מנות אינסולין עלולות להינזק עקב החמסין

5/7/2017


במהלך הימים האחרונים בהם יצאו תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים לחופשת הקיץ, נמדדו טמפרטורות גבוהות מאוד ועשרות חולי סוכרת נעורים נזקקו לסיוע רפואי, לאחר שמנות האינסולין שברשותם נהרסו כאשר נחשפו לטמפרטורה גבוהה בזמן ששהו בכינרת, בבריכה או בסמוך למקורות המים בגליל העליון.מטופלים רבים פנו לקבלת הנחיות כיצד לאזן את רמות הסוכר וכן לקבלת מנות אינסולין חלופיות במקום המנות שהתקלקלו.במרכז לסוכרת נעורים בזיו מזהירים, כי מנות אינסולין המתקלקלות עקב חום כבד לא רק שאינן מסייעות לבריאותם של הסוכרתיים אלא אף עלולות לגרום להם לנזק

ד"ר אורנה דלי-גוטפריד, מנהלת המרכז לסוכרת נעורים בזיו מסבירה, כיכאשר האינסולין העשוי חלבון, נחשף לטמפרטורות גבוהות, הוא משנה את מבנהו והופך לתרופה בלתי יעילה. "כאשר ישנו מחסור של אינסולין, הגוף מתחיל לפרק שומנים וחלבונים. כתוצאה מפירוק השומנים נוצרים גופי קטון שהצטברותם בדם גורמת לחמצת מטבולית סוכרתית.מצב זה בצורתו הקיצונית, מהווה סכנת חיים" אומרת ד"ר דלי-גוטפריד וקוראת לסוכרתיים ובני משפחותיהם, לנהוג משנה זהירות כשיוצאים לטיולים ולהקפיד על מעקב צמוד וערנות לרמת הסוכר, גם בעת שמבלים בבריכה או בים. עוד מוסיפהד"ר דלי גוטפריד, כי לא מומלץ לחולי סוכרת לצאת לשטח במזג אוויר חם במיוחד, אלא להישאר במקומות ממוזגים ומוצלים. אם אין ברירה והם חייבים לצאת אל מזג האוויר החם, עליהם להצטייד בערכת אינסולין חלופית, שאותה חובהלשמור בקירור (צידניות המותאמות לכך, ערכות קירור שונות וכד'). "בטמפרטורות גבוהות מאוד, שהייה בחוץ, אפילו לזמן קצר, עלולה להרוס את האינסולין שברשות החולה ולסכן את חייו.חשוב מאוד לשים לב לרמות הסוכר ולדאוג לשמור על איזון. במידה והאינסולין לא מסייע, ייתכן שהתקלקל ויש להחליפו מיד.אם מופיעים סימפטומים כגון: כאבי ראש, סחרחורות ובחילות, לא לתת למצב להתדרדר! יש לפנות בדחיפות לסיוע רפואי",אומרתד"ר דלי גוטפריד.

המרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים בניהולה של ד"ר דלי-גוטפריד, מטפל במאות סוכרתיים מכל רחבי הארץ, המגיעים בזכות הטיפול המתקדם המוצע בו. הצוות הרב-מקצועי כולל גם רופאה מומחית ברפואת ילדים, רופא ילדים, אחות מחנכת סוכרת, דיאטנית מומחית לסוכרת, עובדת סוציאלית ופסיכולוג. הצוות הרפואי מלווה את המשפחות מרגע אבחון המחלה ופועל בגישה מערכתית משולבת ומתוך הכרה בחשיבות ההתגייסות של המשפחה כולה להתמודדות מוצלחת עם הקושי. בנוסף להדרכות הקבועות, צוות המרכז מקיים סדנאות למטופלים העוסקות בפן החברתי-רגשי של המחלה, בגיל ההתבגרות ובסוגיות נוספות.