ניתוח אורטופדי נדיר להחלפת החלק הקדמי בברך בוצע במחלקת אורתופדיה במרכז הרפואי זיו

10/1/2016

ניתוח חדשני להחלפת חלקה הקדמי של ברך, ללא צורך בהחלפת מפרק הברך כולו, בוצע בהצלחה במחלקת אורתופדיה במרכז הרפואי זיו על ידי ד"ר חוסיין שחאדה, סגן מנהל המחלקה.

הניתוח בוצע באישה בת 59 תושבת הצפון, שסבלה משבר של פיקת הברך ברגל שמאל וכאבים עזים. האישה נותחה בעבר במספר בתי חולים , ללא שיפור במצבה ,המשיכה לחוש בכאבים חזקים בברך והתקשתה בהליכה. לאחרונה פנתה האישה לבדיקות במרכז הרפואי זיו, בבדיקות במחלקה האורתופדית במרכז הרפואי זיו , אובחן כי היא סובלת מתהליך שחיקתי של קדמת הברך וצילומיMRI  הדגימו תקינות של שאר המדורים . כיוון שהשאיפה הינה תמיד להימנע ככל הניתן מניתוח, כיוון שעברה כבר מספר ניתוחים בברך בבתי חולים אחרים - ניסו תחילה הרופאים בזיו להימנע מניתוח נוסף ולסייע לאישה בטיפול שמרני בעזרת פיזיותרפיה והזרקה של תרופות למפרק הפגוע. מאחר ומצבה לא השתפר ,הוחלט על ביצוע ניתוח חדשני וייחודי להחלפת המדור הקדמי בברך, ניתוח הנחשב נדיר בתחום האורטופדיה.

ד"ר חוסיין שחאדה, סגן מנהל מחלקת אורתופדיה, שביצע את הניתוח מסביר כי הניתוח החדש בא לתת מענה לשחיקה של קדמת הברך מבלי להחליף את המפרק כולו. "ניתוחים להחלפת המדור הקדמי בברך בוצעו כבר בעבר, אך התוצאות לא היו משביעות רצון. כעת, באמצעות טכניקה ניתוחית חדשה ושימוש במשתל מיוחד באיכות גבוהה, דור שני של משתלים, ניתן לבצע את הניתוח בהצלחה. ניתוח זה כמעט ואינו מבוצע בארץ, אך התוצאות של ניתוחים דומים בחו"ל הינן טובות. לניתוח מספר יתרונות על פני ניתוח להחלפת הברך כולה - בניתוח זה אין פגיעה ברצועות הברך, הנזק לרקמות הרכות והדימום בזמן הניתוח מופחת והפגיעה בעצמות המפרק מצומצמת. כל אלו מאפשרים החלמה מהירה יותר וחזרה לתפקוד תקין ונורמלי של הברך" אומר ד"ר שחאדה.  

ד"ר שחאדה מציין עוד כי הניתוח ארך מעל שעתיים ועבר בהצלחה, המטופלת נשארה להשגחה במחלקה למשך מספר ימים, שלאחריהם שוחררה להמשך טיפול פיזיותרפי במרפאות הקהילה. "יום לאחר הניתוח המטופלת כבר צעדה במחלקה ולאחר כחמישה ימים של מעקב וטיפולים פיזיותרפיים היא שוחררה לביתה ולהמשך טיפול שיקומי בקהילה" ציין ד"ר שחאדה.  

פרופ' אלכסנדר לרנר, מנהל מחלקת אורתופדיה במרכז הרפואי זיו מציין כי המחלקה עושה את המיטב על מנת להעניק לתושבי הגליל מגוון טיפולים חדישים ומתקדמים ואת השירות הטוב ביותר שניתן. "מחלקת  אורתופדיה במרכז הרפואי זיו שואפת לסטנדרטים הגבוהים ביותר הן מבחינת הטיפול והן מבחינת המכשור, הציוד והטכנולוגיה הרפואית הנמצאים בשימוש המחלקה. רופאי המחלקה מקפידים להתעדכן בכל שיטות הטיפול והניתוח המתקדמות הקיימות בעולם ולהכיר את כל הציוד והמכשור הרפואי החדיש. אנו מרחיבים את מגוון הניתוחים והשירותים במחלקה על מנת להעניק למטופלים אפשרויות טיפול מקצועיות חדישות כפי שנהוג במרכזים הרפואיים המובילים בארץ ובעולם", אומר פרופ' לרנר.