כנס רוקחים ארצי - במרכז הרפואי זיו

10/11/2016

הרוקחים בישראל ובעולם מנסים מזה זמן רב למצוא פתרון לבעיית 'תרופות המרשם' ולקידום מהלך בו יהיו הרוקחים הקליניים, מעורבים יותר בתהליך נתינת מרשמי תרופות לחולים בקהילה ובבתי החולים. תחת הכותרת; 'חידושים ומגמות בפרמולוגיה המודרנית' יקיים 'המרכז הרפואי זיו' בעיר צפת, כנס רוקחים ארצי בשיתוף פורום מנהלי בתי המרקחת בבתי החולים וארגון הרוקחים בשירות המדינה, בין התאריכים; 10-12 בנובמבר 2016
.

מנהל שירותי הרוקחות במרכז הרפואי זיו בעיר צפת ומנהל הכנס מר זוהיר פראג', אומר, כי; בכנס הארצי בו ישתתפו מאות רוקחים מכלל בתי החולים ובתי המרקחת בישראל, יוצגו חידושי פרמקולוגיה( מדעי הרוקחות) רבים מהארץ והעולם וכי עיקר הקריאה, הינה לבתי החולים וקופות החולים בקהילה, לקיים באופן שגרתי מעורבות גבוהה של רוקחים במהלך הטיפול התרופתי הניתן לחולה, כדי למנוע טעויות במתן תרופות למטופלים המתרחשות כיום.

בשנת2008, קבעהמכון הפתולוגי של ניו יורק לאחר בדיקת גופתו שלהית' לדג'ר השחקן ההוליוודי בן ה-28( כוכב הסרטים " הר ברוקבק", " מונסטר בול", " הג'וקר" ועוד), כי השחקן נפטר כתוצאה מ' מנת יתר' ושילוב של' תרופות מרשם שונות' ביניהן; משככי כאבים, כדורי שינה, תרופות נגד צינון ואחרות.

בהודעה מטעם משפחתו שלל דג'ר, נאמר; "למרות שאף תרופה לא נלקחה בכמות מוגזמת, גילינו היום, כי השילוב של תרופות מרשם היה קטלני לבננו. מותו שלהית' רק מזהיר אותנו מפני הסכנות הטמונות בשילוב שלתרופות מרשם שונות, אפילו אם מדובר במינונים נמוכים". גם הזמר פרינס(57) נפטר, ככל הנראה משילוב של תרופות נגד שפעת ואחרות.

מעורבותו של רוקח בטיפול התרופתי מהווה הזדמנות אמיתית להשפיע על הפרוגנוזה של המטופל

מנתונים שהתפרסמו ב' עיתון טיימס' נמצא, כי מספר' מקרי המוות מתרופות מרשם' במגמת עלייה במדינות רבות בארה"במשנת2009וכיום עקף את מספר מקרי המוות מ- תאונות דרכים באמריקה.

אין ספק, כי תחלואה ומוות כתוצאה מ' תרופות מרשם'היא' המגיפה של המאה העשרים ואחת'והמלחמה בסמיםשל אמריקה ובעולם, מכוונת אל האויב הלא נכון.

על פי מנהלת המרכז לשליטה ומניעת מחלות בארה"ב, מרטום פריידן; " הבעיה הולכת ומחמירה. מתוך783,936 מקרי מוותכתוצאה מטעויות תרופתיות, כ-106,000מהם תוצאה משימוש שלתרופת המרשם.

לפיהמגזין הרפואי של אמריקה, מתים290איש בארה"ב מתרופות מרשם בכל יום. מבחינת ההיגיון, המלחמה בסמים היא אחת מהגורמים הגדולים לתחלואה ותמותה, אלה דווקא הסמים שקל להשיג, התרופות החוקיות, ב' מרשם' הן הבעיה הגדולה.

" מחקרים רבים מהארץ והעולם מראים, כי קיימת שכיחות בטעויות הקשורות בטיפול התרופתי בקהילה ובבתי חולים וכי אחוז גבוה מהן ניתנות למניעה או להפחיתן בצורה משמעותית באמצעותמעורבות רוקחיתבכלל התהליך" - אומר מרזוהיר פראג' מנהל שירותי הרוקחות במרכז הרפואי זיו בצפת ומנהלהכנס הארצי לרוקחות.

"לזהות טעויות במתן מטיפול תרופתי בקרב מאושפזים וכן הדגשת חשיבות המעורבות של רוקח בהליך מתן התרופות לחולה..."

בין המחקרים שיוצגו בכנס שיתקיים בבית החולים ברשותו של מר מחמוד מחג'אנה, רוקח קליני של בית החולים' הלל יפה' בעיר חדרה, מצא, כי מתוך3110הנחיות למתן תרופתי לחולים, נמצאו כ-488(15.7%) מההוראות סווגו כ... מינון לא נכון,694(22.3%) מההוראות כ... טיפול לא מתאים,115(3.7%) מההוראות כ... חוסר בטיפול,470(15.1%) מההוראות כ... כפילות טיפולית,246(7.9%) מההוראות כ... אינטראקציה בין תרופתית.

מר מחמוד מחג'אנה רוקח קליני של בית החולים' הלל יפה' מבהיר, כי מטרת המחקר, הייתה לזהות טעויות במתן מטיפול תרופתי בקרב מאושפזים וכן הדגשת חשיבות המעורבות של רוקח בהליך מתן התרופות לחולה.

" לתרופות תפקיד מרכזי בטיפול הרפואי במטופלים ובהארכת תוחלת חיים. אולם גיל מבוגר או צעיר, תחלואה כרונית, משטרי טיפול מורכבים, תורמים להיווצרותן של בעיות הקשורות בטיפול התרופתי.

טעויות בטיפול התרופתי מתרחשות יום יום בארץ ובעולם וכוללות; מינון שגוי, תוויה לא מטופלת, טיפול לא מתאים, כפילות טיפולית, אינטראקציה בין תרופתית, תדירות מתן לא נכונה ועוד.

המחקר מראה, כי מעורבותו של רוקח בטיפול התרופתי מהווה הזדמנות אמיתית להשפיע על הפרוגנוזה של המטופל, לשפר את התוצאות הקליניות של המטופל" - סיכם הרוקח הקליני של בית החולים' הלל יפה 'מר מחג'אנה.