איך לעבור את חג החנוכה בבטחה

8/12/2015

חג החנוכה אהוב במיוחד על הילדים בזכות מנהגיו - אכילת סופגניות ולביבות והדלקת חנוכייה, אך מנהגים אלו כרוכים גם בסכנת היפגעות מכוויות מאש ושמן רותח. על פי נתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים במהלך חג החנוכה נפגעים פי שלוש ילדים מכוויות בהשוואה לשאר ימות השנה.

פרופ' אנתוני לודר, מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי זיו, מציין שהיפגעות ילדים מכוויות בחנוכה נגרמת לרוב משימוש לא בטוח בנרות ובמהלך טיגון של סופגניות ולביבות. הוא מוסיף כי ילדים נמצאים ברמת סיכון גבוהה ביותר לפגיעות קשות ואף מוות כתוצאה מכוויות, משום שככל שהילד קטן יותר כך הכוויה תפגע בשטח גדול יותר בגופו, ותגרום לאחוז כוויה גבוה יותר.
פרופ' לודר מציין כי על אף הסכנות, חג האורים הינו חג משפחתי ומהנה לכל המשפחה ועל ידי שמירה על מספר כללי בטיחות פשוטים ניתן ליהנות מחג נעים, טעים ובטוח:

מומלץ להעמיד חנוכיות במקום בו אין גישה לילדים קטנים. אין להעמיד את החנוכיה על הרצפה, בקצה שולחן או שיש או על מפה אותה ניתן למשוך. אין להניח את החנוכייה בקרבה לווילונות, מדפים או רהיטים וחפצים דליקים אחרים. בכל מקרה, אין להשאיר נרות דולקים ללא השגחה.
הדלקת נרות החנוכייה על ידי ילד תעשה רק בפיקוח צמוד של מבוגר ובעזרתו, בתום השימוש בגפרורים או במצית יש לאכסנם הרחק מהישג ידם של ילדים. ילדות עם שיער ארוך חייבות לאסוף את השיער בעת הדלקת הנרות.
ניתן לשתף את הילדים בהכנת סופגניות ולביבות בשלב הראשוני של הכנת התערובות, אך בעת הטיגון אין לאפשר נוכחותם במטבח. ניתן לשתף את הילדים בשלב מילוי הסופגניות בריבה. 
לפעוטות ישנה נטייה להכניס חפצים לפה, יש להקפיד שילדים קטנים עד גיל 3 לא ישחקו עם סביבונים קטנים ללא פיקוח של מבוגר משום שקיימת סכנה של שאיפה או בליעה של הסביבון שעלולה לגרום לפציעה חמורה. יש להקפיד שהסביבונים וצעצועים אחרים ייאספו לאחר המשחק על מנת למנוע סכנת החלקה.

חג חנוכה שמח ובטוח לכולם!