מהלך הלידה

הלידה – יחד איתכם בחוויה שלכם

הלידה היא חוויה טבעית, וחשוב שתתחילי אותה רגועה ככל האפשר. אנו עושים הכול כדי ליצור בעבורך אווירה טבעית ונינוחה, יחד עם מעקב קפדני אחר מצבך ומצב העובר.

השתתפות בן הזוג בלידה

אנו מעודדים השתתפות של בן הזוג בלידה. כדי להפוך את נוכחותו למועילה, אנא שימו לב להנחיות הבאות:

  • בן הזוג/מלווה יצטרף ליולדת בתום תהליך קבלתה.
  • בן הזוג/מלווה מתבקש להישאר בחדר הלידה ולצאת ממנו אך ורק דרך מסדרון הבעלים, כדי לשמור על פרטיות שאר היולדות.
  • אם תידרש התערבות רפואית, לעיתים יתבקש בן הזוג/מלווה לצאת מחדר הלידה.
  • בניתוח קיסרי מתוכנן (אלקטיבי) ובתנאים מסוימים בלבד, כגון הרדמה אזורית (אפידורלית או ספינלית), יתאפשר לבן הזוג/מלווה ללוות את היולדת, לאחר שיודרך על ידי הצוות.

כמה פעולות יבוצעו בידיעתך:

  • חיבור למוניטור לניטור צירים ודופק העובר.
  • מעקב אחר התקדמות הלידה.
  • הזלפת פיטוצין (תרופה המגבירה את הצירים) במידת הצורך.
  • שיכוך כאבים.

למהלך הלידה שלושה שלבים:

השלב הראשון
שלב זה מתחיל עם הופעת התכווצויות סדירות של הרחם – הצירים. אלה גורמים להרחבת צוואר הרחם ולדחיפת העובר בתעלת הלידה, עד ליציאתו מפתח הנרתיק. שלב זה נמשך בדרך כלל כמה שעות, ותלוי, בין השאר, במספר הלידות שעברת, בעוצמת הצירים וביחס שבין גודל העובר למבנה האגן שלך. שלב זה הוא, בדרך כלל, קצר יותר בלידות חוזרות. כשצוואר הרחם פתוח לגמרי (פתיחה מלאה) הוא מאפשר לראש העובר לעבור דרכו, ובכך מתחיל השלב השני.

השלב השני
יציאת העובר. שלב זה קצר יותר, ובו מתכווצים שרירי הרחם בכוח כל שתיים-שלוש דקות. כאן תקבלי הנחיות מהמיילדת לגבי הנשימות והלחיצות, ושיתוף הפעולה שלך יקל על הכאבים ויקצר את התהליך. לקראת סופו של שלב זה מופיע ראש העובר, ועם כל התכווצות הוא מתקדם החוצה. על פי הצורך מבצעים חתך אלכסוני באזור החיץ (הכניסה לנרתיק) כדי למנוע קרעים לא מבוקרים בנרתיק ולכיוון פי הטבעת. החיתוך נעשה בזמן ציר ולעיתים בהרדמה מקומית, כך שאינו כואב. מיד לאחר הלידה נתפר החתך בתפרים נמסים.

תינוקך נולד!
התינוק יופרד על ידי חיתוך חבל הטבור. במידת האפשר יוכל בן זוגך לעשות זאת. לאחר מכן תקבלי את התינוק להיכרות ראשונה, חיבוק ראשון והנקה ראשונה. לפני הוצאתו מהחדר הוא יסומן בתגי זיהוי בנוכחותך ובנוכחות המלווה (בדרך כלל בן הזוג). גם בן זוגך יקבל תג זיהוי, שיאפשר לו גישה לתינוק בכל זמן שיחפוץ בכך. שימו לב: אין להוריד את סרטי הזיהוי והשיוך עד למועד השחרור מבית החולים.

השלב השלישי
היפרדות השליה. השליה, שסיימה את תפקידה החשוב, נמצאת עדיין ברחם. כדי להוציאה מתכווץ הרחם כמה פעמים, והיא נפרדת מהדפנות ונפלטת החוצה. שלב זה יכול להימשך עד כחצי שעה, ובסיומו תם תהליך הלידה.