטן אינם בהכרח סיבה לדאגה, אך אם אתם מרגישים אותם בעוצמה חזקה או באופן תכוף כדאי לכם לפנות לייעוץ של רופא.