זיו: טיפול באמצעות טכניקה זעיר פולשנית בוצע במחלקת היולדות

הטיפול מנע צורך בכריתת רחם, שנוצר עקב דמם מסיבי בהריון לא תקין בצוואר הרחם
6/3/2011

 
ד"ר בן שחר ענבר

טיפול באמצעות טכניקה זעיר פולשנית שבוצע במחלקת היולדות במרכז הרפואי זיו מנע צורך בכריתת רחם, שנוצר בעקבות דמם מסיבי בהריון לא תקין בצוואר הרחם.

תושבת הצפון, בת 30, בשבוע ה-6 להריונה, הגיעה למחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי מבוהלת ועם דמם נרתיקי. זה היה הריונה החמישי של האישה הצעירה, כאשר כל ההריונות הקודמים הסתיימו בניתוח קיסרי.

בבדיקת אולטרה-סאונד דחופה התברר כי לעובר יש דופק, אך מצב ההיריון נדיר ובעייתי, כיוון שהעובר עבר השרשה בצוואר הרחם, מתחת לצלקת הניתוחים הקיסריים, בחלק התחתון של הרחם.

היריון מסוג זה, בצוואר הרחם באזור של צלקת שנוצרה מניתוחים קיסריים קודמים, הוא בעייתי ביותר, ומוגדר כמצב חירום שיכול להסתיים בדמם מאסיבי וצורך בכריתת הרחם.

עקב התגברות הדמם, חוסר הצלחה בטיפול שמרני ורצון האישה לשמר את פוריותה ולהימנע במידת האפשר מכריתת רחם, הוחלט לבצע חסימה של העורקים המספקים דם לאזור ההשרשה של העובר ועל ידי כך להפסיק את הדמם המאסיבי.

האישה הועברה בדחיפות ליחידה החדשה של רדיולוגיה פולשנית (invasive radiology) שנפתחה לאחרונה במרכז הרפואי זיו.

הצוות הרפואי, בניהולו של ד"ר אלכסנדר אלטשולר, ביצע חסימה (אמבוליזציה) דו צדדית של העורקים הרחמיים על מנת לעצור את הדמם. סגירת העורקים התבצעה בטכניקה זעיר פולשנית על ידי החדרה של קטטרים דרך עורקי המפשעה לכיוון עורקי האגן, עד להגעה וזיהוי של העורקים המספקים דם לרחם (עורקים רחמיים). בהמשך התבצעה הזרקה של חלקיקים שמטרתם חסימת זרימת דם לאזור שמסופק על ידי כלי הדם.

המטופלת הוחזרה למחלקת נשים ושם הוחל שלב נוסף, של טיפול תרופתי, שנועד להמשיך את תהליך המסת ההיריון. האישה שוחררה ביום העשירי לאשפוזה, כאשר ההיריון נספג לחלוטין, והמשך המעקב אחריה מתבצע על ידי הרופא המטפל בקהילה.

ד"ר בן שחר ענבר, מנהל מחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי זיו, ציין כי היריון בצוואר הרחם נדיר יחסית, אך שכיח יותר לאחר ניתוחים קיסריים ויכול לסכן את חיי האישה עקב סכנה של דמם מאסיבי. הזיהוי של ההיריון בשלביו המוקדמים ושיתוף הפעולה עם היחידה החדשה לרדיולוגיה פולשנית אפשרו במקרה זה טיפול משמר פריון, ללא צורך בהתערבות כירורגית ובכריתת הרחם.

עוד ציין ד"ר בן שחר כי בנוסף לשיתוף פעולה בין המחלקות במצבים מסכני חיים של דמם מאסיבי, שיליה נעוצה בשריר הרחם ועוד, פתיחת היחידה מאפשרת גם טיפול במצבים שפירים כמו שרירנים סימפטומטיים ברחם.