דף מידע: ניתוח כריתת שקדים

מהם השקדים?

השקדים הם שני גושי רקמה בגרון, אחד מכל צד. תפקידם להילחם בדלקות.

מדוע להוציא את השקדים?

מוציאים את השקדים כאשר ברור כי הם מזיקים יותר מאשר מועילים. מדובר במצבים שבהם יש הרבה מאוד דלקות גרון, או במצבים שבהם השקדים גדולים מאוד ומפריעים לנשימה, ובמצבים נדירים אחרים של ריח פה לא נעים או חשד לגידולים. הגוף עדיין יכול להלחם בזיהומים באופן יעיל גם ללא השקדים.

לפני הניתוח:

המנותח יוזמן למרכז הרפואי יום לפני הניתוח. במקרה של ילד מתחת לגיל 18, אחד ההורים חייב להצטרף. בביקור זה ייבדק המנותח על ידי רופא אף-אוזן-גרון ורופא מרדים, ואם הוא ילד, גם על ידי רופא ילדים.

עליכם להביא מהבית את כל הבדיקות שהתבקשתם לבצע במכתב הזימון. אם לא תביאו את כל הבדיקות נשתדל להשלים את החסר אבל הדבר עלול לעכב את שחרורכם באותו היום ובמקרים מסוימים לגרום לדחיית הניתוח.

בביקור לפני הניתוח חשוב למסור לנו על כל מחלה שהייתה למנותח לאחרונה, ובייחוד אם היה חום. מאחר שמדובר בניתוח לא דחוף, יש מקרים שבהם עדיף לדחות את הניתוח. בנוסף, חשוב שנדע אם למנותח או למישהו מבני המשפחה יש נטייה לדימום מוגבר.

בתום כל הבדיקות ואם הדבר אפשרי, המנותח ישוחרר לחופשה עד למחרת, יום הניתוח, בבוקר. האחות תמסור למנותח באיזו שעה עליו להגיע למחלקה.

כיצד נעשה הניתוח?

אם מדובר בילד, אחד ההורים יכול להיכנס לחדר הניתוח עם המנותח עד ,שיירדם ואז יתבקש לצאת. הניתוח נערך בהרדמה כללית, כך שבזמן הניתוח לא מרגישים כאב. מוציאים את השקדים דרך הפה ואז עוצרים את הדימום. מתחילת ההרדמה ועד לסוף הניתוח והמעבר לחדר ההתעוררות חולפת בדרך כלל כשעה. המנותח ישהה בחדר ההתעוררות תחת השגחה צמודה כשעה. אם מדובר בילד, אחד ההורים יוכל להיות במקום. לאחר מכן יעבור המנותח חזרה למחלקה.

 

הוראות לאחר ניתוח כריתת שקדים

כללי:

לרוב ההתאוששות מהניתוח אורכת בין 7-10 ימים. חלק מהמנותחים מתאוששים במהירות רבה יותר, ולחלק נדרש עד כשבועיים עד להתאוששות מלאה.

כאבי גרון:

הגרון יכאב לאחר הניתוח, אך הכאבים יפחתו מיום ליום. לעתים, חמישה-שבעה ימים לאחר הניתוח ישנה החמרה זמנית בכאבים. זוהי תופעה רגילה. רצוי ליטול תרופות נגד כאבים. התרופה המומלצת היא אקמול, ויש ליטול אותה לפי הוראות היצרן, בהתאם למשקל המנותח, ולא יותר מאשר פעם בארבע שעות. בימים הראשונים לאחר הניתוח ניתן ליטול אקמול באופן קבוע ובייחוד לפני ארוחות ולפני השינה.

שתייה ואוכל:

חשוב לשתות הרבה לאחר הניתוח. השתייה תקצר את תקופת ההתאוששות ותשפר את הריפוי. ניתן להציע שתייה ומאכלים קרים ורכים כבר בערב הראשון לאחר הניתוח. מומלץ להציע מים, מיצים, משקאות קלים, ארטיקים וגלידות ומעדנים שונים. בהמשך ניתן להציע ירקות מבושלים, פסטה, ביצים ולחם רך. יש להימנע מאוכל חם, קשה, חריף וחומצי כגון מיצי תפוזים ועגבניות. ככלל, יש להקפיד על אוכל רך במשך כשלשה שבועות לאחר הניתוח.

ילדים רבים יסרבו לאכול ולשתות בימים הראשונים לאחר ניתוח. רק לאחר תחילת שתייה ניתן לשקול את שחרור המנותח לביתו. יש לעודד את הילדים לשתות אפילו כמות קטנה בכל פעם בכפית או במזרק.

מנוחה:

מומלץ לנוח בימים שלאחר הניתוח. יש להימנע מכל מאמץ פיזי כגון ספורט או הרמת דברים כבדים בחודש לאחר הניתוח. לאחר מכן ניתן לשוב בהדרגה לפעילות רגילה. בדרך כלל ניתן לשוב לגן, לבית הספר או למקום העבודה לאחר החזרה לאוכל רגיל ולאחר שאין כבר צורך בתרופות נגד כאבים. יש לקחת בחשבון היעדרות של 10-14 ימים. לא מומלץ לנסוע רחוק מהבית במשך השבועיים שלאחר הניתוח.

בחילות והקאות:

חלק מהמנותחים יסבלו מבחילות והקאות לאחר הניתוח כתוצאה מההרדמה הכללית. התופעה בדרך כלל חולפת תוך כיממה.

חום:

למנותח עלול להיות חום קל בימים שלאחר הניתוח. יש להביא את המנותח לבדיקה בחדר המיון אם החום גבוה מ-38.5 מעלות ואם החום נמשך יותר מיומיים.

טיפול אנטיביוטי:

טיפול אנטיביוטי אינו ניתן באופן שגרתי אצל ילדים, אלא במקרה חום או סימני זיהום. למבוגרים בדרך כלל יומלץ טיפול אנטיביוטי. אם הומלץ טיפול אנטיביוטי לאחר הניתוח, יש לקחת את התרופה לפי הוראות הרופא עד סוף תקופת הטיפול המצוינת.

דימום לאחר ניתוח:

ניתוח כריתת שקדים הוא ניתוח בטוח, אך לכל ניתוח יש סיכון מסוים. הבעיה הרצינית ביותר היא סכנת הדימום לאחר ניתוח. המנותח יהיה בהשגחה במרכז הרפואי במשך יממה לפחות לאחר הניתוח. לאחר השחרור מהמרכז הרפואי עלול להתרחש דימום בכל עת, אך לרוב 5-10 ימים לאחר הניתוח.

שניים-שלושה מנותחים מכל 100 יצטרכו לחזור למרכז הרפואי עקב דימום, אך רק כאחד מכל 100 יצטרך לשוב לחדר הניתוח על מנת לעצור דימום. בכל מקרה של הופעת דם מהאף או הפה, יש להביא את המנותח חזרה למרכז הרפואי במהירות האפשרית.

אם מופיע דימום יש להשכיב את המנותח על הצד או להושיב עם הראש נוטה לפנים.

יש להסיע את המנותח במהירות האפשרית לחדר המיון הקרוב שבו נוכח תורן אף-אוזן-גרון. במרכז הרפואי זיו קיים תורן אף-אוזן-גרון 24 שעות ביממה.

תופעות אחרות:

עקב קשיי הבליעה ייתכן כי המנותח ירד מעט במשקל בתקופה שלאחר הניתוח, אך לאחר חזרה לאוכל רגיל המנותח ישוב למשקלו הקודם.

יכול להיות שיהיה שינוי זמני בקול לאחר הניתוח, אך הדבר משתפר בדרך כלל תוך מספר שבועות. ייתכן כי בתקופה שלאחר הניתוח יצאו נוזלים מהאף בזמן שתייה. התופעה רגילה וחולפת תוך זמן קצר.

בנוסף לכאבי הגרון, ייתכן כי המנותח יסבול מכאבי אוזניים. התופעה רגילה ומתרחשת עקב אספקה עצבית זהה לגרון ולאוזניים. אין הדבר מעיד בהכרח על דלקת באוזניים.

לחלק מהמנותחים עלולים להיות כאבים בצוואר או בלסתות בגלל תנוחת השכיבה בזמן הניתוח. צרידות קלה וזמנית עלולה להופיע כתוצאה מהמגע של צינור ההנשמה בזמן הניתוח.

יכול להיות כי המטופל יסבול מנשימה בפה פתוח ומנחירות בתקופה הראשונה לאחר הניתוח. התופעה נגרמת מנפיחות בגרון ותחלוף תוך 10-14 ימים.

בזמן תהליך הריפוי הגרון עלול להיראות לבן. לא מדובר בדרך כלל בדלקת גרון, אך אם יש חום וריח פה לא נעים יש להביא את המנותח לבדיקה.

לפעמים במהלך הניתוח משתמשים בתפרים על מנת לעצור דימום. אם רואים תפרים בגרון אין לגעת בהם, אלא להמתין עד שייפלו לבד.

בזמן הניתוח קיים סיכוי קטן לפגיעה בשיניים, ובמיוחד אם יש שן מתנדנדת.

 

מתי יש לחזור למרכז הרפואי?

  • בכל מקרה של הופעת דם מהאף או הפה.
  • אם המנותח אינו שותה כלל ובייחוד אם יש סימני התייבשות כגון מיעוט מתן שתן, שתן כהה מאד, עור יבש או בכי ללא דמעות.
  • חום גבוה מ-38.5 מעלות, או חום הנמשך יותר מיומיים.
  • באופן כללי, אם משהו בתהליך ההתאוששות של המנותח נראה לא תקין, רצוי להביאו מיד לבדיקה במרכז הרפואי.

בכל מקרה, המנותח יוזמן לביקורת במרכז הרפואי כשבוע לאחר הניתוח. טלפון לקשר במחלקה: 04-6828912