רואה את הנולד

פרופ' אריק שינוול, מנהל מחלקת פגים ותינוקות בזיו הוא הישראלי הראשון מתחום הניאונטולוגיה – רפואת הפג והילוד, והישראלי השישי בכלל, שזכה לתואר עמית המכובד של המכללה המלכותית בסקוטלנד
18/8/2019

פרופ' אריק שינוול, מנהל מחלקת פגים ותינוקות בזיו, מרצה ומייעץ בינלאומי בתחום האתיקה הרפואית סביב הדילמות הקשות הכרוכות בטיפול בפגים בגבול החיות, הוא גם הישראלי הראשון מתחום הניאונטולוגיה – רפואת הפג והילוד, והישראלי השישי בכלל, שזכה לתואר עמית המכובד של המכללה המלכותית בסקוטלנד.

פרופ' אריק שינוול נולד בסקוטלנד, סיים לימודי רפואה ב- King's College Hospital בלונדון, ב- 1979 עלה ארצה והחל בהתמחות ברפואת ילדים במרכז הרפואי סורוקה. בהמשך הוסיף התמחות-על בניאונטולוגיה. מזה כשש שנים מכהן כמנהל מחלקת פגים ותינוקות בזיו, ומזה 30 שנה נחשב לחוקר בעל שם עולמי בתחום מחלת ריאות כרונית של פגים.

מחקריו הרבים חולשים על טווח רחב של נושאים החל מגנים, דרך תהליכים פתולוגים ועד מחקרים קליניים על פיצוח גישות טיפוליות חדשניות. תחום מחלת הריאות זיכה אותו בהכרה עולמית. כשפגים נולדים הבעיה העיקרית המאיימת עליהם היא קושי בנשימה. הרוב מחלימים במהירות אך קבוצה מסוימת מבריאה מהמצב הראשוני רק באופן חלקי ובעצם המחלה משתנה ממחלה קצרה והרת גורל בת שבוע, למחלה ארוכה של חודשים ואפילו שנים.

פרופ' שינוול הוא הראשון להוכיח, כי הטיפול המקובל במחלה ע"י סטרואידים בווריד, גורם לנזק מוחי ושיתוק מוחין בהמשך חיי הפג. כתוצאה ממחקרו, מסביר פרופ' שינוול – "היום כל המוסדות הבינלאומיים ממליצים לא לתת סטרואידים דרך הווריד מלבד במקרים קשים במיוחד, אחרת נותנים את הטיפול בצורה מתונה דרך הפה או במשאף, וכך אין פגיעה מוחית". ובעבור זאת הגיעה הזכייה בתואר ה- Fellowship, עמית. מדובר בתואר שמבוסס על המלצה של שני רופאים העוסקים באותו תחום רפואי שלך, והם בעצמם זכו לתואר עמית בעמותה מטעם מכללת המלוכה. התואר מזכה אותך באותיות אחרי השם
Fellow of the Royal College of Physicians of Edinburgh-FRCPE. בנוסף, מכללות המלוכה מאפשרות לחברי התואר גישה בלעדית לספרים עתיקים סרוקים, ספרים מקוריים של רופאים שאנו מצטטים, עם איורים, תיאורים ותהליכים רפואיים של אלה שקבעו את הרפואה", מסביר פרופ' שינוול.

מקור לגאווה
"אחותי משוכנעת שאימי יכלה למלא דליים בעזרת הדמעות אילו ידעה על קבלת התואר. הורי היו ילדים להורים שברחו לסקוטלנד מהפוגרומים ברוסיה וליטא. הם חיו כמהגרים בעוני קשה בסקוטלנד של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. במקום ללמוד, נאלצו לחיות חיי מלחמה והתגייסו לצבא במלחמת העולם השנייה. לצערנו הם אינם בחיים היום, ואני בטוח כי העובדה שבנם גם רופא וגם חבר עמותה של מכללת המלוכה בסקוטלנד הייתה מרגשת אותם מאוד".

עכשיו תורו של פרופ' שינוול להמליץ על העמית הבא מתחומו לקבלת התואר, עמית השוקד על מחקרים למען הפגים והתינוקות.