במרכז הרפואי זיו ציינו את יום הריפוי בעיסוק הבינלאומי

27/10/2015

"יום הריפוי בעיסוק הבינלאומי", שחל ב-27 באוקטובר, צויין במרכז הרפואי זיו בפעילות הסברה במחלקות השונות על חשיבות התחום והיתרונות שהוא מציע למטופלים בכל גיל ובכל מצב בריאותי. במסגרת היום המיוחד סייר צוות המרפאות בעיסוק במחלקות, חילקו עלוני הסברה המפרטים את מגוון השירותים הניתנים בבית החולים ותועלתם למטופלים, וכן העניקו הסברים אישיים למטופלים ובני משפחה שהביעו עניין.

השירות לריפוי בעיסוק במרכז הרפואי זיו התפתח רבות בשנתיים האחרונות. בשירות מועסקות 20 מרפאות בעיסוק מוסמכות, בעלות תואר ראשון בתחום וחלקן אף עם תואר שני. המרפאות בעיסוק במרכז הרפואי זיו מעניקות שירותים מקצועיים במגוון תחומים במחלקות בית החולים, כאשר ההתערבות מתבצעת לכל הגילאים באופן פרטני וקבוצתי, במסגרת אשפוז ובמסגרת אמבולטורית.

השירותים הניתנים כוללים אבחון ובניית תכנית טיפול על פי צרכי המטופלים, ומתחלקים לשלושה תחומים: תחום בריאות הנפש, במחלקות- פסיכיאטריה למבוגרים ואשפוז יום, בריאות הנפש בילדים ומתבגרים, בריאות הנפש לגיל הרך ובמרכז להפרעות אכילה; בתחום הפיזיקאלי במחלקות- גריאטריה, ילדים, אורטופדיה, נוירולוגיה וטיפול נמרץ; בתחום התפתחות הילד – במכון להתפתחות הילד ובמחלקה לטיפול מיוחד בילוד (פגיה).

עדה קוגן, אחראית השירות לריפוי בעיסוק במרכז הרפואי זיו אומרת כי "תפקידם של המרפאים בעיסוק הינו לאבחן ולסייע לאנשים בכל גיל ובכל מצב בריאותי, לנצל את המשאבים העומדים לרשותם ולתפקד בחיי היום-יום, גם כאשר הם נמצאים במצוקה פיזית או נפשית או סובלים מבעיה קוגניטיבית. "מרפאים בעיסוק מספקים מענה במגוון רחב של מקרים- בבריאות, בחולי ובהתמודדות עם מגבלה. החל מטיפול בפגים, מקרים של חשש לבעיות התפתחות, טיפול במצבים נפשיים שונים, סיוע בשיקום ממחלה קשה או ניתוח, טיפול בקשישים עם בעיות קוגניטיביות גילאיות ועוד. המטרה של הטיפול הינה לחבר את המטופל ולסייע לו בהתמודדות יום-יומית בשגרת חייו - בעבודה, לימודים, פעילויות פנאי וחיי חברה, פעילויות שמאד אוהבים לעשות וכאלה שחייבים לעשות, שינה, ניידות בבית ובקהילה, פעילויות שמצריכות חשיבה ופעילויות שעושים רק בשביל הנשמה. הכלים של המרפא בעיסוק מאפשרים להעריך את מידת הרווחה ואיכות החיים של המטופל, מה שנקרא בשפת המקצוע "Well-Being", גם אם האדם אינו יכול לדווח בעצמו. לאחר האבחון הראשוני, שנועד למצוא את נקודות האיזון בין המשאבים שיש לאדם לבין הדרישות ממנו, הטיפול בריפוי בעיסוק מכוון לנקודות איזון אלו ושימורן" מציינת קוגן.צוות המרפאות בעיסוק במרכז הרפואי זיו