בדיוק בגלל ימים כאלה: פיקוד העורף מתרגל קריסה בבית חולים

5/9/2016ברגעים אלה ממש נמצאים עשרות מאנשי פיקוד העורף באתר קריסת המבנה ברמת החייל תל אביב, ולמעשה מובילים את פעולת החילוץ לצד יתר גופי הביטחון והרפואה. שבוע אחרי רעידת האדמה באיטליה ורק יומיים לפני האסון בחניון בתל אביב, סיימו אנשי מחלקת הרפואה של פיקוד העורף תרגיל רחב היקף. זה המקום להסביר שהמחלקה אמונה על הכנת הרפואה בישראל לשלל תרחישי חירום, ביניהם רעידת אדמה, אסון טבע, פגיעות טילים, וכן חילוץ לכודים ונפגעים מאתרים שקרסו.

השעות הראשונות הן הקריטיות להצלת חיי הלכודים. מתוך התרגיל| צילום: דובר צה"ל

במסגרת התו"ל (תורת הלחימה) של פיקוד העורף, צוותי בתי חולים עוברים הכשרת חילוץ בסיסית (סע"ר - סיוע עצמי ראשוני) שתפקידה לתת מענה ראשוני לאירוע הרס. באימון האחרון הם הלכו על תרחיש קיצון - קריסה במבנה בית החולים עצמו.

לא משנה היכן מתרחש האסון, אנשי פיקוד העורף יודעים שהשעות הראשונות הן הקריטיות להצלת חיי הלכודים החיים עד שיגיעו יתר כוחות החילוץ.

"המטרה היא להבין את תמונת המצב ולתת את המענה ההולם והנכון"|צילום: דובר צה"ל

"סיימנו יומיים של הכשרת צוות סע"ר בבית החולים, על בסיס אנשי בית החולים זיו בצפת", מסבירה רס"ן שרית אברהם-עשור, ראש מדור היערכות בתי חולים לשעת חירום. "הצוות סיכם הכנות של בית החולים לשעת חירום, מלבדו פעלו צוותים נוספים בבתי חולים אחרים בארץ, סיימו לראשונה הקמה והכשרות של צוותי סע"ר. ביום הראשון נערך חלק עיוני ובהמשך גם תרגיל מסכם. הפעם, כל התרגול התמקד במענה ראשוני ומידי על בסיס הקיים. כלומר, על בסיס מה שיש לאזרח הפשוט או לאנשי צוות בית החולים שיהיו הראשונים לתת מענה, בין אם זה פטיש או כל אמצעי אחר שיש בידי האזרח".

אתר האימונים דימה עבור המחלצים את המציאות כפי שיפגשו אותה באירוע אמת, עד כמה שניתן, בין אם זה כתוצאה מרעידת אדמה, נפילות טילים או קריסה. לדברי רס"ן שרית, "כל מה שיגרום להרס והריסות מסוגים שונים, אנחנו חושפים אותם לכל האפשרויות. המטרה היא להבין את תמונת המצב ולתת את המענה ההולם והנכון".

תרגיל השטח המסכם התקיים באתר הרס שבאזור התעשייה קדמת גליל, שם תרגלו מתנדבי בית החולים מצב של הרס ממשי של מבנה. מדובר היה בצוות של 21 מתנדבים, ביניהם אנשי משק, אחזקה וביטחון שלמדו במסגרת האימון את הבסיס של תורת החילוץ.

כדרכה, המציאות חזקה יותר מכל דבר. המפקדים והמדריכים שלהם, אנשי פיקוד העורף, נמצאים עכשיו בזירת אמת בחניון שקרס בתל אביב, מובילים את פעולות החילוץ ועושים בדיוק את מה שהתאמנו עליו ולימדו רק כמה ימים קודם לכן.