מחלקת יולדות במרכז הרפואי זיו, תקיים שבוע לעידוד ההנקה בין התאריכים 16-20 באוגוסט

16/8/2015

מחלקת יולדות במרכז הרפואי זיו ממליצה ומעודדת הנקה כהזנה הטובה ביותר לילוד. בין התאריכים ה-16 עד ל-20 באוגוסט תקיים המחלקה שבוע מיוחד לעידוד הנקה, שיכלול מגוון הרצאות יומיות ללא תשלום בנושאים נבחרים, ושי שיחולק לכל יולדת.

ההרצאות במהלך שבוע ההנקה יעסקו במגוון נושאים : תזונת האם המניקה, מיתוסים נפוצים בהנקה, ניהול הנקה, הנקת פגים, ביות מלא וחשיבות הנקות לילה, מגע "עור לעור", קשיים בהנקה- כיצד להימנע ולטפל בגודש ופטמות פצועות, הנקת ילוד עם צהבת, שאיבת חלב והאכלה קצובה, סימני רעב , סימני הנקה יעילה, הנקה לאחר ניתוח קיסרי ועוד.

רחל לוי, אחות אחראית מחלקת יולדות במרכז הרפואי זיו ויועצת הנקה אומרת כי להנקה הטבעית יתרונות רבים על פני השימוש בתחליפי החלב , התורמת גם לאם וגם לתינוק "חלב-אם הינו המזון המיטבי לתינוק, בשל תרומתו להתפתחות ולגדילה, מניעת מחלות זיהומיות ועידוד הקשר בין האם לתינוק. לחלב-אם יתרונות בריאותיים גם לאם, פעולת ההנקה שורפת קלוריות ומסייעת לאם לחזור למשקלה הקודם. על פי מחקרים אחרונים הנקה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן שד, סרטן שחלות ואוסטיאופורוזיס. פעולת ההנקה מסייעת לרחם לחזור לגודלו ומיקומו המקורי, כמות הדימום פוחתת והמערך ההורמונאלי בגוף היולדת מתאזן" אומרת לוי.

שש אחיות בצוות מחלקות יולדות וילודים במרכז הרפואי זיו, הינן גם יועצות הנקה מוסמכות ומורשות על ידי משרד הבריאות. שש-עשרה אחיות נוספות הן מדריכות הנקה ובוגרות קורס הכשרה מיוחד בנושא זה. במחלקת יולדות נמצאת מידי יום בשעות הבוקר יועצת הנקה, המדריכה אימהות ומסייעת בצעדים הראשונים להנקה מוצלחת.
הרצאות בנושא הנקה ניתנות במחלקה על בסיס קבוע שלוש פעמים בשבוע באופן שיגרתי על ידי יועצות הנקה. כמו כן, ניתן מענה פרטני לכל יולדת על פי צרכיה.

על פי נתוני משרד הבריאות, 85% מהיולדות בישראל מניקות את תינוקם מיד לאחר הלידה, שלושה חודשים ממועד הלידה יורד שיעור המניקות לכ-70% ולאחר חצי שנה מניקות פחות מ-46% מהאימהות.
המצב בישראל הינו טוב יחסית ,לצורך השוואה, בארצות הברית רק 70% מהאימהות מניקות את תינוקם לאחר הלידה ובגיל חצי שנה רק 33% מהתינוקות האמריקנים יונקים.
על פי ארגון הבריאות העולמי מומלץ להזין את התינוק בהנקה עד לגיל חצי שנה ולהמשיך להניק בשילוב עם מזונות נוספים עד לגיל שנתיים ואף יותר. על פי נתוני הארגון פחות מ-40% מהתינוקות בעולם מתחת לגיל חצי שנה מוזנים באמצעות הנקה באופן בלעדי.

הרצאות בשבוע ההנקה יתקיימו ב- 16-20 באוגוסט בין השעות 9:00-11:00
בחדר האוכל שבמחלקה. הכניסה ללא תשלום!צוות מחלקת יולדות עם האמהות במחלקה .